Czwartek, 03.12.2020 r. Imieniny: Franciszka i Ksawerego
Milczenie – przyjaciel, który nigdy nie zdradza.

Konfucjusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

"Wyspy szczęśliwe" - wystawa malarstwa Małgorzaty Kapłan

Krzysztof Strehl 2012-03-04
odrobina_kulturt.png
Małgorzata Kapłan Malarka i arteterapeutka, prezes Fundacji Terapii przez Sztukę „Kolorowy Start”. Na co dzień prowadzi autorskie warsztaty arteterapeutyczne, które sprawdziły się w różnych środowiskach; od dzieci przewlekle chorych, przebywających w szpitalach, przez trudną młodzież z Pogotowia Opiekuńczego po seniorów, dla których kontakt ze sztuką jest kontaktem z życiem, radością, witalnością.

mkaplan_wyspy szczesliwe_mini_330.jpg
Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK Toruń, dyplom w pracowni malarstwa doc. Janusza Kaczmarskiego (1986). W latach 1996-98 studiowała arteterapię na Uniwersytecie w Londynie. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych: Galeria Młodych – 1987, Galeria Rzeźby, Galeria Imielin – 1990, Studio-Kineo – 1991, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich, Warszawa – 1992, Goldsmiths College, Londyn – 1997, Galeria Aktyn, Warszawa – 2002 i 2011, Galeria Otwarte Koło, Galeria Art City– 2004, galeria Sadhu, Warszawa – 2005, galeria Artforum, Blue City – 2006, Dom Sztuki, Ursynów, Warszawa, - 2010. Udział w wystawach zbiorowych: 1988 „Arsenał”, Hala Gwardii, Warszawa ,1988 - 1990 - I i II Biennale Małych Form Malarskich, Toruń, 1989 „Tumult Toruński”, Ratusz w Toruniu, 2007 wystawa laureatów konkursów na obraz i rzeźbę sezonu, ZPAP, Warszawa, 2010 Autoportret, ZPAP Warszawa, udział w licznych wystawach poplenerowych. Tematem większości obrazów jest pejzaż, a miejscem, gdzie jako artystka w pełni się realizuje jest plener. Prowadzi zajęcia plastyczne i autorskie warsztaty arteterapeutyczne. Prezes Fundacji Terapii przez Sztukę „Kolorowy Start”.

Tematem większości jej obrazów jest pejzaż, a miejscem, gdzie jako artystka w pełni się realizuje jest plener.

mkaplan_wyspy szczesliwe_mini2_420.jpg

Małgorzata Kapłan uprawia jedną z najtrudniejszych konkurencji malarskich – pejzaż. Od wielu lat zadziwia mnie swoim bezkompromisowym studiowaniem nastroju chwili. Piękne nieba, fantastyczne odbicia w wodzie, architektura wtopiona w przyrodę. To są ulotne, nieuchwytne wrażenia… Za chwilę wszystko się zmienia. Trzeba bardzo szybko utrwalić moment właściwego światła. Przecież farby to cienie. Jak nimi oddać blask, rozświetlenie, zachód słońca? Malarka do zauroczenia dodaje wszystkie emocje i siły aby przetłumaczyć krajobraz na skończony, piękny obraz. Porównując kolejne dzieła widać, że nie wszystko przychodzi łatwo.
Dlaczego tak cenię malarstwo Małgorzaty? Ona łączy dwie rzeczy po mistrzowsku. Najpierw bezbłędnie znajduje fenomeny światła w pejzażu, a potem świetnie skadrowane i zatrzymane podarowuje je nam: miłośnikom przyrody, piękna i malarstwa.
Wielu pejzażystów kopiuje krajobraz. W odróżnieniu od nich Małgorzata tworzy swą własną wizję obrazu z niepowtarzalną, ekspresyjną gamą barwną, świadomym prowadzeniem wzroku widza po płótnie oraz fantastyczną rozgrywka form, linii, plam i kolorów dla wywołania nieuchwytnego nastroju i emocji wynikających z oczarowania dziełem sztuki.

Marek Dzienkiewicz

Jej obrazowanie świata ma dużą witalną siłę, tchnie optymizmem, jest afirmatywne.
Janina Tuora

To jest siła pozytywnej energii. Tak trzymaj.
Ewa Siemieńska

Tytułowe „Wyspy szczęśliwe” odnoszą się do chwil, w których maluję, gdyż właśnie wtedy jestem szczęśliwa. Nieraz jest to podwójna dawka szczęścia, bo maluję w plenerze, w bezpośrednim kontakcie z naturą. Ale nawet w czterech ścianach pracowni, kiedy włączam zapamiętane wspomnienia i wrażenia, uruchamiam fantazję i kładę pierwsze plamy na płótnie, pojawiają się wyspy szczęśliwe…
Małgorzata Kapłan


lufcik_mini.jpgZapraszamy na otwarcie wystawy :

W dniu 9 marca 2012 roku o godz. 18.00 Galeria „Lufcik” (Dom Artysty Plastyka) ul. Mazowiecka 11aMateriał dzięki uprzejmości: ZPAP
logo zpap_mini.jpg

nadesłał: Krzysztof Strehl
strehl_k_70.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.