Wtorek, 11.08.2020 r. Imieniny: Zuzanny i Filomeny
Najwięcej nieporządku robią ci, co robią porządek.

Tadeusz Kotarbiński
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Wyborcze dylematy Napieralskiego

Jacek Frankowski 2010-07-02
d2_frankowski_70.jpgNiewątpliwy sukces Grzegorza Napieralskiego w I turze wyborów prezydenckich, 3 miejsce i ponad 13% głosów, wywołał falę spekulacji, którego z kandydatów przechodzących do II tury zarekomenduje swoim wyborcom: Komorowskiego czy Kaczyńskiego?

Analitycy, ku mojemu zaskoczeniu, skupiali się wyłącznie nad zbieżnością programów PO i PIS z SLD. Wynikało z ich wypowiedzi że jednak SLD programowo bliżej do PO, wobec czego gremialnie przewidywano przepływ większości głosów elektoratu Napieralskiego do Komorowskiego jako przedstawiciela tej partii. Kiedy indywidualne wskazania lewicowych liderów: Aleksandra Kwaśniewskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Wojciecha Olejniczaka czy wcześniej Włodzimierza Cimoszewicza, jednoznacznie udzielały poparcia Bronisławowi Komorowskiemu wydawało się że Napieralskiemu nie pozostaje nic innego jak przyłączyć się do tego chóru. Pan Grzegorz udowodnił jednak że jest solistą i nie wskazał żadnego z kandydatów, pozostawiając swoim wyborcom decyzję. Brawo!

W analizie skutków poparcia któregoś z kandydatów musiał Grzegorz Napieralski przewidywać jakie skutki dla SLD miałoby wygranie wyborów przez Komorowskiego, a właściwie PO.
Prowadziłoby to do marginalizacji roli SLD jako niezbędnego sojusznika PO w sejmowych głosowaniach przy obalaniu weta prezydenckiego. Dysponowanie większością parlamentarną przez koalicję PO-PSL i fotel prezydencki obsadzony przez Komorowskiego, spychałoby SLD do roli politycznego obserwatora. W interesie SLD, przynajmniej do końca obecnej kadencji sejmu, w rzeczywistości leży wygrana Kaczyńskiego. Tylko o tym Napieralski nie mógł w sposób otwarty powiedzieć swojemu elektoratowi. Czy Jego wyborcy z szeregu zwolenników SLD to zrozumieją? Jestem pewien że nie. Ale ostatnie oświadczenia Kaczyńskiego obrazujące zmianę Jego oceny lewicowej strony sceny politycznej, robią wrażenie. Nawet jeśli nie wystarczą do przesądzenia o wynikach wyborów II tury to otwierają drogę do przyszłej współpracy, nie zdziwiłbym się jeśli nie koalicji, jeszcze niedawno wrogich sobie obozów PIS i SLD. Cóż historia zna większe metamorfozy.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.