Niedziela, 26.01.2020 r. Imieniny: Seweryna i Pauliny
Jeżeli ci trudno zrozumieć pochwały, to uważaj je za pochlebstwa.

Demokryt
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Zamek giżycki

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpgZadziwiające jak wielu mieszkańców Giżycka nie zdaje sobie sprawy, że w naszym mieście jest zamek. Tymczasem jest i to jak najbardziej prawdziwe, stare zamczysko.

Wiadomo bowiem na pewno, że istniało już w 1340 r. W tym bowiem roku wspomniano pierwszego urzędnika o imieniu Erwin. Dla tego samego mniej więcej okresu zachował się też inny dokument wymieniający zamek giżycki. Otóż wielki mistrz krzyżacki Dytrych von Altenburg dokonał podziału obszaru należącego niegdyś do Galindii pomiędzy zamki w Węgorzewie ("Angirburg") i w Giżycku ("Letzenburg"). Należy więc wnosić, że w tym czasie nastąpiło również utworzenie krzyżackich okręgów prokuratorskich z siedzibą na nowo wybudowanych zamkach. Niestety dokument nie jest datowany, stąd można go jedynie przyjmować na lata 1335-1341, kiedy Dytrych von Altenburg był wielkim mistrzem. Na tej podstawie można przyjąć, że zamek prokuratorski o nazwie "Letzen" powstał najpewniej między 1335 a 1340 r.

gizyc016.jpg
Kolejna wzmianka o zamku giżyckim pochodziła z czasów walk litewsko-krzyżackich w latach 60-tych XIV w. W 1361 r. w zamku giżyckim przebywał brat krzyżacki Henryk Beler, który wkrótce stoczył walkę z Litwinami nad jeziorem Wobel (Miłkowskim), zakończoną pojmaniem litewskiego księcia Kiejstuta. Następnie o zamku giżyckim wzmiankowano podczas kampanii 1366 r., kiedy to przybył tutaj szybkim marszem ponownie, wolny po wcześniejszej brawurowej ucieczce, tenże sam książę litewski. Przemierzył on wtenczas wielki las ("Kyrne") ze strony Nordenborka (Kryłowo). Kiejstut nie mogąc najwyraźniej zdobyć zamku długo tutaj nie przebywał i ostatecznie już stąd postanowił zawrócić do domu.

Na przełomie wieków XIV i XV zamek odgrywał istotną rolę jako ośrodek zaopatrujący wojska krzyżackie w rejzach na Litwę. Stąd niejednokrotnie rozpoczynano wyprawy w tym kierunku. Zachowały się z tegoż czasu sprawozdania o szlakach litewskich, które to dobitnie podkreślają. Z Giżycka (Leczenburg vel Leczin vel Leczen) biegła droga na Merecz, jak też bardziej na południe w rejon Zelwy nad Niemnem.

Zamek został zniszczony przez okoliczną ludność sprzyjającą Związkowi Pruskiemu w r. 1455 w czasie działań wojny trzynastoletniej. Odbudowany w skromniejszej postaci nie wzbudzał zaufania u samych Krzyżaków, którzy podczas następnej wojny w 1520 r. sami spalili zamek wycofując się do Rynu. Po wojnie zamek odbudowano i został siedzibą starostów książęcych. W 1613-1614 został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym i elementami baroku, dobudowano skrzydła mieszkalne i był nawet w stanie wytrzymać tzw. najazd tatarski (litewski) z roku 1657.

gizyc015.jpg
W połowie XVIII w., kiedy zniesiono starostwa na zamku zamieszkał zarządca majątku Stary Dwór (niem. Althof), zwany oficjalnie generalnym dzierżawcą. Najbardziej znanym zarządcą był niejaki Krüger (w I połowie XIX w.) wychwalany przez giżyckich kronikarzy za ofiarność i dobroczynność, zwłaszcza w czasie wojny z Napoleonem i podczas straszliwego pożaru miasta w 1822 r. W 1852 r. zamek został kupiony przez wojsko i odtąd stał się siedzibą, wpierw dyrektorów budowy twierdzy (lub tzw. inżynierów-oficerów placu), następnie komendantów twierdzy Boyen. W okresie międzywojennym znajdowało się przy nim ciekawe muzeum regionalne, do którego powstania przysłużył się walnie słynny marszałek niemiecki, potem prezydent von Hindenburg. Twórcą muzeum był berliński geolog, profesor Hess von Wichdorff, zaś jego opiekunami byli m.in. znany nam już nauczyciel z liceum żeńskiego Helmut Meye oraz inny nauczyciel i znany poeta mazurski Johannes Dziubiella. Zbiory stanowiły głównie pamiątki militarne z czasów wojny, zabytki archeologiczne oraz ciekawostki geologiczne. Muzeum mieściło się w starym, ale odrestaurowanym budynku masztalni położonym dalej w kierunku Niegocina. W początkach XX w. pobudowano od strony kanału nową, reprezentacyjną siedzibę dla komendantury twierdzy z ładną narożną wieżą, oba budynki łączyła długa, niska przybudówka zwana lokomotywą.

gizyc012.jpg
Po wojnie zamek został zaadaptowany na hotel, w tej chwili jednak ulega szybkiej dewastacji.

p1010066_360.jpg

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.