Środa, 27.01.2021 r. Imieniny: Jana i Przybysława
Największa rzecz na świecie to umieć należeć do siebie.

Michel Montaigne
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Tajemnice Grobu Nieznanego Żołnierza w Tarnowie

Redakcja 2008-10-24
pomnik-70.jpg(M.Ciesielczyk) W tarnowskim muzeum otworzono dwie metalowe tuby, które znaleziono w cokole odnawianego teraz Grobu Nieznanego Żołnierza. Zawierały one historyczne dokumenty.

Już wcześniej znaleziono w cokole pomnika trzy metalowe tuby, zawierające ziemię z pól bitewnych I wojny światowej i grobów legionistów. Pozostałe dwie tuby otworzono niedawno w tarnowskim muzeum w obecności prezydenta Tarnowa.

W jednej z nich znaleziono akt erekcyjny pomnika o treści: „Działo się to w Roku Pańskim 1931 dnia 28 czerwca, w czasie, gdy na Stolicy Świętego Piotra zasiadał Jego Świątobliwość Ojciec Święty Pius XI, Prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej był dostojny doktor Ignacy mościki, profesor chemii etc., Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa, Prezesem Rady Ministrów był Aleksander Prystor, a Ministrem Spraw Wojskowych – Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski, wskrzesiciel i budowniczy Państwa Polskiego; kiedy Wojewodą Krakowskim był dr Mikołaj Kwaśniewski, kiedy włodarstwo nad wiernymi Kościoła Katolickiego w diecezji tarnowskiej dzierżył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Leon Wałęsa, kiedy Starostą Powiatowym w Tarnowie był dr Bolesław Skwarczyński, na Ratuszu zaś tarnowskim rządy nad miastem sprawował komisarz rządowy Adam Marszałkowicz.

pomnik.jpg

Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Bohaterów Oddział w Tarnowie sumptem i staraniem własnym oraz z pomocą Magistratu Miasta Tarnowa pomnik niniejszy jako wyraz hołdu i czci dla nieznanych tysięcy w obronie Ojczyzny poległych bohaterów wystawiło…..”

Z drugiej tuby wydobyto inny dokument, lecz był tak mocno obrośnięty tlenkami metali, że nie ryzykowano jego rozwinięcia. Przekazano go do konserwacji.

Remont Grobu Nieznanego Żołnierza przeprowadzany jest z okazji ogólnopolskich obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tarnów był w roku 1918 pierwszym polskim, niepodległym miastem. Dlatego 30 października przybywa tu Prezydent Polski. Odnowiony pomnik będzie w dalszym ciągu miejscem, w którym obchodzić się będzie święta państwowe w Tarnowie.

Marek Ciesielczyk, Tarnów

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.