Sobota, 04.04.2020 r. Imieniny: Wacława i Izydora
Jeżeli po zderzeniu książki z głową powstaje pusty dźwięk, czy zawsze jest to wina książki?

Georg Christoph Lichtenberg
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Sęk jaki sęk ?

Roman Kościesza Kułakowski 2015-04-24
Od wieków żydzi i goje traktowali się instrumentalnie. Oni i My, My i Oni. Staliśmy i stoimy jak by to określił Prezes po tamtej stronie, czyli po różnych. Choć rozróżnienie prawej i lewej strony "RZEKI" zależy od patrzącego. My traktowaliśmy ich jak drogi bank - pecunia non olet i pożyczaliśmy z myślą że kiedyś oddamy.
Żydzi natomiast cierpliwy naród, traktowali nas jak dobry nawóz pod rozmnażany geld. W naturze ludzkiej normalnym jest stan niechęci, zawiści, złości, mściwości, spowodowany niedoborem empatii, miłości i poczucia sprawiedliwości w rozumieniu oczywiście nie subiektywnym. To poczucie mamy bardzo "rozchwiane" i znów w zależności od pochodzenia, wychowania czy obiektywnego podejścia do bliźniego swego i cudzego. Nikt nigdy i zawsze nie chce być zależny w jakimkolwiek stopniu od drugiej osoby. Jeśli jest inaczej? to podejrzewam, iż stan ten będzie nietrwały.

Wracając do starozakonnych, to uzależnianie się gojów od nich ekonomicznie, wzbudza niesmak do siebie, świadomość własnej nieudolnośći czy słabości w realizowaniu swych planów bez udziału tych,którzy pozwalają lub nie w jakimś stopniu je spełniać. Tę tłumioną niechęć, narastającą często latami, wyładowujemy też na poziomie ludzi pierwotnych chcąc natychmiast usunąć "chwast" Emotikon frown .To też reakcja myślę atawistyczna. Moje instynktowne, subiektywne przemyślenia, na szczęście krótkie są jak sądzę nie bardziej głupie czy mądre od wynurzeń polityków, znawców historii, kościelnych myślicieli. Ot każdy śpiewać może inaczej się udusi.

Przypomina mi się pożyczka mego prapradziadka Ignacego Dobrosławskiego h.Nałęcz, który w pierwszej połowie XIXw stał się właścicielem fortalicji w Sobkowie w kieleckim.Ten zaś mój prapradziad zaciągnął od Mojżesza Rottenberga z Chęcin dług wierzytelny w 1839 r., którego spłata przychodziła mu z wielkim trudem i wreszcie po jego śmierci pozostała „majętnością” w dyspozycji wdowy z dziećmi. W konsekwencji kłopotów finansowych dobra Sobków przeszły na Marcelego i Leokadię z Lewickich Dobrosławskich. Marceli Dobrosławski pożyczał pieniądze od chęcińskich Żydów w tym od Mojżesza Rajzmana, na utrzymanie bezsensowne zrujnowanej fortalicji:
Wobec faktu, że długi wobec Rajzmana i Grendla z Schajwachów nie zastały spłacone, dobra Sobków zostały sprzedane wierzycielom. Następnie od rodziny Rajzmanów w 1914 r. kupił żydowski kupiec z Chmielnika Jakub Szalomonowicz Nowak, w 1919 r. Szlama Henoch Kaminer (rodzina przejęła również majątek w Podzamczu Chęcińskim).
W momencie wybuchu drugiej wojny światowej majątek posiadał Szlama Kaminer z żoną Lipą oraz Judka Rozentrauch. Po 1944 r. zgodnie z założeniami Manifestu PKWN dobra te przeszły na skarb państwa, grunta dworskie podzielono miedzy okolicznych chłopów. Budynki dawnego zespołu dworskiego pozostawały w opłakanym stanie. Dobrze że pradziadowie posiadali jeszcze inne siedlisko:) bo poszliby w skarpetkach - były już wtedy?

No to już koniec możemy iść- jak w piosence. Przypomina mi się jeszcze wspaniały dialog z Kabaretu Dudek
https://www.youtube.com/watch?v=JGVOtZjtY-s

W tych interesach goj nie robił interesu. On wychodził na "interes"
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.