Niedziela, 26.01.2020 r. Imieniny: Seweryna i Pauliny
Jeżeli ci trudno zrozumieć pochwały, to uważaj je za pochlebstwa.

Demokryt
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Ulica Węgorzewska

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpgObecnie dawna ulica Węgorzewska (Angerburger Stra e) nosi nazwę al. 1 Maja. Ulica ta powstała dopiero w drugiej połowie XIX w., ale szybko stała się jedną z ważniejszych arterii miasta. Tutaj zajmę się jedynie jej najstarszym fragmentem od rynku (placu Grunwaldzkiego) po skrzyżowanie z ulicą Boyena (Mickiewicza). Na rogu z rynkiem i ulicą 3 Maja, wówczas T. O. Becker-Stra e, stał duży dom mieszkalny i handlowy z ciekawą narożną wieżyczką (nr 1), w którym znajdował się zakład krawiecki Fluxa, delikatesy oraz sklep z papierosami i cygarami Sputera. Wcześniej swoją siedzibę miał tutaj także szklarz Jackson, a potem Emil Kosziack ze swoim sklepem obuwniczym. Po drugiej stronie ulicy - na wysokości dzisiejszego hotelu "Wodnik" - znajdował się bliźniaczo podobny budynek, z równie ładną wieżyczką narożną. W tym budynku również na parterze mieściły się sklepiki i małe zakłady rzemieślnicze, zaś na kolejnych piętrach mieszkania (nr 2). Wyróżniał się tutaj firmowy sklep Tengelmanna, który przejął dawny sklep siodlarski niejakiego Ziehfu a. Dalej mieściły się kolejno: księgarnia i sklep papierniczy Schwarzkopfa (potem Kaspera), drogeria Schielinskiego (potem Kanehla i Labuschina), owoce Dischereita, zakład fryzjerski Kosziaka i zakład krawiecki Bögla.

W następnym domu (nr 3) - wysuniętym kilka metrów w stronę ulicy i znacznie niższym w porównaniu do poprzedniego - była piekarnia Kiewskiego, wówczas jeden z najstarszych budynków w mieście, potem jego właścicielem został Otto Schiepper. W kolejnym domu także tylko jednopiętrowym (nr 4) znajdował się zakład blacharski Fritza Wosgiena i zakład koszykarski Witta. Natomiast w wysokiej, trzypiętrowej kamienicy pod numerem piątym był sklep spożywczy Hartiga (potem Sucka) i papierosowy Karla Ogorrka (potem radiowy Amalie Schwarz). Wreszcie ostatni duży, dwupiętrowy dom z mieszkaniami też na poddaszu przy skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza (nr 6) należał do piekarza Ogorrka, potem mieściła się w nim m.in. piekarnia Schneidera, a praktykę lekarską uprawiał dr Möhring.

Po przeciwnej stronie ulicy Węgorzewskiej znajdowały się tylko trzy parcele, a domy były już mniej reprezentacyjne. Na pierwszej parceli, naprzeciwko ówczesnego posterunku policji na rogu z ul. Mickiewicza, stał niewielki domek szczytem do ulicy (nr 12), w którym znajdował się sklepik spożywczy Oschliesa. Odwiedzany tłumnie, celem zakupu cukierków, przez wędrujące codziennie tą ulicą dzieci do różnych szkół, akurat znajdujących się w większości przy tej ulicy. W następnym domu mieszkał kominiarz Ebel, siodlarz Komorowski i akuszerka dobrze znana całemu miastu - Bialla (nr 12a?). W następnych dwóch domach (nr 13-14) mieszkali: sprzedawca kwiatów Tanzki, zegarmistrz Kasper (potem Kaukel) i skórnik Karsten.

W okresie międzywojennym ulicę pokryto asfaltem (do tej pory był bruk), poszerzono chodniki i zasadzono lipy. Nie był to może najpiękniejszy fragment miasta, ani też najważniejszy, ale i tak wypada żałować, że został bezpowrotnie utracony.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.