Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Tarnów, pierwsze niepodległe miasto w Polsce

Marek Ciesielczyk 2008-03-02
ratusz_mniejszy_70.jpgJuż za kilka miesięcy będziemy obchodzić 90. rocznicę odzyskania niepodległości. Nie wszyscy wiedzą, iż pierwszym miejscem na mapie nowej Polski w roku 1918, które stało się faktycznie niepodległym kawałkiem Rzeczypospolitej, był Tarnów.

Dlatego właśnie inauguracja obchodów święta niepodległości będzie miała miejsce w Tarnowie 31 października. Wszystko wskazuje na to, że do miasta przybędzie Prezydent RP Lech Kaczyński. Już teraz w materiałach publikowanych przez miasto funkcjonować zaczęło hasło „PIERWSZE NIEPODLEGŁE”.

ratusz_mniejszy_200.jpgJuż 30 października 1918 roku ówczesny burmistrz Tarnowa Tertil zwołał nadzwyczajną sesję Rady Miasta w godzinach wieczornych. Na podstawie źródeł, którymi dysponujemy, wiemy, iż na sesji obecnych było wówczas 26 radnych. Na wniosek burmistrza Tertila, który przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych tarnowian, rada miasta oświadczyła że „Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch. Rada nagłość wniosku uchwaliła jednomyślnie”.

Oznaczało to w praktyce, że Tarnów jako pierwsze miasto w Polsce odzyskał niepodległość. Dopiero na drugi dzień rada miasta Krakowa podjęła podobną uchwałę. Tarnowianie w noc z 30 na 31 października 1918 roku rozbroili wojska austriackie, stacjonujące w Tarnowie. Wsadzili żołnierzy austriackich do pociągów, a ci bez sprzeciwu odjeżdżali do swoich krajów: Węgier, Czech, Austrii, Chorwacji, Bośni. Młodzież tarnowska zrzuciła orły cesarskie ze starostwa. Przez całą noc trwało święto wolności w Tarnowie.

Tarnów świętować zacznie już za kilka dni. 10 marca – już w ramach obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości – otwarta zostanie w Muzeum Okręgowym wystawa „Tarnów Leliwitów”, wręczone zostaną także honorowe tytuły Ambasadorów Tarnowa. Święto Niepodległości trwać będzie do listopada, gdyż także 3 maja, przy okazji święta konstytucji, pomnik_200.jpgTarnów przypomni, że to właśnie ten gród był pierwszym naprawdę polskim miastem w 1918 roku.

Jako że Tarnów to przecież Galicja, powstał pomysł, by w czasie właściwych obchodów Święta Niepodległości, w listopadzie zaprosić do Tarnowa delegacje wszystkich państw, tworzących przed rokiem 1918 CK monarchię. 31 października Tarnów ma odwiedzić Prezydent Kaczyński, jak zapewnia minister Maciej Łopiński.

Władze Tarnowa prowadzą już rozmowy z mediami ogólnopolskimi na temat relacjonowania tarnowskich uroczystości. Obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości to nie tylko akademie, przemówienia etc., ale także mnóstwo imprez artystycznych i sportowych.

Tekst i zdjęcia: Marek Ciesielczyk, Tarnów

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.