Sobota, 29.02.2020 r. Imieniny:
Jeżeli po zderzeniu książki z głową powstaje pusty dźwięk, czy zawsze jest to wina książki?

Georg Christoph Lichtenberg
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Ruszaj kochanie tyłeczkiem... czyli "Frywonetki" MKD

Stefania Najsarek 2011-11-27
stenia_najserak_70.jpgAutorzy piszący w Albumie Polskim stanową zbiorowość, której nie jest obojętna historia naszego kraju i narodu oraz jego dzień dzisiejszy. Wyrażają to w sposób mniej lub bardziej emocjonalny prozą, a zdarza się i mową wiązaną. Taką formą wyrazu posługuje się znany czytelnikom Albumu, twórca - poeta Maciej Krzysztof Dąbrowski.

maciej.jpgAutor – jak czytamy w notce biograficznej – absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, kompozytor, aranżer, wykonawca, pedagog, dziennikarz, jest członkiem rzeczywistym i zwyczajnym związków twórczych ZAKR i ZAiKS.

Jego publikacje tu zamieszczane, to jedynie cząstka utrzymanych w takim klimacie wierszy. Całość twórczości, o różnorodnej tematyce, autor udostępnia czytelnikom na stronach autorskiej witryny MKD Poezje. Licznik odwiedzin rejestruje wizyty czytelników z całego świata, a pozostawiane przez nich sympatyczne komentarze zaświadczają o klasie poety i popularności strony. Autor używający pseudonimu MKD, zdaje się być wnikliwym obserwatorem życia. Wychwytując niedoskonałości ludzkich charakterów, małostkowość, głupotę, arogancję, z uporem poszukuje „w ludziach Człowieka”.

okladka1.jpg

Wierszami wyraża dezaprobatę wobec ignorowania historii, upadku kultury, moralności. Martwi go zanikające w społeczeństwie uczucie empatii oraz budzące zaniepokojenie „młodzieży chowanie” (cyt.). Jednak MKD jawi się „czytaczom” głównie jako piewca urody miłości we wszystkich jej odcieniach. Intymny świat dwojga ludzi, poczynając od zauroczenia, poprzez spełnienie, zazdrość, zdradę i dramat rozstania, malowany pięknym słowem porusza do głębi.

Kreując wierszami wyimaginowaną rzeczywistość, wprowadza czytelnika w tajemny świat niekiedy już zagubionych uczuć, przenosi w sferę tęsknot i marzeń, ubarwiając szarość codzienności. Wybór kilkudziesięciu wierszy z tego cyklu zawiera pięknie wydany tomik pt. „Romantica”, którym autor zadebiutował w 2009 roku. W tym roku, do rąk czytelnika trafił kolejny tomik wierszy zatytułowany „Frywonetki”. W nim, autor ujawnia intelektualną błyskotliwość opisując z humorem blaski i cienie doświadczeń dojrzałego mężczyzny w relacjach damsko – męskich.

W wierszu Wiewiórka czytamy: „ U mężczyzny to się w życiu różnie dzieje/ Raz jest równo, a raz dołek jest lub górka. / Aż tu nagle , gdy się prawie nic nie dzieje - / trach !... i zjawia się im w życiu co? Wiewiórka....”

Jeśli owa Wiewiórka rozgości się, to spostrzeże instrukcję zawartą w wierszu Ruszaj, Kochanie... ,”W moim mieszkanku, w miejscu intymnym/ w sypialni nad łóżeczkiem,/ jest taki napis... ot, pro memoriam: Ruszaj kochanie tyłeczkiem... /” Ale nie zawsze jest tak miło; zdarzają się sytuacje, kiedy mężczyzna mówi - Adieu, myszko, i wówczas czytamy: „Bardzo ci dziękuję za/ stałe miejsce w moich snach/ za twoje wszystkie Och!... i Ach!/ za muszelkę, z plaży piach,/ za króliczka i motylka/ i zachwycik, że co chwilka.../ za głos co tak fajnie brzmi./ i rozsądek... który drzwi/ kazał właśnie zamknąć mi.../”

okladka2.jpg

Autor, wrażliwy romantyk, nie byłby sobą, gdyby w tomiku nie przemycił kilku lirycznych wierszy. Znalazł się tu m.in. czuły, nasycony pragnieniem erotyk pt. Milimetr, który w roku 2010 w konkursowych zmaganiach zdobył pierwsze miejsce. Wiersze Macieja Krzysztofa Dąbrowskiego zaspakajają wyższe potrzeby zagonionych, przytłoczonych prozą życia, i często poranionych przez nie osób. Dają siłę i nadzieję, motywują do otwarcia się na życie, czerpania z niego radości. Być może dlatego tomiki „Romantica” i „Frywonetki” cieszą się ogromnym powodzeniem.
Docenia to również „konkurencja”. Poetka, dziennikarka, pisarka, członkini ZLP i ZAiKS-u Ewa Zelenay, po lekturze „Frywonetek”, na Facebooku napisała: „... fajnie mieć kolegę poetę..., a jeszcze tak dobrego poetę jak Maciek – toż to sama radość czytania... Przyznaję to także jako praktykująca czynnie poetka... nie bez pewnej zawodowej zazdrości o świetne słowo...”. Także ja, szczęśliwa posiadaczka tych edytorskich rarytasów, Romantica i Frywonetki, zachęcam do nabycia tomików na własność. Naprawdę warto!

„Frywonetki”, kreda stron 100.
Autor Maciej Krzysztof Dąbrowski
Ilustracje Oleszka & Kamila Dąbrowska
Okładka Monika Bałdyga
Wydawca POLiKOM Krzysztof Antosik.

zdjęcia : archiwym MKD

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
Nie znoszę takich typów...
~anka 2014-09-10 23:00
Kocham Pana, Panie Maćku nie od dziś. To trwa od kilku lat, zatem nie jest to płoche uczucie a ja...
~Frywonetka 2015-03-06 00:31
Dlaczego nie wiem Kto mnie kocha tak wytrwaleProsze się wpisać na e-mail mkdpoezje@wp.pl ... bardzo
~mkd 2015-03-09 19:52

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.