Niedziela, 18.04.2021 r. Imieniny: Bogusławy i Bogumiły
Najważniejszą rzeczą w życiu jest świadomość spełnienia obowiązku.

Ignacy Paderewski
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

"Spotkałem na molo Chińczyka..."

Jacek Frankowski 2013-03-31
chinski_mur_badaling_foto.jacek_frankowski8_100.jpgWłaśnie wrócilismy z Chin, a właściwie z Pekinu, bo to miasto było celem naszej wyprawy. Byłem przygotowany na nowoczesny Pekin, gdyż informacje z okresu przygotowań do olimpiady i samych igrzysk ukazywały skok cywilizacyjny jaki wykonały Chiny w ostatnim okresie. Muszę jednak przyznać, że spotkana rzeczywistość przerosła moje wyobrażenia.
Nie chodzi tu o ogrom tego miasta, ale masę znakomitej architektury, niezwykle ciekawe enklawy starego Pekinu zwane hutongami, rozwiązania sieci komunikacyjnej drogowej i metra pozwalające docierać we wszystkie zakamarki miasta, zachowane zabytki kultury z tajemniczym do niedawna Zakazanym Miastem, które było stołeczną północną siedzibą cesarzy. Letni Pałac cesarski, Biała Pagoda, podpekinska dolina królów czyli miejsce pochówków cesarzy z dynastii Ming. Świątynie buddyjskie dwie, oraz konfucjańska i taoistyczna zwiedzane seryjnie mogły wywołac lekki zamęt z powodu swojego architektonicznego podobieństwa, jednak dzięki nagraniom filmowym bedę mógł analizować szczegóły je różniące a także różne przekazy ideowe zawarte w elementach sakralnych tych światyń. Plac Tienanmen z wpisaną w jego historię tragicznę pacyfikacją studenckich demonstracji w 1989r. Muzeum Narodowe i Mauzoleum Mao, w którym podobno lezy woskowa figura zamiast zabalsamowanego wodza, gdyż ponoć zabieg balsamowania nie był udany, ale kto wie..., Chinczycy za żadne skarby nie potwierdzają woskowej wersji.

No i nieodzowny punkt każdej wycieczki: wizyta na Wielkim Murze. Muszę przyznać, że robi wrażenie to inżynierskie przedsięwziecie w niezwykle trudnym terenie, gdzie nawet chodzenie po szerokim trakcie wybudowanego muru, na niektórych stromych odcinkach wymaga dobrej kondycji, a cóz dopiero dostarczanie budulca i samo budowanie na surowych grzbietach górskich. Gastronomia restauracyjna, nastawiona na masówkę, nie zaimponowała nam szczególnie, ale jest ciekawa. Targ żywnosciowy za to był bardzo chiński i interesujący, z przedziwnymi potrawami takimi jak chociazby pieczone skorpiony czy duże jak tarantule pająki, smazone larwy jedwabników, zapiekane na patykach jak szaszłyki węże i jeszcze inne przedziwne i nierozszyfrowane frykasy nie zacheciły ani Eli ani mnie do degustacji. Spróbowałem na tym targowisku pieczonej nóżki wieprzowej i była naprawdę smaczna.

Muszę przetrawić tą masę wrażeń i zabrać się za film przy wsparciu syna Adriana, dla własnych wspomnień, a praca będzie żmudna bo mam 23 godziny zapisu filmowego, więc samo wybieranie fragmentów do montażu zajmie dużo czasu, ale będzie do czego wracać w długie zimowe wieczory.

PS. W wypadku zainteresowania wyprawą do Chin służe informacją turystyczna

chinski_mur_badaling_foto.jacek_frankowski8_420.jpg
foto: autora
( tytuł pochodzi od redakcji , fragment piosenki z kabaretu Dudek)
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.