Zawsze obieraj drogę najkrótszą, albowiem krótka droga jest naturalna.

Marek Aureliusz
Polska zawsze blisko
Niedziela, 22.10.2017 r.
Imieniny: Filipa i Kordulii


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Wyprawa na Karaiby - Rafa koralowa cz.6

Andrzej Dysiński 2013-12-30
dysinski_a_70.jpgZaczynając mój krótki wywód na temat rafy koralowej muszę wyjaśnić samo znaczenie rafy, a Zwłaszcza rafy koralowej. Tak więc słowo „rafa” wywodzi się ze staro niemieckiego REF i oznacza skałę podwodną. Rafę koralową tworzą wapienne szkielety kolonijnych jamochłonów, a niekiedy i innych podwodnych organizmów. W korzystnych warunkach na dnie morskim narasta struktura, która tworzy różne formy rafy. Głównymi konstruktorami raf są korale madreporowe, wieloszczety, mszywioły, otwornice i glony wapienne. Masyw rafy powoduje określone zmiany w środowisku morskim , powstawanie obszarów silnego przyboju i obszarów osłoniętych od działania fal i prądów morskich. Mieszkańcy raf powodują swym działaniem określone i niekiedy bardzo szybko zachodzące zmiany w strukturze rafy, której kształt ulega nieustannym przeobrażeniom. Urzekające piękno rafy i bogactwo występujących tu form życia od dawna już oczarowały człowieka. Zgłębienie tajników życia rafy stało się możliwe dzięki postępowi w technice.

Naukowcy badają zachowanie ryb koralowych, kolekcjonerzy egzotycznych muszli, pięknych korali, a nawet poszukiwacze skarbów ukrytych we wrakach odwiedzają niebezpieczne rafy. Z jednej strony przybliża to człowiekowi przyrodę morza, z drugiej jednak zagraża morskiej faunie. Do krajów Ameryki i Europy wędrują egzotyczne muszle szkielety korali, a także żywe okazy ryb. Niezmiernie groźne w skutkach jest oddziaływanie przemysłu.

Zatrucia ściekami wód przybrzeżnych powodują nieodwracalne szkodliwe procesy, zniszczenia rafy lub zaburzenia równowagi biologicznej. Dlatego ograniczono połowy podwodne, a strefy występowania rafy przekształcono w rezerwaty przyrody. Rafa koralowa, to także źródło cennego surowca-wapnia, który ma duże znaczenie gospodarcze. W wielu miejscach jest materiałem do budowy domów, dróg, konstrukcji portowych, a także do wypalania doskonałego wapna. W płytkich lagunach i zatokach odbywa się połów korali luźno związanych z podłożem. Jako materiału do celów budowlanych używa się bloków pochodzących z korali tworzących bułowate kolonie. Bloki używa się do budowy nawierzchni dróg, zapór, wałów, nabrzeży, falochronów, ze względu na dużą odporność wapienia koralowego na chemiczne działanie wody morskiej. Koral służy też jako balast lodzi, sproszkowane szkielety korali używane są jako materiał ścierny. Szkielety korali są przedmiotem pożądania kolekcjonerów i turystów zwiedzających koralowe wyspy. Korale wymagają oceanicznego zasolenia, są szczególnie wrażliwe na dopływy wód śródlądowych, w pobliżu ujść rzecznych z reguły nie występują, zawiesiny i muły hamują życie korali. Ważnym czynnikiem jest czystość wody oraz jej przezroczystość, gdyż niektóre gatunki żyją w symbiozie z glonami. Woda z przepływem dostarcza również pokarmu dla polipów. A więc warunki niezbędne dla życia korali to: woda ciepła, przejrzysta, czysta z przepływem, płytka, słona i twarde podłoże. I my tam byliśmy i korzystaliśmy z dobroci natury a myślą będziemy wracali po dni naszego życia.

cdn..

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.