Wtorek, 26.03.2019 r. Imieniny: Teodora i Emanuela
Kiedy widzisz dobrego człowieka staraj się go naśladować. Kiedy widzisz złego człowieka zastanów się nad samym sobą.

Konfucjusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Sposób na aktywny wypoczynek

Andrzej Karski 2008-11-01
Zapewniam, że o każdej porze roku warto wybrać się na spacer, a nawet dłuższą ciekawą wycieczkę. Wybrać się na piechotę albo na rowerze.
Tym bardziej, że nad Zalew Zegrzyński i wokół zalewu wiodą liczne, atrakcyjnie poprowadzone i dobrze oznakowane, szlaki i trasy rowerowe, których, tylko na terenie powiatu legionowskiego, zbudowano w sumie kilkanaście. Do najatrakcyjniejszych niewątpliwie zaliczyć można szlaki: Nieporęcki, Wieliszewski i Serocki. Nie mniej ciekawe są także te wiodące wzdłuż Narwi, Bugu, Rządzy i Wisły, a więc: Trasa Narwiańska, Trasa Pułtuska, Trasa Obwodowa, Trasa Liwecka, Trasa Nadwiślańska Prawobrzeżna oraz tak zwany Szlak Krosowy.

Niemal na każdym szlaku oraz trasie można spotkać wiele ciekawostek architektonicznych, historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych. Niemal na każdej przeżyć niezapomniane zimowe przygody. Każda trasa i szlak, oznakowany specjalnymi tabliczkami i odrębnym kolorem, to zupełnie inne przeżycie i inne wrażenia, warto więc pokonać je na nartach wszystkie. Tym bardziej, że nie są to trasy długie, bo zazwyczaj liczące od kilkunastu do najwyżej kilkudziesięciu kilometrów. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej.

Jedną z najdłuższych jest Trasa Pułtuska, oznakowana kolorem czarnym, która liczy w sumie 32,3 kilometra. Prowadzi ona od stacji PKP Warszawa Choszczówka, przez Legionowo, Skrzeszew, Dębe, Izbicę, Guty do Zabłocia. Wiedzie przez Lasy Legionowskie i Serockie oraz okazuje duży fragment doliny Narwi. Umożliwia zwiedzenie dwóch rezerwatów przyrody, Bukowiec Jabłonowski oraz Rezerwat Zegrze jak również zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Dębe.

Jedną z najkrótszych i najbardziej kameralnych jest natomiast Trasa Liwecka licząca w sumie 8,7 kilometra, oznakowana kolorem niebieskim. Wiedzie ona z Nieporętu przez Białobrzegi, Rynię i most na Rządzy, do miejscowości Siwek. Umożliwia dokładną obserwację Zalewu Zegrzyńskiego wraz z przeciwległym brzegiem. Wartą ją poświęcić na rodzinną zimową wycieczkę, tym bardziej, że na trasie można obejrzeć mini ZOO w Pilawie oraz zwiedzić Cmentarz Żołnierzy Sowieckich zamordowanych przez hitlerowców w Białobrzegach.

Do najlepiej urządzonych i oznakowanych należą bez wątpienia szlaki wiodące przez tereny gmin nadzalewowych Nieporętu, Wieliszewa i Serocka. Szlak Nieporęcki o długości 42,4 km, oznakowany kolorem żółtym, wiedzie od Nieporętu przez Białobrzegi, Rynię, Beniaminów, Dąbkowiznę, Wólkę Radzymińską, Izabelin, Zamostki Wołczyńskie, Lasy Dwernickie oraz Lasy Nieporęckie. Umożliwia on podziwianie niezwykłych walorów przyrodniczych tego terenu. Narciarzowi wzdłuż całego szlaku towarzyszyć będzie zmienność krajobrazu, liczne kompleksy leśne, łąki, bagna i torfowiska. Po drodze można dodatkowo zwiedzić Fort w Beniaminowie. Szlak Wieliszewski o długości 45,7 km, oznakowany kolorem czerwonym, prowadzi od Wieliszewa poprzez Kwietniówkę, Łajski, Poniatów, Olszewnicę Starą, Janówek, Rubin, Sikory, Topolinę, Poddębie i Komornicę. Ukazuje on wiernie topografię gminy i jej walory przyrodnicze oraz kulturowe. Można tam znaleźć ukryte wśród lasów urokliwe jeziorka, wydmy śródlądowe, umocnienia dawnego Fortu IV w Janówku, jak też liczne ostoje dzikich zwierząt, w tym zawłaszcza ptactwa wodnego.

Z kolei Szlak Serocki, liczący 35,5 km oznakowany kolorem żółtym, prowadzi od Serocka do Rezerwatu „Wąwóz Szaniawskiego” w Zegrzynku, dalej przez Skubiankę do Rezerwatu „Zegrze”, przez Moczydło, Wierzbicę i z powrotem do Serocka. Jest to trasa wysoce zróżnicowana, prowadząca przez tereny zurbanizowane i o charakterze przyrodniczym. Już w samym Serocku można obejrzeć wiele atrakcyjnych miejsc takich jak: dawne Grodzisko Barbarka i znajdujący się obok pięknie zagospodarowany wąwóz erozyjny, do tego kościół z XVI wieku z relikwiami patrona miasta św. Wojciecha oraz pozostałości Wałów Napoleońskich. Na specjalną uwagę zasługują dwa rezerwaty przyrody, pierwszy z pozostałościami dworku znanego dramaturga Jerzego Szaniawskiego, drugi zaś z unikatowym drzewostanem i zróżnicowanym runem leśnym. Nie mniej ciekawie prezentuje się zespół parkowo-pałacowy w Jadwisinie oraz liczne głazy narzutowe.
Można powiedzieć, iż każda z opisywanych tras to zupełnie innego rodzaju przeżycie i zupełnie inne wrażenia, dla których warto pokonać pieszo lub na rowerze niemal każdą z nich.

Andrzej Karski, Zegrze

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
wawa-1_800.jpgwawa-2_800.jpgwawa-3_800.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2019 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.