Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Sukcesy tarnowskiego Gimnazjum Dwujęzycznego

Redakcja 2008-06-15
(M.Ciesielczyk) W czerwcu szóstoklasiści muszą wybrać gimnazjum, w którym chcą kontynuować naukę. Pod koniec miesiąca dowiedzą się, do której szkoły zostali przyjęci. W Tarnowie najlepszym okazało się Gimnazjum Dwujęzyczne.

Gazeta Krakowska przedstawiła wyniki rankingu tarnowskich gimnazjów. Zdecydowanie zwyciężyło publiczne (czytaj: miejskie) Gimnazjum Dwujęzyczne. Pod uwagę zostały wzięte trzy wskaźniki: wyniki egzaminu zdawanego na koniec nauki w gimnazjum, odsetek uczniów, którzy na egzaminie uzyskali oceny od „wyższej średniej” do „najwyższej” oraz preferencje uczniów w wyborze szkoły średniej.

W roku 2007 średnie wyniki egzaminu gimnazjalnego w całej Polsce to – w części humanistycznej 31,5, a w części matematyczno-przyrodniczej – 25,3. Dla porównania wyniki w tarnowskim Gimnazjum Dwujęzycznym to: w części humanistycznej – 40,4, a matematyczno-przyrodniczej – 40,4. Czyli tarnowska szkoła prezentuje się wyśmienicie na tle całego kraju.

Dlaczego tarnowskie gimnazjum odnosi takie sukcesy? Mimo że Gimnazjum Dwujęzyczne jest szkołą prowadzoną przez miasto Tarnów, czyli szkołą publiczną, nie ma stałego obwodu. Gimnazjum jest więc w stanie wyłowić najbardziej uzdolnionych absolwentów szkół podstawowych z całego miasta. Zainteresowanie szkołą jest bardzo duże, na jedno miejsce przypada czterech kandydatów, pragnących się tutaj uczyć.

By dostać się do tarnowskiego Gimnazjum Dwujęzycznego uczeń musi najpierw rozwiązać test predyspozycji językowych, przygotowany przez Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Pod uwagę brane są też punkty przyznane za średnią ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z języka polskiego, angielskiego oraz matematyki. Uczeń musi być więc wszechstronny.

Dyrektor szkoły Halina Pasternak informuje, że w tygodniu każdy uczeń ma 6 godzin zajęć z języka angielskiego oraz 4 z niemieckiego lub francuskiego. Poza tym podczas lekcji matematyki, biologii, fizyki i geografii wprowadzane są elementy języka angielskiego. W ubiegłym roku pierwsi absolwenci tarnowskiego gimnazjum zdawali maturę. Wszyscy bez wyjątku dostali się na studia. Można więc już powiedzieć, iż metody stosowane w tarnowskim Gimnazjum Dwujęzycznym sprawdzają się doskonale.

Tekst i zdjęcia: Marek Ciesielczyk, Tarnów

tarnow-renesansowe_kamieniczki_w_rynku2_380.jpg
Tanów, renesansowe kamieniczki w rynku
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.