Czwartek, 20.02.2020 r. Imieniny: Leona i Ludomiła
Pewnego przyjaciela poznasz w sytuacji niepewnej.

Quintus Eniusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Wzgórze św. Brunona.

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpgNajprawdopodobniej wzgórze stanowi wytwór naturalny, jednak kilkakrotnie było już poprawiane ręką ludzką. Po raz pierwszy w dawnych czasach pruskich, kiedy miejsce to dogodnie położone na przesmyku dwóch jezior, dostosowano na potrzeby grodu. Wówczas też z pewnością wzgórze, dzięki pracowitości pruskich mieszkańców, uzyskało regularną formę wyniesienia. Co się stało z dzielnymi Galindami, którzy zbudowali tutaj gród, nie wiadomo. Być może zginęli podczas jakiegoś najazdu książąt polskich, a może w walce z własnymi pobratymcami Jaćwięgami.

Kolejny raz ludzie ingerowali tutaj podczas budowy twierdzy giżyckiej w XIX w. Wtenczas najprawdopodobniej wzgórze nieco zniwelowano, by uzyskać lepsze pole do ostrzału i obserwacji terenu. Nabrało ono charakterystycznego kształtu, jakby góry stołowej, stąd też jego niemiecka nazwa Tafelberg.

Przyszedł wiek XX, a wraz z nim pojawiła się legenda o śmierci św. Brunona w okolicach Giżycka. Twórcą legendy okazał się niemiecki historyk H.G. Voigt, a jej gorliwym propagatorem miejscowy pastor Ernst Trincker. Zapewne to od niego wyszła też inicjatywa, by upamiętnić to wydarzenie postawieniem krzyża na wzór krzyża z Tenkitten dla św. Wojciecha. Dlaczego wybrano właśnie Tafelberg dokładnie nie wiadomo, można jednak domyślać się, że ze względu na atrakcyjne położenie. Uroczystości odsłonięcia krzyża odbyły się 30 października 1910 r. Nadano im niezwykle podniosły patriotyczno-religijny charakter, do udziału zaproszono wielu znakomitych gości. "Wśród bicia dzwonów i dęcia w trąby wyruszył uroczysty pochód" - jak pisał E. Trincker w swojej kronice. Wyświęcenia krzyża dokonał osobiście wspomniany pastor. Według informacji księdza Janusza Jaguckiego, który z kolei otrzymał ją od nieżyjącego już Kurta Gerbera - autora m.in. niemieckiej monografii Giżycka, wygląd wzgórza został wtenczas ponownie "poprawiony".

Od tego czasu wzgórze stało się jednym z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców miasta, tutaj też spotykały się całe rodziny podczas niedzielnego wypoczynku, stąd można było podziwiać piękną panoramę miasta. Wzgórze Brunona stało się również atrakcyjnym miejscem dla coraz liczniejszych turystów.

Obecnie podziwianie widoków jest mocno ograniczone ze względu na dziko rosnące drzewa. Sądzę więc, że przydałaby się kolejna ingerencja ludzka przywracająca dawne znaczenie widokowo-reprezentacyjne wzgórza.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.