Niedziela, 18.04.2021 r. Imieniny: Bogusławy i Bogumiły
Najważniejszą rzeczą w życiu jest świadomość spełnienia obowiązku.

Ignacy Paderewski
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Z Krakowa do Warszawy

Anna Dobrzyńska 2016-02-14
dobrzanska_a.jpg…Ze stolicami bywa różnie.. W jednych krajach są one stałe i niezmienne, jak we Francji, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, w innych - stolice są przenoszone z miasta do miasta, na przestrzeni wieków jak chociażby w Rosji, Bułgarii czy Australii. Jeśli przyjrzymy się historiom państw, które lubią zmieniać stolicę, zauważymy, że największe doświadczenie w tej dziedzinie mają Chińczycy i ..Polacy. A zatem łączy nas nie tylko upodobanie do muzyki Chopina Droga do ustanowienia stołeczności Warszawy była długa, kręta i pełna wertepów. Jak to wyglądało zatem?
zamek_rycina.jpg
Najstarszy, znany wizerunek Warszawy, z 1573 roku

Pierwszą stolicą było Gniezno. I była to stolica oficjalna. Lecz już na przełomie 8/9 wieku rywalizowało ono z Poznaniem, który pełnił funkcję siedziby władców lecz stolicą nigdy nie został. Gniezno umocowało swoją nadrzędną pozycję, w czasie panowania dynastii Piastów a w 15 wieku Jan Długosz pisał o nim w ten sposób:
„Jest wszystkich miast polskich matką”.
Nieco wcześniej, bo w 11 wieku stolicą Polski został Kraków i formalnie aż do rozbiorów taka funkcję pełnił. Formalnie – bo wraz z zawarciem Unii Lubelskiej łączącą Koronę Królestwa Polskiego i Wielkiego księstwa Litewskiego (1569 rok) tracił cechy miasta stołecznego, które powoli przejmowała Warszawa, stając się centrum politycznym.
zdjecie-2.jpg
Unia Lubelska, Jan Matejko, 1869

Dlaczego tak się działo? Otóż zanim doszło do zawarcia Unii polscy posłowie odbywali sejmy w Krakowie a litewscy w Wilnie. Po zawarciu porozumienia sejmy miały być wspólne – w Krakowie lub Wilnie. To spowodowało zatargi pomiędzy szlachtą polską i litewską ponieważ po pierwsze każdy chciał być gospodarzem a nie gościem, gospodarz jak wiemy, czuje się pewniej i ma silniejszą pozycję negocjacyjną, po drugie – długie podróże były dla posłów wyczerpujące. Między Wilnem a Krakowem jest 811 km, a w 16 wieku nie podróżowało się Intercity . Dlatego sejmy zaczęto organizować w Warszawie, mieście usytuowanym na szlaku Kraków-Wilno. Obrady odbywały się na Zamku – obecnie znanym jak o Zamek Królewski, wtedy był to Zamek Książąt Mazowieckich. Na początku 17 wieku król Zygmunt III Waza przeniósł się na stałe ze swoim dworem do Warszawy, zmieniając tym samym nazwę Zamku z „Książąt Mazowieckich” na „Królewski”. Skąd była taka decyzja króla? Po pierwsze centralne usytuowanie siedziby królewskiej ułatwiało zarządzanie krajem (w czasach gdy przekazywanie informacji odbywało się poprzez posłańców jeżdżących konno – znów odległość ma znaczenie, po drugie – ze względu na odbywające się tu sejmy. Dodatkowym powodem przeprowadzki, była pasja i wprawdzie królewskie hoy Zygmunta III Wazy.
zdjecie-3.jpg
Kolumna Króla Zygmunta III Wazy, ufundowana przez jego syna Władysława 4, stojąca na Placu Zamkowym w Warszawie od 1644 roku.

Otóż, na Wawelu miał on laboratorium, w którym wraz z chemikami przeprowadzał doświadczenia w celu wynalezienia sposobu produkcji złota. To spowodowało pożar zamku w 1595 roku. Zniszczenia na Wawelu dodatkowo zmotywowały króla do przeniesienia się wraz z dworem do Warszawy. I tak w źródłach historycznych z I połowy 17 wieku odnajdujemy określenia miasta Warszawy jako: „Miasto Rezydencjalne Króla Jegomości” a w nieco późniejszych źródłach (II poł. 18 wieku) Warszawa określana jest jako: „Miasto Sejmowe”. „Miastem Stołecznym” – Warszawa została po raz pierwszy nazwana w publicystyce towarzyszącej obradom Sejmu Wielkiego,(II poł. 18 wieku) Sejmu 4-letniego, którego owocem była Konstytucja 3 maja. Warszawa w tym czasie spełniała już wszystkie funkcje miasta stołecznego choć oficjalną stolicą jeszcze na długo pozostał Kraków. Na ten zaszczytny tytuł Warszawa musiała czekać aż do czasu odzyskania niepodległości. 28 listopada 1918 Sejm zatwierdził ustawę, w której Stolicą Polski została Warszawa. Tak to wyglądało w zarysie, o szczegółach napiszę w późniejszym czasie..


[www.varsavianistycznie.blogspot.com]
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.