Czwartek, 20.02.2020 r. Imieniny: Leona i Ludomiła
Pewnego przyjaciela poznasz w sytuacji niepewnej.

Quintus Eniusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Siedziba powiatu.

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpg Giżycko powiatem po raz pierwszy zostało w 1818 r. Wcześniej już jednak (do 1752 r.) znajdowało się tutaj starostwo (od 1525), na czele którego stał starosta urzędujący przez wieki na zamku. Kiedy jednak powstał powiat zamek znajdował się w nienajlepszym stanie, stąd nawet przez rok władze za swoją siedzibę obrały Ryn.
Pojawiła się więc nagła potrzeba wybudowania nowej siedziby powiatu. Nie wiemy gdzie znajdowała się ona pierwotnie. Wiadomo, że ostatecznie na ten cel obrano parcelę przy ulicy Królewieckiej (obecnie Olsztyńskiej) nr 11, na rogu z ulicą Owsianą. W drugiej połowie XIX w. budynek przy tej parceli przebudowano nadając mu dosyć reprezentacyjny wygląd. Był to bowiem klasycystyczny dwupiętrowy, bielony dom, z dwoma balkonami od frontu i zadbanym ogrodzeniem. Z czasem okazał się jednak zbyt skromny na potrzeby rozwijającej się administracji i dlatego postanowiono o wybudowaniu nowego urzędu powiatowego przy ulicy Węgorzewskiej (dzisiaj al. 1 Maja). Budowa rozpoczęła się w 1912 r., a władze powiatowe zaczęły w nim urzędować już w 1914 r., kiedy prace budowlane nie były jeszcze dokończone.
Spowodowane to jednak zostało działaniami I wojny światowej. Konieczność stworzenia przedpola do ostrzału dla wojsk niemieckich okrążonych w twierdzy Boyen wymusiła decyzję dowództwa niemieckiego o wyburzeniu niektórych kwartałów miasta. W ten sposób wyburzono cały rejon nad kanałem, w tym i dotychczasową siedzibę powiatu. Potem była to parcela w ręku prywatnym niejakiego Ruchatza, który otworzył tutaj restaurację Seeadler.
Nowa siedziba powiatu była jak na tamte czasy bardzo okazała. Składała się z dwóch, dwupiętrowych skrzydeł prostopadłych względem siebie. Wyraźnie świadczyła o zamożności powiatu. Obecnie jeszcze służy nie najgorzej władzom miejskim Giżycka oraz Urzędowi Rejonowemu, a wkrótce być może ponownie władzom powiatowym.
Pierwszym starostą giżyckim był Karl Theodor von Przyborowski, którego niepomiernie wychwalał w swojej kronice Ernst Trincker, za postawę w strasznym pożarze miasta w 1822 r. W latach 1877-1889 starostą był baron Horst von Lyncker, który zasłynął jako autor i wydawca opracowania statystycznego powiatu giżyckiego (1881). W okresie najmniej chlubnym w dziejach Giżycka, w czasach nazizmu władzę sprawowali kolejno Speidel, Rachor oraz von Birken. Warto odnotować, że Giżycko stolicą powiatu było już w czasach powojennych do 1975 r. Pierwszym polskim starostą został Stefan Ławrowski, a siedzibą władz powiatowych była przez pewien czas obecna komenda policji przy ul. 1 Maja (wówczas Stalina).

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.