Środa, 30.09.2020 r. Imieniny: Zofii i Hieronima
Nie ma takiego sytemu, w którym póki naród żyje i pracuje, a zdolni ludzie się rodzą, nie działoby się nic dobrego.

Maria Dąbrowska
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Zagadkowa śmierć Małego Księcia wyjaśniona

Zbigniew Kowalewski 2011-05-23
saintexupery100.jpgDawnych wspomnień czar powracał do mnie z każdą odwracaną stroną książki Jacquesa Pradela i Luca Vanrella – „Saint – Exupery Ostatnia tajemnica”. Wraz z grupą filmowców również śledziłem poszukiwania wraku strąconego samolotu, leżącego w wodach jeziora ponad sześćdziesiąt lat. Podobnie, jak wysiłki ekipy francuskiej, nasze poszukiwania, które prowadzone były w pierwszej dekadzie nowego tysiąclecia, uwieńczone zostały sukcesem. Eksploracja wraku polskiego bombowca w służbie RAF zarejestrowana jest w reportażu oraz dokumentalnym filmie: „Requiem dla Orłów”. Francuzi dbali o wszelką formę uwiecznienia ich wysiłków prowadząc sumienne notatki, śledząc korespondencję i utrwalając świadectwa ludzi związanych z poszukiwaniami samolotu pilotowanego przez autora „Nocnego lotu”. Sumienne relacjonowanie historii dokonań autorów książki wymaga przytoczenia ich słów strona po stronie, a tego z oczywistych powodów nie powinno się robić. Z nadzieją, że nie naruszam praw autorskich wspomnę jedynie, że piszący tę interesującą książkę badacze podzielili się z czytelnikami nie tylko obrazami i opisem wydobytych z morza zdobyczy. Jedną z nich jest znaleziona w sieci rybaka Bianco, srebrna bransoletka z wygrawerowanym na płytce imieniem i nazwiskiem lotnika: Antoine Saint – Exupery. Naszą dokumentalną wyprawę śladami polskiego bombowca, również zawdzięczamy holenderskim rybakom, którzy natrafili na ślad Avro Lancastera DV 286 D 300 Dywizjonu Ziemi Mazowieckiej.

saintexupery420.jpg

Powróćmy jednak do Francji, gdzie żyją i pracują autorzy książki o eksploracji wraku P-38 strąconego między Tulonem a Marsylią 31 lipca 1944 roku. Jak na dwieście pięćdziesiąt stron standardowego tekstu, sporo miejsca poświęcono biografii poszukiwanego lotnika i pisarza. Okazało się to jednak bardzo przydatne w późniejszych rozdziałach relacjonujących niesamowitą przygodę ludzi uczestniczących w eksploracji wraku samolotu F-5B 223 typu lightning P-38. Ujawnienie nazwiska niemieckiego lotnika, który po latach ujawnił pilnie strzeżoną tajemnicę zostawiam czytelnikom, którzy zdecydują się na lekturę tej fascynującej książki. Polecam ich uwadze wnikliwą analizę sytuacji geopolitycznej, podczas drugiej wojny światowej, w czasie której przyszło poszukiwanemu bohaterowi walczyć, działać i pisać.

bransoletka.jpg

plyta panteonu.jpg

Nawet nie wszyscy historycy zdają sobie sprawę, że pokonani Francuzi potępiając zdradę marszałka Petaine a, wcale nie byli gorącymi zwolennikami Charlesa de Gaule a. Nasz bohater, Antoine Saint – Exupery wspierał generała Girauda licząc, że za jego sprawą uda mu się ( pomimo wieku i choroby) wrócić ze stery bojowego samolotu. Wielki francuski pisarz i patriota poruszył niebo i ziemię gotowy zawrzeć pakt z diabłem aby dopiąć swego celu. Ostatecznie skończyło się to dla niego tragicznie. Jedną z wielu zagadek historii, jaką usiłują w swojej książce rozwikłać Jacques Pradel i Luc Vanrell, to kwestia domniemanego samobójstwa lotnika w jego ostatniej misji bojowej. Autorzy rozprawiają się z pogłoskami przytaczając skompromitowane tezy o walce powietrznej, podczas gdy amerykański samolot z francuskimi znakami na poszyciu kadłuba był zupełnie pozbawiony broni. Antoine Saint – Exupery miał na pokładzie tylko aparaturę rejestrującą obrazy na kliszy fotograficznej.

za sterami p-38.jpg

Pomimo kilku poważnych kraks i wypadków lotniczych, autor „Małego Księcia” zyskał niemałą wprawę w tego typu operacjach i został nawet kilkakrotnie odznaczony za wykonywanie tych niebezpiecznych zadań z tak dobrym skutkiem. Zamieszczone w książce fotografie poległego pisarza i lotnika oraz wraku samolotu lightning P-38 są na pewno nie byle jaką gratką dla jego licznych fanów, miłośników awiacji i archeologii historycznej. Pewnym cieniem na tej wspaniałej, uwieńczonej sukcesem historii kładzie się postawa rodziny, spadkobierców pilota – bohatera. Protesty i wszczęte procesy spowodowały olbrzymie zamieszanie, opóźniały prace, a nawet groziły ich zatrzymaniem. Obowiązujące procedury wojskowe także nie sprzyjały eksploracji wraku i jego transportowi na miejsce szczegółowych oględzin znaleziska.

cover.jpg

Na szczęście wszystkie te trudności autorzy książki przezwyciężyli, a jak udało im się to osiągnąć, jakim kosztem i z jakim skutkiem… wszystko to jest zapisane w ich wspólnej książce: – „Saint – Exupery Ostatnia tajemnica”.

znalazca rybak bianco.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.