Poniedziałek, 06.04.2020 r. Imieniny: Celestyna i Wilhelma
Nie w poznaniu leży szczęście, lecz w dążeniu do niego.

Edgar Allan Poe
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Roman Kościesza Kułakowski 2013-10-04
Dziś jakiś diabeł a raczej miłość do Historii:) podkusiła mnie lub podkusił aby wpisując oceny z wych.fiz. wtrącić swoje trzy grosze o przesądach. I jak to ja, kiedy się "rozwinę" w mym ulubionym temacie, chciałem dzieciątkom opowiedzieć o rzucaniu za siebie pogiętej słomki albo włosów wyrwanych z brody:) przez Jagiełłę. Władysława zresztą. Ale nagle jakby mnie coś tknęło, zapytałem a pytanie było dla mnie raczej z serii pytań retorycznych, czy wiedzą i oczywiście dodałem że na pewno wiedzą kim był Władysław Jagiełło? w tym czasie już jeden z uczniów leżał na podłodze sali gimnastycznej dłubiąc w nosie i wypatrując ciekawych plam na suficie, inny ziewał, jeszcze inny podszczypywał drugiego szepcząc coś do ucha. Kilku natomiast chcących być wdzięcznymi za dobre oceny z gry w PK, stwierdziło że Władzio o nazwisku Jagiełło jest im nieznany. Przez chwilę byłem pewien że drą łacha z biednego nauczyciela.

Nie!! oni naprawdę nie wiedzieli kto eto?? prawie ze łzami w oczach i lekkim łkanie w głosie zapytałem z nadzieją - ależ na pewno oglądaliście w tv,"Krzyżaków"??? nie!!! zamyśliłem się chwilę nad naszymi młodymi następcami. I tę myśl jakże przykrą przerwano mi pytaniem. Czy już możemy do szatni? Spróbowałem jeszcze raz! to nie jesteście zainteresowani historią swego Kraju ?? Odpowiedziała mi cisza. I jakoś tak smutno się zrobiło mnie a im nudo i jeszcze nudniej.

Bo po co wiedzieć co było? a co będzie? czort znajet.


Post Scriptum.

" Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" to nie jest tylko wina Rodziców czy opiekunów młodzieży.System edukacyjny w Polasce jest delikatnie mówiąc parszywy:(.Każdy z następnych min. obejmujących stanowisko w MEN, dokonuje wiwisekcji na coraz bardziej zrujnowanym intelektualnie:)) młodym organizmie pokolenia mającego kierować i utrzymywać w jakiej takiej kondycji ekonomiczno, historyczno, psychicznej, nasze Państwo. Stoimy na glinianych nogach. Zbrojenie tych nóg powstałe dawno temu i wykonane przez tych którzy kochali ten Kraj i zależało im na tym aby nogi go podtrzymujące były silne i stabilne, już dawno przerdzewiało i grozi zawaleniem. My? natomiast obklejamy rdzę gliną, mającą zamaskować faktyczny stan "podstawy". I co dalej? myślę że nic. Będzie następny minister Edukacji i inszych Ministerstw. Każdy z nich będzie dokonywał "wielkich napraw" Rzeczpospolitej.Przypomina mi to pewnego "specjalistę" od napraw tv.,który próbował uruchomić stary odbiornik będący w posiadaniu mych Rodziców,nie mając jak się okazało najmniejszego pojęcia o "bebechach" wewnątrz aparatury. Podśpiewując pod nosem-zrobimy małe doświadczonko, lutował i rozlutowywał zaszczepiał i rozszczepiał druciki i kabelki nie mające często nic wspólnego ze sobą.Wreszcie się poddał a raczej został delikatnie wyproszony. Pieniędzy nie wziął:))-taki uczciwy. Odprawa nie należała się. Mam z obecnym stanem rzeczy w naszym Państwie nieodparte skojarzenia. I co jest najbardziej bolesne? ano to że nie widzę nikogo kto mógłby dokonać restauracji Kraju w którym żyją jeszcze Ci, którzy wiedzą kim był Władysław Jagiełło czy Jan Sariusz Zamoyski , założyciel Zamościa , wielki hetman koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów,który słowa "o młodzieży chowaniu", wypowiedział i zapisał je w akcie fundacyjnym Akadamii Zamojskiej. Mimo , że od tego czasu upłynęło już ponad 400 lat , ta znakomita sentencja nie straciła nic na swej aktualności. Politycy i pedagodzy , rozmaitej maści funkcjonariusze publiczni , każdy kto ma coś do powiedzenia na "niwie" oświaty, chętnie przytacza słowa Zamoyskiego.Ale tylko przytacza.
"Nie poddawaj się rozpaczy. Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne. "
William Shakespeare
Nie poddaję się - ale jak długo?

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.