Do najpiękniejszych cnót człowieka należy zdolność przebaczania. Zemsta niszczy zarówno wroga, jak i nas samych, nas samych o tyle groźniej, że pustoszy naszą duszę, gdy wrogowi możemy odpłacić tylko szkodą cielesną. Przebaczanie nas pomnaża.Jan Parandowski
Polska zawsze blisko
Niedziela, 24.09.2017 r.
Imieniny: Gerarda i Teodora


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Stanisław Mateusz Cosmorovius

Redakcja 2009-11-04

    Stanisław Mateusz Kocmyrzowski pochodził z Wawrzeńczyc koło Krakowa. Sztuki drukarskiej nauczył się w oficynie Franciszka Cezarego w Krakowie. W 1640 roku wyjechał do Wiednia. Ożenił się tam z wdową po typografie, Formikinie i zastał właścicielem dużej drukarni (5 pras) i księgarni.
    Cosmorevius drukował książki w czterech językach: łacińskim, niemieckim, włoskim i węgierskim. Były to przeważnie dzieła prawnicze, religijne i podręczniki szkolne. Jego druki nie odznaczały się ani specjalnym nowatorstwem, ani dużą starannością wykonania. Drukował tylko to, co cieszyło się na rynku popularnością.
    Wyjątek stanowiły dzieła polskich autorów - te były wydawane staranniej. Wydrukował między innymi takie polskie dzieła jak: Gramatyka łacińska Łukasza Piotrowskiego (1660), Panegiryki Wawrzyńca Rudawskiego oraz De bello Tartarico poświęcone Janowi Kazimierzowi.
    Drukarnię Cosmeroviusa opuściło 350 tytułów, co stanowiło blisko jedną trzecią całej produkcji wiedeńskich drukarń w XVII wieku. W 1666 roku otrzymał od cesarza tytuł szlachecki.
    Cosmerovius zmarł w 1674 roku. Drukarnię i księgarnię przejął jego syn, Jan Krzysztof, który do śmierci w 1685 roku wytłoczył ponad 100 druków.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.