Niedziela, 29.11.2020 r. Imieniny: Błażeja i Saturnina
Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie zrobi niespodziankę

Bolesław Prus
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Stanisław Kostka Łukomski - Biskup Niezłomny

Henryk Sierzputowski 2012-03-11
zaproszeni_goscie2_100.jpgGawęda Historyczna
Łomżyńskie Bractwo Historyczne w ostatni czwartek lutego miało zaszczyt zaprosić znakomitych gości oraz mieszkańców Łomży na swoje kolejne otwarte spotkanie historyczne z cyklu Gawęda Historyczna. Tematem wiodącym Gawędy było wspomnienie wybitnej w dziejach Łomży postaci drugiego Biskupa Diecezji Łomżyńskiej Stanisława Kostki Łukomskiego, a w drugiej części spotkania zebrani zapoznali się z opracowaniem Bractwa nt. „Łomża - miasto Jego Królewskiej Mości”.

Uczestników kolejnego już spotkanie z łomżyńską historią powitano jak zwykle, w gościnnych progach siedziby Łomżyńskiego Bractwa Historycznego - znanej łomżyńskiej Restauracji „Na Farnej”. Wśród gości, którzy zaszczycili Bractwo swoją obecnością należy w pierwszej kolejności wymienić: JE Biskupa Łomżyńskiego Seniora Tadeusza Zawistowskiego, wicedyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. Tomasza Grabowskiego, ojca Jana Bońkowskiego, wicestarostę łomżyńskiego Krzysztofa Kozickiego, wójta gminy Łomża Jacka Nowakowskiego, kierownik Archiwum Państwowego o/Łomża Danutę Bzurę, sekretarz ŁTN im. Wagów Elżbietę Żegalską oraz radnych Rady Miejskiej Łomży.

Prowadzącym Gawędę Historyczną był Starszy Bractwa Czesław Rybicki. Pokaz multimedialny przybliżający zebranym postać Biskupa Ziemi Łomżyńskiej Stanisława Kostki Łukomskiego - Wielkopolanina z Poznania, wyświęconego na kapłana 24 lutego 1898, następnie Biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej, od 1906r Szambelana Papieskiego, kanonika Kapituły Poznańskiej i Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Poznańskiego w dziedzinie filozofii, a od 24 czerwca 1926r mianowanego Biskupem Łomżyńskim oraz w tym samym roku wybranego na stanowisko Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski - zaprezentował członek Bractwa, pracownik naukowy IPN, historyk i znawca tematu dr Krzysztof Sychowicz.

W październiku 1948r w trakcie powrotu z pogrzebu Prymasa Polski Augusta Hlonda, samochód Biskupa z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn uderza w drzewo. Biskup Kostka Łukomski jako jedyny z uczestników wypadku zostaje bardzo ciężko ranny, a po transporcie do Warszawy umiera w czwartek 28 października 1948r w szpitalu św. Antoniego w Warszawie, prowadzonym przez siostry Elżbietanki. Jako wybitny Kapłan i Pasterz Łomżyńskiej Diecezji zostaje 3 listopada 1948r pochowany w podziemiach Katedry Łomżyńskiej.

W serdecznej dyskusji i osobistym wspomnieniu o wybitnym Pasterzu Ziemi Łomżyńskiej jako naoczni świadkowie Jego działań, wzięli m. innymi udział JE Biskup Senior Tadeusz Zawistowski oraz Ojciec Jan Bońkowski. Zdaniem obecnych dokonania Biskupa Kostki Łukomskiego dla Diecezji Łomżyńskiej, w tym zwłaszcza te materialne jak budowa i oddanie do użytku Domu Katolickiego na ul Sadowej oraz ocalenie od zniszczenia przez Niemców Łomżyńskiej Katedry pozostaną na zawsze dla nas świadectwem Jego niezłomnej woli. Pasterz Ziemi Łomżyńskiej znany był również z wielkiej pracy społeczno-wychowawczej wśród wiernych oraz jako niezłomny obrońca niezależności Kościoła Łomżyńskiego od wpływów państwa komunistycznego.

W drugiej części spotkania uczestnicy Gawędy zapoznali się z multimedialnym opracowaniem Bractwa nt. „Łomża - miasto Jego Królewskiej Mości” - w zestawieniu dokumentów i zdarzeń historycznych dokumentujących na przestrzeni dziejów państwowości polskiej, ciągłość przynależności miasta Łomży od 1526r do rejestru miast królewskich.

/oprac. kow/
Łomżyńskie Bractwo Historyczne

Więcej:
Biskup Stanisław Kostka Łukomski
Łomża - miasto Jego Królewskiej Mości
http://historialomzy.pl/gaweda-historyczna-bp-stanislaw-kostka-lukomski/

zaproszeni goscie.jpgzaproszeni_goscie2.jpgslowo_ojca_jana_bonkowskiego.jpgslowo biskupa seniora tadeusza zawistowskiego.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.