Zawsze obieraj drogę najkrótszą, albowiem krótka droga jest naturalna.

Marek Aureliusz
Polska zawsze blisko
Niedziela, 22.10.2017 r.
Imieniny: Filipa i Kordulii


Wró?Strona g?ówna Drukuj

"Spętany anioł"

Zbigniew Kowalewski 2013-03-28
skalski_100.jpgW czwartek (28 marca) w ramach cyklu "Rejs z dokumentem" w stołecznym kinie Kultura zostanie wyświetlony film "Przeżyć Afganistan". Jego reżyserem jest Małgorzata Imielska. Bohaterami tego obrazu jest piątka zawodowych żołnierzy. Dramaturgii dodaje fakt, że wśród nich jest para narzeczonych. Daleko od domu, w obcej dla nich kulturze i odmiennej rzeczywistości, pełnią swoją służbę. Codzienne patrole, padające strzały, wybuchające miny, gorąca atmosfera, obraz rozlanej krwi towarzyszący im każdego dnia, odciskają piętno na ich psychice. Mimo iż dwójka bohaterów brała już udział w podobnej misji (w Czadzie), to dla nich wszystkich było to wyzwanie, któremu towarzyszyły spore emocje i lęk przed utratą własnego życia.

afganistan_420.jpg

Dokument rejestruje ciężkie szkolenia wojskowe, przygotowujące bohaterów by przetrwali misję w Afganistanie, ich wyjazd i pobyt w prowincji Ghazni oraz powrót do domu. Najtrudniejszy wydaje się być powrót do "normalnej rzeczywistości" i próba odpowiedzi na pytanie: jak dalej żyć? Obraz uniwersalny, pokazujący cenę jaką płacą zawodowi żołnierze za udział w misjach na frontach wojennych. (topdocfilm). Film został zaprezentowany na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym.

skalski_420.jpg

Drugim filmem, jaki w najbliższy czwartek będzie można obejrzeć w kinie Kultura, jest dokument "Spętany anioł". Jego autorem jest Zbigniew Kowalewski. Film opowiada o Stanisławie Skalskim (1915-2004) generale brygady, pilocie i asie myśliwskim z czasów II wojny światowej, bohater Bitwy o Anglię, odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militarii. Najlepszy Polski pilot myśliwski mający na koncie 240 lotów bojowych i 22 zestrzelone samoloty. Po powrocie do Polski w 1947 roku oskarżony o zdradę przez władze stalinowskie i skazany na karę śmierci, po czym wyrok zamieniono na dożywotnie więzienie. Zrehabilitowany w 1956 roku. W filmie Kowalewskiego pojawiają się okruchy wspomnień Jego Przyjaciół i bliskich. Również fragmenty wypowiedzi samego Skalskiego. Z tych strzępów historii, pożółkłych fotografii, dokumentów buduje się obraz bohaterskiego lotnika, patrioty, Polaka. Poznajemy Jego dramatyczne losy po powrocie do kraju. Aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii i USA, więzienie na Mokotowie, w Rawiczu, we Wronkach. W sumie 8 lat, z czego 4 w celi śmierci. Tortury, bicie, głodzenie, całonocne przesłuchania. Wyszedł na wolność w kwietniu 1956 r. wycieńczony i schorowany. Nie obraził się jednak na ojczyznę, pozostał wzorem człowieka i obywatela.

To już dzisiaj w kinie REJS na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie:
http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/seans-film%C3%B3w-dokumentalnych-w-kinie-rejs

życzę miłego seansu, wstęp wolny

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.