Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.

Winston Churchill
Polska zawsze blisko
Wtorek, 26.09.2017 r.
Imieniny: Justyny i Cypriana


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Tarnów zyskał nową atrakcję turystyczną

Redakcja 2008-06-06
piec_70.jpg(M.Ciesielczyk) Na ulicy Kapitulnej w Tarnowie zostanie umieszczona plansza obrazująca odkryty niedawno piec do wypieku chleba z XVI wieku. Ten obiekt będzie nową atrakcją turystyczną miasta. Podczas prac archeologicznych na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Tarnowie zostały odkryte części ceglanego pieca do wypieku chleba. Piec pochodzi z XVI wieku. Obiekt ten był częścią letniej kuchni, położonej na zapleczu domów mieszczących się przy pięknym Rynku tarnowskim.

Sam piec był dużym obiektem. Mierzył ponad cztery metry. Palenisko pieca miało 1,7 metra średnicy. Odkryty piec miał trzy poziomy użytkowe. Jest to dowodem na to, że w piecu wypiekano chleb nie tylko na potrzeby mieszkańców kamienicy, ale także na handel.

Tarnowski archeolog Andrzej Szpunar potwierdził, że odkrycie na wielką wartość historyczną. Piec wskazuje na to, że na tyłach kamienicy przy tarnowskim Rynku istniało zaplecze gospodarcze w XVI wieku. Odkryto podłogę tego zaplecza oraz część kopuły. Inna część została zniszczona przez późniejsze przeróbki budowlane.

Odkryty piec jest jedynym tego typu obiektem w samym Tarnowie, zwanym „perłą Renesansu” ze względu na swą piękną Starówkę. Kilka kilometrów dalej, na Górze św. Marcina, gdzie znajdują się ruiny tarnowskiego zamku, odnaleziono swego czasu podobny piec.

Piekarz, który wypiekał w odnalezionym XVI-wiecznym piecu chleb, stał 2 metry poniżej obecnego poziomu dziedzińca. Piec został sfotografowany i opisany, a następnie zabezpieczony i ponownie zasypany. By zobrazować to odkrycie tarnowskich archeologów, na ścianie muru od ulicy Kapitulnej będzie umieszczona plansza obrazująca wykopalisko oraz zawierająca zdjęcia z opisem i rekonstrukcją pieca.

Marek Ciesielczyk, TarnówCałe odkrycie zostało też sfilmowane. Zdjęcia i film można zobaczyć na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie:

[ZOBACZ: Muzeum Okręgowego w Tarnowie]


piec.jpgpiec2.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.