Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.

Winston Churchill
Polska zawsze blisko
Wtorek, 26.09.2017 r.
Imieniny: Justyny i Cypriana


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Warlubie ma nowy herb

Redakcja Albumpolski.pl 2007-01-03
kp_warlubie_40.gifWarlubie w województwie Kujawsko-Pomorskim uchwałą Rady Gminy z grudnia 2005 posiada nowe symbole: herb, flagę oraz pieczęcie.

Dotychczas gmina Warlubie używała herbu ustanowionego przez Radę Gminy w 1990 r. Jego wizerunek wyłoniono w drodze konkursu. Przedstawiał w tarczy dwudzielnej w skos w polu prawym srebrnym brązową czarę z kłębkami niebieskiej pary, zaś w polu lewym niebieskim dwa złote kłosy zbóż oraz pół drzewa liściastego i pół drzewa iglastego zielone. Parujący kubek ma nawiązywać do nazwy miejscowości (War- lubie), kłosy pokazywać rolniczy charakter gminy, zaś drzewa znaczne zalesienie jej obszaru.

warlubie.gif
Zródła historyczne podają:
Wieś Warlubie w przeszłości należała do księstwa świeckiego, herbem księstwa było godło panującego księcia. Nie wiemy jednak jakiej pieczęci używał Mściwej jako Książe świecki, z czasów jego rządów w Świeciu pochodzi pierwsza wzmianka o Warlubiu. W tym kontekście warto podnieść prehistoryczność osadnictwa w okolicach Warlubia, świadczą o tym liczne zachowane wazy. Warto więc do herbu Gminy wprowadzić wazę. Przez kilka stuleci część terytorium gminy należała do biskupów kujawskich, ich władztwo może sygnalizować krzywaśń pastorału.
Godnym uwieńczenia jest fakt, że w Kościele Płochocińskim znajduje się otoczony kultem obraz Bartłomieja Strobola NMP Łaskawej. Na obrazie tym Matka Boska z Dzieciątkiem trzyma w prawym ręku liliowe berło. Warto ten ponadczasowy motyw umieścić w herbie gminnym. Berło ma także symbolikę świecką, uniwersalną i oznacza m.in. sprawiedliwość, prawość. Można też sięgnąć po motyw lilii. Lilia to symbol Kościoła, ale lilia utożsamiana z konwalią, może wskazywać duże zalesienie terytorium gminy.

kp_warlubie.jpgkp_warlubie_flaga.jpg
kp_warlubie_piecz_cie_290.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.