Niedziela, 05.04.2020 r. Imieniny: Ireny i Wincentego
Jeżeli unikanie ludzi jest ascezą, to jeszcze większym ascetyzmem jest przyjmowanie ich u siebie.

Tomasz Mann
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Tarnowskie - region świętych i błogosławionych

Redakcja 2008-04-10
album_70.jpg(M.Ciesielczyk) Według niedawno przeprowadzonych badań w diecezji tarnowskiej mieszkają najbardziej pobożni katolicy w Polsce. Także ten region obfituje w świętych i błogosławionych. Kilka dni temu lokalny tygodnik TEMI wydał drukiem swego rodzaju album miejscowych świętych i błogosławionych.

Z okazji trzeciej rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II tarnowski tygodnik TEMI opublikował rodzaj albumu przedstawiającego zdjęcia i życiorysy błogosławionych i świętych, pochodzących z tej części Polski.

Pierwszą z przedstawionych postaci jest święty Andrzej Świerad, który urodził się w drugiej połowie X wieku. Prowadził życie pustelnika w Tropiu koło Czchowa (ok. 30 km na południe od Tarnowa). Jego uczniem był święty Benedykt. Obydwaj pustelnicy zostali kanonizowani w roku 1083 przez papieża Grzegorza VII.

Inny święty, pochodzący z terenu obecnej diecezji tarnowskiej to święty Stanisław, który urodził się w pierwszej połowie XI wieku w Szczepanowie. W roku 1072 za zgodą króla Bolesława Śmiałego Stanisław został biskupem krakowskim, a następnie na rozkaz tegoż króla skazany został na „obcięcie członków” i poniósł śmierć męczeńską w roku 1079, zaś w roku 1253 papież Innocenty IV dokonał jego kanonizacji. Święty Stanisław ze Szczepanowi jest głównym Patronem diecezji tarnowskiej.

album_200.jpg Święta Kinga urodziła się w roku 1234 w Esztergom, jako córka króla wegierskiego, ale później jej życie było związane z regionem tarnowskim. W roku 1251 doprowadziła do uruchomienia pierwszego szybu solnego w Bochni, a po roku 1280 mieszkała w Sączu, który dzisiaj wchodzi w skład diecezji tarnowskiej. Papież Aleksander VIII ogłosił Kingę błogosławioną w roku 1690, zaś kanonizował ją Jan Paweł II w roku 1999 w Starym Sączu.

Święty Szymon urodził się w pierwszej połowie XV wieku w Lipnicy (ok.40 km na południowy-zachód od Tarnowa). Kapłańską posługę rozpoczął w Tarnowie. Zmarł w roku 1482, niosąc pomoc chorym w czasie zarazy. Szymon został beatyfikowany w roku 1685, a kanonizowany w czerwcu 2007 roku przez Benedykta XVI.

Błogosławiony o.Stanisław Papczyński urodził się w 1631 roku w Podegrodziu na Sądecczyźnie. Był wybitnym kaznodzieją. Jego beatyfikacja odbyła się we wrześniu 2007 roku w Liczeniu.

Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska urodziła się w 1863 roku w Austrii, a w roku 1883 przeniosła się do Lipnicy Murowanej, o której mowa wyżej. Pomagała misjonarzom w Afryce. Zmarła w 1922 roku. Beatyfikował ją papież Paweł VI w 1975 roku.

Święta Urszula (Julia) Ledóchowska urodziła się w 1865 roku w Austrii. Była siostrą Marii Teresy. Po przybyciu do Lipnicy Murowanej (koło Bochni i Tarnowa) wstąpiła do klasztoru. Zmarła w Rzymie w 1939 roku. Beatyfikowana została przez Jana Pawła II w 1983 roku, a kanonizowana w 2003.

Błogosławiona Karolina Kózka urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda w 1898 roku, a w wieku 17 lat została bestialsko zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, który próbował ją zgwałcić. Jan Paweł II beatyfikował ją w 1987 roku w czasie swej wizyty w Tarnowie.

Błogosławiony ksiądz Roman Sitko urodził się w 1880 roku w Czarnej Sędziszowskiej. Pracował jako katecheta w tarnowskim gimnazjum. W 1936 został rektorem tarnowskiego Seminarium Duchownego. W roku 1941 został aresztowany przez gestapo. Później był więziony w obozie niemieckim na terenie Oświęcimia, gdzie zginął z rąk hitlerowców w 1942 roku. Jan Paweł II beatyfikował go w 1999 roku.
blachnick_300.jpg

Ksiądz profesor Franciszek Blachnicki urodził się w 1921 roku na Śląsku. W czasie wojny został aresztowany przez hitlerowców i osadzony w obozie niemieckim w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat więzienia. Po wojnie przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1961 (już jako ksiądz) został aresztowany przez władze PRL. Pracował na KUL. Był twórcą znienawidzonego przez komunistów Ruchu Światło-Życie, szczególnie aktywnego na terenie diecezji tarnowskiej. Stan wojenny zastał go w Rzymie. Osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu Carlsbergu RFN, gdzie organizował Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło-Życie.

Ksiądz profesor Blachnicki miał zamiar uruchomić stację telewizyjną, która nadawałaby nieocenzurowane programy do Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim do Polski - (podobnie jak Radio Wolna Europa – programy radiowe). Z powodu swych antykomunistycznych poglądów (np. utworzenie Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów) środowisko Blachnickiego w Carlsbergu i inwigilowane było przez tajnych współpracowników SB (np. małżeństwo Gontarczyk, które później wróciło do Polski i już po 1989 roku otrzymało posady ważne państwowe!). Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w tajemniczych okolicznościach w Carlsbergu 1987 roku. Można podejrzewać, że przyczyniły się do tego komunistyczne służby specjalne, obawiające się jego działalności.

Wielokrotnie odwiedzałem księdza Blachnickiego w Carlsbergu i byłem świadkiem jego zaangażowania w sprawy Polski i wiary. Napisałem na jego temat artykuł w języku niemieckim pt: „Ein polnischer Gandhi – Zur Theologie der inneren Souveraenitaet von Franciszek Blachnicki”, w: CRITICON (Monachium), nr 105, styczeń-luty 1988.

W roku 2000 ciało Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego zostało przeniesione do ukochanego przez niego Krościenka nad Dunajcem i złożone w kościele Dobrego Pasterza. Wszystko wskazuje na to, iż już wkrótce ks.Blachnicki zostanie beatyfikowany.

Publikacja „Region świętych i błogosławionych” jest dobrą ilustracją charakteru ludzi, którzy zamieszkują teren diecezji tarnowskiej. Tak duża liczba świętych i błogosławionych, wywodzących się ze stosunkowo niewielkiego regionu tarnowskiego, wskazuje na faktyczną (a nie wyłącznie statystyczną) religijność tego terenu.

art1.jpg

Marek Ciesielczyk, Tarnów

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.