Wtorek, 27.10.2020 r. Imieniny: Sabiny i Iwony
Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.

Winston Churchill
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

ROK 1928

Ula Ziober 2014-02-13
ula_ziober_70.jpgDla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.
- Napoleon Bonaparte


(2) Druga dekada XX wieku, w starych kronikach, to szalone czasy wolności, zabawy i dynamicznych zmian. Po czterech długich latach, wyniszczającej wojny totalnej, świat rzucił się wir zmian i nieograniczonej swobody. Skończyła się epoka wielkich mocarstw i nastał nowy porządek, polityczny i społeczny. Powstały nowe państwa, zmieniły się granice. Upadły stare rządy i monarchie, a ich miejsce zajęły nowe. Ale zmiany dostrzec można było także na ulicach, niemal wszystkich europejskich miast. Paul Poiret definitywnie uwolnił kobiety od długich, ciężkich krynolin i zapierających dech w piersiach gorsetów, a Coco Chanel ubrała je w krótkie, proste sukienki i odsłoniła ponętne nogi w jedwabnych pończochach. Król fryzjerów Antoni Cierplikowski, obciął je na krótko stwarzając ponadczasową „chłopczycę”, która stała się symbolem buntu przeciw skostniałym normom społecznym i obyczajowym epoki wiktoriańskiej. Zza oceanu przybyła do Europy Czarna Perła - Josephine Baker. Równie egzotyczna, co ekstrawagancka. Przywiozła ze sobą jazz i geparda, z którym przechadzała się po paryskich ulicach. W kawiarniach i na dancingach królował swing i czarnoskóre big-bandy. Sztuka znowu żyła awangardą, buntem i skandalami. Bohema z Montparnassu miała nową muzę i królową - Kiki. Jej ciało malowali, rzeźbili i fotografowali wszyscy wielcy artyści. Na arenie literackiej pojawiły się wielkie kobiety swojej epoki, Gertrude Stein i Virginia Wolf, a na ekranach kinematografów królowali Marlena Dietrich, Greta Garbo i Charlie Chaplin. Wielki świat świętował, gdy we września 1928 roku w swoim zabałaganionym laboratorium Aleksander Fleming przez przypadek odkrył penicylinę. Prowadzono też badania nad działaniem promieni Rentgena i podstawami mechaniki kwantowej. A dzięki skonstruowaniu aparatu małoobrazkowego fotografia stała się dostępna nawet amatorom.

W Polsce zaczęły powstawać plany szklanych domów, a polscy artyści postulowali stworzenie stylu narodowego w zarówno w rzeźbie, malarstwie jak i architekturze. Po 123 latach niewoli odrodziło się życie kulturalne i społeczne. Polskie elity bawiły się w kawiarniach i na rautach. W rodzimym kabarecie debiutował Mieczysław Fogg, a swoje największe przeboje śpiewały uwielbiane przez tłumy, Hanka Ordonówna i Zula Pogorzelska.

W polskiej polityce, po krótkim okresie zachłyśnięcia wolnością, znowu rozgorzały spory. Rok 1928 to ciągłe przepychanki między sanacją a endecją, między zwolennikami silnej władzy marszałka Piłsudskiego a obrońcami demokracji z różnych stronnictw. Od radykalnej lewicy poprzez socjalistów, do narodowej demokracji.

Pod koniec lat dwudziestych definitywnie skończył się okres prosperity, a świat stanął już na progu wielkiego kryzysu finansowego. W Niemczech i Włoszech naziści szykowali się do przejęcia władzy. Większość ludzi nadal jednak żyła dniem powszednim, nie przywiązując wagi do wielkiej polityki. 14 stycznia 1928 na stadionie Cracovii wystąpił indyjski fakir Ben-Kuro, który miał zostać zakopany w trumnie na 24 godziny, jednak już wkrótce trzeba go było z niej wydobyć, gdyż zaczął się dusić. Pokaz hinduskiej magii okazał się blagą, a fakir przebranym Polakiem z Pomorza. 28 marca tego samego roku weszło w życie rozporządzenie o zmianie odcienia czerwieni na fladze Rzeczypospolitej z karmazynu na cynober. 31 lipca Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal na olimpiadzie w Amsterdamie. We wrześniu zainaugurowano pierwszy wyścig Tour de Pologne, a kościół katolicki usunął z przysięgi małżeńskiej fragment zobowiązujący kobietę do posłuszeństwa mężowi. W grudniu powstały linie lotnicze LOT. A już dwa lata później polskie samoloty latały do Bukaresztu, Aten i Bejrutu.

W Poznaniu, mimo siarczystego mrozu sięgającego minus trzydziestu stopni Celsjusza, trwały ostatnie przygotowania do Powszechnej Wystawy Krajowej, która miała pokazać światu dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny niepodległej Polski. Rozmach tego przedsięwzięcia był wprost olbrzymi. W oczekiwaniu na gości z całego świata powiększano dworzec dodając reprezentacyjne wejście zachodnie, układano torowiska tramwajowe i rozbudowywano palmiarnię, w której teraz można było podziwiać największy zbiór roślin tropikalnych w Polsce. Powstało sto dziewiętnaście pawilonów targowych, a wiele innych budowli zmodernizowano i odnowiono. Na ukończeniu była także budowa Hotelu Polonia. Miał on posiadać trzysta sześćdziesiąt dwa pokoje, sześćset trzy łóżka i powierzchnię trzech tysięcy stu metrów kwadratowych, przez co stawał się największym hotelem w Polsce. Poznań powoli przekształcał się w metropolię i ten dynamiczny rozwój widoczny był niemal na każdym kroku.

W takim właśnie mieście, w mroźną środę 26 grudnia, przyszła na świat Janka Nietupska. Jej matka to Regina z domu Radomska, żona oficera wojska polskiego, kapitana Juliana Nietupskiego. Po czterech latach małżeństwa Janina była ich pierwszym, wyczekanym dzieckiem. Po kolejnych czterech miała im się urodzić jeszcze druga córka, Basia. Na razie mieszkali w przydziałowym mieszkaniu wojskowym na Śródce, ale Julian już planował budowę domu, na nowej ulicy Winogrady, tuż przy stokach pruskiej cytadeli. Jak wszyscy młodzi ludzie, rodzice małej Janiny, byli szczęśliwi, mieli plany i liczyli na to, że przyszłość przyniesie tylko to, co dobre.

Z bloga autorki http://historia-mojej-babci.blogspot.com/

O autorze: http://albumpolski.pl/artykul/Ula-Ziober-o-autorze/50/2753
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.