Wtorek, 27.10.2020 r. Imieniny: Sabiny i Iwony
Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.

Winston Churchill
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

SZAMOTUŁY: Kamieniczek mi żal...

Andrzej Nowak 2009-03-03
pic_0104_100.jpg(A.Nowak) Polska myśl ekonomiczna zna wiele rozwiązań. Głównie destrukcyjnych. Myślę i piszę dziś o rozwiązaniach dotyczących gospodarowania terenami zabudowanymi. Starą zabudowę należy zniszczyć, a w jej miejsce postawić np. biurowiec. Calutki ze szkła i aluminium. Można też zadbać o tereny niezabudowane. Można je wyasfaltować, wybetonować lub zażwirować (po uprzednim utwardzeniu). Takie obowiązuje dziś myślenie.

Wyobrażacie sobie Państwo wyasfaltowaną Gubałówkę lub Rysy wyłożone betonowymi płytami? Ech, rozmarzyłem się – jaka wygoda, jaka elegancja? Elegancja – Francja!

Szamotuły. Piękne, małe, podpoznańskie miasteczko. To tu od XI wieku gospodarowały rody Sazmotulskich herbu Nałęcz, potem Świdów - Szamotulskich, Górków. Wspominam o tym w kontekście łączenia terenów Wielkopolski z terytorium niemieckim. Szamotuły są zdecydowanie polskim miasteczkiem. Warto przypomnieć, że 1815 roku były stolicą księstwa Wielkopolskiego. Warto też przypomnieć, że przez ponad 200 lat Szamotuły leżały na terenie zaboru pruskiego. Okres gospodarowania Niemców jest tu dosyć wyraźny. Szczególnie w architekturze. Bo o typowo niemieckim porządku i gospodarności mówić już nie można.

Kamieniczki szamotulskiego rynku pomimo widocznych zaniedbań mimo wszystko wzbudzają zachwyt. Wybudowano je na przełomie XIX i XX wieku. W jego zachodniej pierzei, warto zwrócić uwagę na empirowy budynek biblioteki publicznej. W XIX w. była to siedziba Ogniska, w którym koncentrowało się życie społeczno-kulturalne Szamotuł. Nad wejściem do biblioteki umieszczono medaliony przedstawiające znanych szamotulan - Wacława z Szamotuł i Edmunda Calliera.

Wiek jednak nie skazuje na degradację. A degradacji podlegają - przykre. Dziś odpadają z nich tynki, attyki, gzymsy, balkony. Elewacje są szare, brudne...( na szczęście nie wszystkie, niektórzy właściciele co widać, zadbali o ich wygląd )

Wcześniej w czasach kwitnącego PRL-u i totalnego braku materiałów budowlanych, remonty parterów kamieniczek przeprowadzano metodą: zamuruj czym się da, zatynkuj i tak nikt do góry nie będzie patrzył, komentując dokonany gwałt na architekturze.

Los kamieniczek nie wygląda optymistycznie. Kiedy patrzę na nie oczami przyjezdnego żal w sercu ściska, bo miasto to, mimo wszystko jest mi bliskie.

Czy o uroku miasta nie stanowi jego historia? Czy stare, ale zadbane kamieniczki nie są elementem przyciągającym turystów (spójrzcie na Sandomierz, choćby oczyma ojca Mateusza)? Czy warto rezygnować z własnej historii i tradycji?

Nie odpowiem na te pytania. Bo też: co tu mówić.

Jaka jest alternatywa dla historycznych perełek architektury Szamotuł i setek polskich miasteczek? Nie wiem. Boję się jednak, że czarna. Kamieniczki z czasem „szlag trafi” Mam jednak nadzieję, że na ich miejscu nie staną jednak biurowce bez wyrazu . Mam nadzieję, że gdy minie kryzys, ktoś wreszcie pójdzie nie tylko po rozum do głowy ale po pędzle i farby.

Od autora: niżej prezentowane zdjęcia wykonane były w pochmurny dzień ale obawiam się, że kiedy zaświeci słońce „liszaje” na elewacjach nie remontowanych budynków będą bardziej widoczne. Muszę jednakże oddać sprawiedliwość władzom miejskim, że przynajmniej postarały się i zainstalowały stylowe latarnie, pasujące do klimatu rynku.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Nowak, Warszawa

pic_0091.jpgpic_0092.jpgpic_0093.jpgpic_0095.jpgpic_0096.jpgpic_0098.jpgpic_0099.jpgpic_0101.jpgpic_0102.jpgpic_0103.jpgpic_0104.jpgpic_0105.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
Zdjęcia oddają rzeczywistość szamotulskiego rynku. Brawo!
~Katarzyna 2009-03-03 23:25
I co na to władze miasta.Kiedyś tu mieszkałem i jest mi smutno,ale nie z powodu pochmurnej...
~włodek 2009-05-27 13:54

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.