Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Szymborska a sprawa polska

Roman Kościesza Kułakowski 2013-03-23
kosciesza_70.jpgMyślę że nie można obciążać Szymborskiej czynami jej męża:(-należałoby brać pod uwagę jedynie jej twórczość? ano właśnie-z tym nie jest tak do końca jak zresztą ze wszystkim - jak sobie wyobrażamy czy jak powinno być:(. Lata nocy stalinowskiej 1948-1953 to dla Wisławy Szymborskiej czas miłości i walki, lata uniesień, kiedy wszystko jest łatwe i na zawsze mile pozostaje w pamięci - pisze Włast-Matuszak. W 1948 Szymborska wyszła za Włodka, a w 1954 wstąpiła do partii. Przez cały ten czas tworzyła intensywnie socrealistyczne teksty do prasy krakowskiej oraz ogólnopolskiej. Fundacja Wisławy Szymborskiej, na mocy pozostawionego przez nią testamentu, ustanowiła nagrodę im. Adama Włodka dla młodych pisarzy, tłumaczy oraz krytyków literackich za najciekawszy projekt literacki, który laureat będzie realizował przez 12 miesięcy. Na ten cel zaplanowano stypendium wynoszące 50 tys. zł.28 grudnia krakowski dziennikarz i producent telewizyjny, Maciej Gawlikowski skrytykował na portalu Facebook pomysł, by Adam Włodek, który w 1953 roku złożył donos na Macieja Słomczyńskiego (znanego również pod pseudonimem Joe Alex), został patronem nagrody literackiej przyznawanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Jego elektroniczny protest poparło do tej pory ponad 1200 osób.

szymborska.jpg

Książki napisane prze Słomczyńskiego - Joe Alexa-przeczytałem wszystkie-inteligentny kryminał w komunistycznej Polsce, wzorowany na angielskich czy amerykańskich pisarzach gatunku, lecz z nutką czegoś naszego nieuchwytnego.

W okresie tym "zachłysnęli" się socjalistyczną "Polską" wielcy sztuki, literatury i polityki. Ci ostatni to zrozumiałe:) bo "zachłyśnięcie się " w tym okresie inną myślą, było równoznaczne z wycieczką w jedną stronę-na białe niedźwiedzie. Przypomnę tylko Gałczyńskiego z jego wierszem opływającym w łzy po śmierci psychopatycznego mordercy Stalina. Lata pierwszych kronik filmowych, gdzie tekst czytany był z jakże wielkim zaangażowaniem wartym rzeczy wielkich:) przez doskonałego później aktora Andrzeja Łapickiego. Można by mnożyć nazwiska ludzi znanych ,lubianych i wiernych lub niewiernych "nowemu" ,które nastało. Nie w tym rzecz. Rzecz w naszym dziś odbiorze tych ludzi i tamtych czasów. Jak to odbieramy z perspektywy czasu i sumień?. To nie jest łatwe-ale warto się zastanowić zanim wydamy wyrok. Feruje się go pod wpływem emocji, znajomości czy też często nieznajomości historii. Ja go wypośrodkowuję:) bo nie jestem przekonany do końca o tym czy postępowanie kogoś kiedyś, dziś mamy weryfikować?. Robimy tak bo nie istniałaby historia i do niej odniesienie tych, którzy o niej piszą. A więc wyrok w zawieszeniu? Czy wolno nam i mamy prawo do niego? To są pytania, które powinniśmy zadać sobie zanim ciśniemy kamieniem.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.