Czwartek, 20.02.2020 r. Imieniny: Leona i Ludomiła
Pewnego przyjaciela poznasz w sytuacji niepewnej.

Quintus Eniusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Ulica Armii Krajowej

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpgUlicę tę wytyczono dosyć późno, bo na przełomie XIX i XX wieku. Wcześniej dojazd do dworca prowadził wyłącznie przez ulicę Dąbrowskiego, stąd nawet jej pierwotna niemiecka nazwa Bahnhofstrasse. Potrzeba wytyczenia tej ulicy nie wypływała jednak z usprawnienia dojazdu na dworzec, a z faktu wybudowania tutaj zakładów miejskich - wpierw gazowni i wodociągu, potem też elektrowni. Pierwotnie ulica ta, a raczej jeszcze tylko wewnętrzna droga (bez nazwy) biegła równolegle do linii kolejowych w kierunki szosy na Ełk. Obecny kształt ulica przybrała dopiero w okresie międzywojennym. Wtenczas połączyła ona ulicę Dąbrowskiego (wtedy już Hindenburgstrasse) z ulicą Bohaterów Westerplatte (wtedy Wodociągową / Wasserturmstrasse) i dworcem. Nowa ulica otrzymała najpierw nazwę Gasstrasse, potem Schmidtstrasse. Najprawdopodobniej na cześć długoletniego burmistrza Paula Schmidta (1903-1928).

Wspomniane zakłady pobudowano na całkowicie wolnym wówczas placu rozciągającym się między dworcem a sądem. Gazownię do użytku oddano zaraz na początku XX w. i jak napisał kronikarz miasta "Giżycko rozbłysło nowym, jaśniejszym światłem". Następnie uruchomiono wodociągi i kanalizację miejską. Jednocześnie przyspieszyło to położenie bruku na ulice, powstała też wieża ciśnień, odtąd górująca nad miastem. Po pierwszej wojnie światowej wybudowano przy gazowni jeszcze elektrownię. Na czele gazowni stał przez długie lata Liesener, wodociągami kierował zaś Zeheter a elektrownią Dmoch.

Pierwszy budynek po prawej od strony ulicy Dąbrowskiego zajmowała siodlarnia. Następnie na dawnych łąkach pobudowano wille należące do powiatowego doktora weterynarii Sokolowskiego, właściciela tartaku przy ulicy Jeziornej Hugo Schulza, niejakiego Platzcka, budowniczego studni Hermanna Challa oraz doktora weterynarii Gregora. Dalej znajdował się duży dom będący własnością architekta Hansa Riela i wynajmowany przez niego na mieszkania. W budynku tym od strony dworca znajdował się przez jakiś czas pensjonat Ehrenheim. Po drugiej stronie ulicy przy skrzyżowaniu z ulicą Bohaterów Westerplatte był długi dwupiętrowy budynek, zaś obok niego nieco niższy, jednopiętrowy. W tych domach na parterze znajdował się m.in. sklep spożywczy Ballschuna, potem też sklep Arthura Gräbera, ponadto piekarnia Wedeleita i jadłodajnia Schattnera, zaś na piętrach były mieszkania prywatne m.in. Gallmeistera i doradcy podatkowego Werthera. Dalej były wspomniane już wcześniej zakłady miejskie.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.