Piątek, 15.11.2019 r. Imieniny: Alberta i Leopolda
Jest w naturze ludzkiej nienawidzieć tych, których się skrzywdziło.

Tacyt
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

SUŁKOWICE: Gmina z podkową w herbie

Rozalia Oliwa 2009-01-17
mlp_sulkowice_obecny.jpgHerb Gminy Sułkowice przedstawia - w polu czerwonym, nad podkową na opak - srebrnego orła z koroną między dwoma złotymi gałązkami cisu z przepaską, dziobem i złotymi szponami. Podkowa to oczywiście - symbol szczęścia, a zarazem symbol Sułkowic, zwanych powszechnie ,,osiedlem 1000 kowali”. Autorami projektu są Włodzimierz Chorązki – historyk, heraldyk, medioznawca i pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Tomasz Rokicki z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Orzeł w herbie Gminy Sułkowice przedstawia wzór umieszczony na sarkofagu króla Władysława Jagiełły znajdującego się w katedrze na Wawelu, i stanowi nawiązanie do faktu, że Sułkowice były kiedyś wsią królewską, a czerwień w barwie tarczy nawiązuje do barwy królewskiej. Srebrna podkowa jest zarówno symbolem szczęścia, jak i nawiązaniem do tradycji kowalstwa w Sułkowicach. Złote gałązki cisu wskazują na miejscową przyrodę, w średniowieczu Pogórze Wielickie było porośnięte przez cisy. Do dziś ocalały cisy Raciborskiego w Harbutowicach.

mlp_sulkowice_gmina_flaga.jpgW historii Sułkowic znane są jeszcze cztery inne, starsze herby. Najstarszy znany wzór herbu to odcisk pieczęci z 1843 roku, który jest niewyraźny i prawdopodobnie przedstawia jeźdźca na koniu.
Kolejne godło gminne z 1866 r. pokazuje cztery skrzyżowane włócznie z proporcami oraz gwiazdę sześcioramienną, być może symbolizującą cztery niwy terytorialne wchodzące w obszar wsi oraz piątą niwę – plebańską należącą do proboszcza. Herb ten był używany do II wojny światowej. Później przez kolejne 30 lat Sułkowice nie posiadały żadnego symbolu.

Po uzyskaniu praw miejskich w 1969 roku ustanowiono nowy herb, który przedstawiał na czerwonej tarczy srebrnego orła bez korony, nad połową koła zębatego ze skrzyżowaniami narzędziami kowalskimi – młotkiem i szczypcami- między jego ramionami. Srebrny orzeł znalazł się tam nieprzypadkowo, gdyż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918 samorząd gminy Sułkowice świadomie umieścił go w pieczęci gminnej. Obok odwołań patriotycznych, symbolizował przynależność do prastarej Ziemi Krakowskiej, której godłem był królewski, ukoronowany Srebrny Orzeł; a także symbolizował ponad czterechsetletnią przynależność Sułkowic do starostwa lanckorońskiego. Po mieście Lanckorona - to właśnie Sułkowice były najważniejszą miejscowością tegoż starostwa.

mlp_sulkowice_banner.jpg W grudniu 1992 r. Rada Miasta i Gminy w wyniku zmian polityczno – społecznych zastąpiła herb z 1969 r. innym wzorem, wybranym w drodze konkursu. Nowy herb przedstawiał w polu jasnobłękitnym zarys stylizowanej, zielonej choinki, której pień stanowił jasnobrązowy trzonek młotka w słup- położonego na czarnym kowadle, znajdujący się między ramionami podkowy. Jednak wzór ten zakwestionowała Komisja Heraldyczna MSWiA, jako niezgodny z podstawowymi zasadami heraldyki. Zarzucono m.in. nieprzestrzeganie zasady alternacji barw (tzn. metal kładzie się na barwę i odwrotnie, nie należy kłaść barwy na barwę ani metalu na metal) oraz to, że zawierał zbyt wiele elementów.

Nowo przyjęty- wraz z flagą, banerem i pieczęcią- herb Gminy Sułkowice został opracowany zgodnie z wymaganiami Komisji Heraldycznej MSWiA i na przestrzeni wieków jest to już piąty herb Sułkowic.

Każda z 4 wsi naszej gminy ma także swój historyczny herb; wszystkie one znajdą swe godne miejsce na projektowanym właśnie sztandarze gminy.

Rozalia Oliwa, Sułkowice
Źródło: www.sulkowice.pl

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2019 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.