Czwartek, 20.02.2020 r. Imieniny: Leona i Ludomiła
Pewnego przyjaciela poznasz w sytuacji niepewnej.

Quintus Eniusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Ratusz

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpgOd początków istnienia miast jednym z najważniejszych w nich obiektów jest siedziba władz miejskich, czyli ratusz. Dziwnie jednak się składa, że w dzisiejszym Giżycku właściwie brak ratusza, co zwłaszcza wobec najnowszych przemian administracyjno ustrojowych może nieco dziwić. Warto więc poddać zastanowieniu obecnym i nowym władzom miasta, czy przynajmniej formalnie nie wrócić do określenia ratusza, miast używanego dziwoląga językowego "Urząd miasta". Niewątpliwie duży wpływ na taką sytuację miał fakt zniszczenia ratusza w 1945 r.
Wróćmy jednak do korzeni. Giżycko prawa miejskie otrzymało w 1612 r. i już w roku następnym dokonano uroczystego otwarcia ratusza, który stanął w zachodniej części ówczesnego rynku (dzisiaj placu Grunwaldzkiego), mniej więcej na miejscu obecnego pomnika dla Bojowników o Polskość Warmii i Mazur. Nie wiemy jak wyglądał ten ratusz, ale musiał być budynkiem murowanym (co było wówczas w Giżycku wyjątkiem), a świadczy o tym fakt nie zdobycia go przez wojska litewskie w 1657 r. (spłonęło wtenczas całe miasto, prócz jeszcze kościoła i zamku).

Pierwszy opis i wizerunek ratusza posiadamy dopiero z XIX w. Był to, jak na ówczesne warunki, budynek dosyć okazały, mianowicie jednopiętrowy dom z trzynastoma oknami na każdej kondygnacji, szeroki na 28 metrów. Charakterystyczna była drewniana wieża, nieproporcjonalna w stosunku do całości budynku, zbyt wysoka i niewielkich rozmiarów [fot.1]. Pierwotnie dach był kryty strzechą, dopiero później w części dachówką. Ratusz ten, na skutek celowego podpalenia, spłonął niestety doszczętnie w lipcu 1899 r. Strażacy przybyli bowiem dosyć późno i choć wodę czerpano z pobliskiej studni rynkowej, to jednak tylko najsilniejsi strażacy podołali dwóm ramionom tejże pompy. Nadto dzwon alarmujący o pożarach znajdował się we wspomnianej wieży ratusza, przez co nie można było wszcząć alarmu. Wzbudziło to ironiczne i humorystyczne uwagi w całej okolicy, a nawet w centralnych Niemczech.
Rada miejska zdecydowała przenieść ratusz do opuszczonej siedziby poczty (dawnej parceli Skopnika), znajdującej się kilkanaście metrów za dotychczasowym ratuszem. W tym budynku ratusz pozostał do 1945 r. Nie był to już jednak budynek reprezentacyjny, był bowiem niewielkich rozmiarów, jednopiętrowy [fot.2]. "Ginął" wśród okazałych sąsiednich budynków np. nowego urzędu poczty cesarskiej (po prawej). W 1906 r. w miejscu spalonego ratusza postawiono Powiatowy Pomnik Bohaterów przedstawiający anioła pokoju.
Burmistrzami miasta zostawali z reguły najbardziej majętni mieszczanie. Prawdopodobnie pierwszym burmistrzem był Paweł Rudzki, w XVII i XVIII w. szczególną rolę w mieście odgrywały rodziny burmistrzowskie Grajewskich, Schwartzów i Jakunowskich. Warto odnotować dwóch burmistrzów francuskiego pochodzenia: Daniela Fryderyka Gene (1778-1792) oraz Wilhelm Vigouroux (1827-1837). Wreszcie ostatnim burmistrzem niemieckim był doktor Alfred Gille, który urząd ten sprawował w latach 1928-1945. Postać to wielce kontrowersyjna. Burmistrzem został w bardzo młodym wieku, wnet wstąpił do partii hitlerowskiej, zaś w okresie II wojny światowej został wysokim urzędnikiem na Ukrainie, gdzie doszło do wielu zbrodni. Po wojnie został rzecznikiem ziomkostwa Prus Wschodnich w Niemczech.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
Kilka lat temu odnowiono elewację ratusza.Pytanie; dlaczego zastosowano kolorystykę (cementu...
~mirgiz 2010-02-27 16:25

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.