Wtorek, 26.03.2019 r. Imieniny: Teodora i Emanuela
Kiedy widzisz dobrego człowieka staraj się go naśladować. Kiedy widzisz złego człowieka zastanów się nad samym sobą.

Konfucjusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Wędkarkie eldorado

Andrzej Karski 2008-11-01
Nic tak nie przyciąga wędkarzy nad wodę jak dobre brania ryb. Wieść, że ryba bierze, rozchodzi się w środowisku wędkarskim, sobie tylko znanymi kanałami, lotem błyskawicy. Wieść taka rozchodzi się co najmniej kilka razy w roku. Dla przykładu, w ubiegłym roku rozeszła się na początku lipca. Dawno już nie było na Zalewie Zegrzyńskim tak dobrych brań jak właśnie w lipcu i sierpniu. Niedaleko brzegów pojawiły się stada dorodnych leszczy, płoci, okoni i sandaczy. Wytrwali a wytrawni wędkarze mogli w tym czasie złowić też sporych rozmiarów waleczne karpie oraz dorodne klenie oraz liny. O dziwo, prawie całkowicie zniknęły krąpie, które nie raz ratowały honor wędkarza wracającego z nad wody „o kiju”.

karp.jpg
Na zalewie oraz okolicznych rzekach, Narwi, Bugu i Rządzy, wymienione wyżej ryby można spotkać na wielu ciekawych i stosunkowo wydajnych łowiskach. Do najbardziej atrakcyjnych należą: stale oblegany odcinek Narwii przy moście w Wierzbicy, okolice mostu w Zegrzu, ujścia wymienionych wyżej rzek, cały Kanał Żerański, jak również rozległe ploso w okolicach Białobrzegów, Nieporętu i Zegrza. Przy czym, biała ryba, w tym zwłaszcza lin i karp, preferuje zarośniętą roślinnością wodną, strefę przybrzeżną. Sandacz - głęboczki o piaszczystym i kamienistym dnie. Sum - głębokie, lekko zamulone rowy i doły, jak również koryta rzek o powolnym nurcie.

Warto wiedzieć, iż w okresie lata i wczesnej jesieni ryba zajada się głównie pokarmem naturalnym, którego ma wtedy pod dostatkiem i na takowe należy wtedy łowić. Mając to wszystko na uwadze, wspólnie z kolegą przygotowaliśmy odpowiednie zestawy wędkarskie i zaopatrzyliśmy się w odpowiedni zestaw zanęt i przynęt, których podstawą były zmielone ziarna zbóż, kukurydza konserwowa, płatki owsiane oraz duża ilość kolorowych robaczków zanętowych i rozpoczęliśmy łowienie. Już na początku okazało się, że na białego robaczka wspaniale biorą leszcze. Na ich łowienie się więc głównie nastawiliśmy. Próbowaliśmy je łowić rano i wieczorem, by przejść wyłącznie na poranne łowienie. Uzyskane efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Rano, stosując metodę gruntową z koszyczkiem i drgającą szczytówką, wyciągaliśmy wspólnie z wody od 5 do 10 kilogramów dorodnego leszcza, w tym piękne „łopaty” po półtora, dwa i dwa i pół kilo.

Kilkakrotnie zasadzaliśmy się także na żerującego tuż przy brzegach suma, który płoszył nam podnęcone i podchodzące do brzegu leszcze, jednak bez widocznych efektów. Nie mniej emocji dostarczyły nam wyprawy na okonia i karasia. Okoń jak już wspomniałem przebywa w lecie niemal na na całej szerokości i głębokości wody. Próbowaliśmy najpierw łowić z brzegu metodą spławikową, zakładając na haczyk nr 8 i 9 czerwone dżdżownice. Tuż przy grążelach, na niewielkich głęboczkach brały jednak wyłącznie małe okonki. Prawdziwe „garbusy” namierzyliśmy dopiero z łodzi na stokach zatopionej wyspy po środku zalewu. Tam najskuteczniejszą metodą okazał się spinning z małą kolorową obrotóweczką. Gdy udało nam się trafić na żerujące stado okoni, to w ciągu 2 – 3 godzin mieliśmy na kotwiczkach nawet po kilkanaście naprawdę pięknych sztuk.

Równie dobrze zaczęły brać w tym czasie dorodne karasie srebrzyste, przy czym ich trzeba było szukać na starorzeczach oraz w niewielkich, spokojnych i zacienionych zatoczkach przy brzegach zalewu. W jednej z takich zatoczek, niedaleko mostu w Zegrzu, karaś rozmnożył się dość obficie i tam występowały najlepsze brania. Oczywiście karasia łowiliśmy metodą spławikową, z cienkim przyponem uzbrojonym haczykiem Nr 9 – 11. Już na początku okazało się, że karaś jest rybą dosyć wybredną. Nie chciał dotknąć czerwonego robaka, nie chciał też brać na białego, ani też na specjalnie przygotowane ciasto z miodem. Posmakowały mu dopiero parzone płatki owsiane i to bez żadnych dodatków smakowych i zapachowych. Na płatki branie następowało za braniem a na przynętę rzucały się naprawdę dorodne sztuki, które osiągały nawet pół kilograma wagi.

Najbardziej pasjonujące okazało się dla nas jednak polowanie na waleczne karpie i amury, których też w zalewie nie brakuje. Można je spotkać zwłaszcza w zarośniętych wodnym zielskiem zatoczkach w okolicach mostu w Zegrzu, jak i mostu w Wierzbicy. Ostatnio łowią je nawet najzwyklejsi amatorzy, którzy na ryby wybrali się przypadkowo. Świadczyć o tym może chociażby fakt złowienia dwóch dorodnych karpi i amura przez chłopców, którzy po przyjeździe do Zegrza z ojcem po raz pierwszy dostali do rąk wędki. Otóż, udali się oni wraz z opiekunem na całonocne połowy nad pobliską zatoczkę i tam, po solidnym podnęceniu łowiska kukurydzą konserwową, złowili dwa karpie i amura. Wprawdzie stracili trzy zestawy, ale i tak wyniki połowów przeszły ich najśmielsze oczekiwania.
Jak z powyższych przykładów wynika, zalew obfituje w różnego rodzaju ryby i naprawdę warto tu przyjechać i „pomoczyć kija”.

Andrzej Karski, Zegrze

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
wawa-1_800.jpgwawa-2_800.jpgwawa-3_800.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2019 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.