Niedziela, 29.11.2020 r. Imieniny: Błażeja i Saturnina
Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie zrobi niespodziankę

Bolesław Prus
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Rodzina szkół im. JANA PAWŁA II

Alfred Znamierowski 2006-05-25
KUŹNIE WIARY I PATRIOTYZMU
papa.jpgWe wtorek, 23 maja 2006 r. odbyła się w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu uroczystość prezentacji wspaniałego albumu „Rodzina Szkół imienia Jana Pawła II”. Wzięli w niej udział między innymi: duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Biskup Radomski Zygmunt Zimowski, Podprzeor Jasnej Góry ojciec Sebastian Matecki oraz przybyły z Rzymu Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II ksiądz dr Jan Główczyk.

W prezentowanym albumie liczącym 615 stron i odznaczającym się wysokim poziomem edytorskim, zaprezentowano krótką, bo zaledwie siedmioletnią, lecz jakże już bogatą w wydarzenia historię Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Liczby są imponujące – do Rodziny tej należy już 551 szkół, w których naukę pobiera 180 000 uczniów i studentów. Są to dwie szkoły wyższe – Katolicki Uniwersytet Lubelski i Wyższa Szkoła Suwalsko-Mazurska, 106 zespołów szkół, 12 szkół średnich, 173 gimnazja, 249 szkół podstawowych i 9 innych placówek oświatowych. Rodzina ma w swym dorobku kilkanaście konferencji, pielgrzymki na Jasną Górę i do Rzymu oraz konkursy Wiedzy o Patronie, recytatorskie i plastyczne, a także turnieje sprawnościowe. Od 20 stycznia ubiegłego roku ma stronę internetową http://rodzina.org.pl.

rodzina.jpgPrzyjmowanie przez szkoły imienia Ojca Świętego Jana Pawła II zaczęło się wraz z przemianami politycznymi w Polsce. Pierwszym był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, który imię Jana Pawła II przyjął w 10 rocznicę pontyfikatu – 16 października 1989 roku. Kolejne dwie szkoły (w Białymstoku i Myślenicach) przyjęły naszego papieża za swego patrona w 1990 roku. Pod koniec 1998 r. było takich szkół już 95, rok później 154, a w ciągu ostatnich pięciu lat dołączyło do nich dalszych 375 szkół i uczelni wyższych. W roku bieżącym przybyły 2 szkoły, a dalszych 18 wyznaczyło już terminy przyjęcia Jana Pawła II za swego patrona. W Nowych Żukowicach uroczystość taka odbędzie się w rocznicę pontyfikatu (16 X 2006 r.), a tamtejsza szkoła podstawowa przyjmie imię Jana Pawła Wielkiego.

Opisom większości szkół towarzyszą w albumie zdjęcia szkolnych sztandarów. Jest ich 398, a więc największy zbiór sztandarów jaki przedstawiono w jakiejkolwiek polskiej publikacji. Przeglądając te zdjęcia stajemy w obliczu olbrzymiego bogactwa myśli Jana Pawła II i treści patriotycznych. Niemal wszystkie mają na jednej stronie herb państwowy lub samego Orła Białego, a na drugiej wizerunek Ojca Świętego lub jego herb. Znakom państwa towarzyszą patriotyczne dewizy, z których najczęściej, bo ponad pięćdziesiąt razy powtarza się „BÓG, HONOR, OJCZYZNA." Inne to różne kombinacje słów BÓG, WIARA, OJCZYZNA, NAUKA i PRACA oraz zwroty DLA CIEBIE OJCZYZNO oraz BOGU I OJCZYŹNIE. Podobne dewizy znajdziemy również na stronie sztandaru z wizerunkiem papieża, lecz w większości są tam cytaty z wypowiedzi Jana Pawła II. Najczęściej powtarzają się zdania MUSICIE OD SIEBIE WYMAGAĆ, NAWET GDYBY INNI OD WAS NIE WYMAGALI oraz WY JESTEŚCIE NADZIEJĄ KOŚCIOŁA I ŚWIATA, WY JESTEŚCIE MOJĄ NADZIEJĄ. Kilka razy spotykamy WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ; PRAWDZIWIE WIELKI JEST TEN CZŁOWIEK, KTÓRY CHCE SIĘ CZEGOŚ NAUCZYĆ oraz WARTOŚCI CZŁOWIEKA NIE MIERZY SIĘ TYM CO POSIADA LECZ TYM KIM JEST. Nie brak też cytatów, które bezpośrednio odnoszą się do uczuć patriotycznych: TO JEST NASZA OJCZYZNA, NASZE BYĆ I NASZE MIEĆ; CZUWAJMY PRZY WSZYSTKIM CO STANOWI AUTENTYCZNE DZIEDZICTWO POKOLEŃ; GDY MYŚLĘ OJCZYZNA CHCĘ ZAMKNĄĆ JĄ W SOBIE JAK SKARB; OJCZYZNA JEST DAREM I ZADANIEM.

/ALZ/

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.