Czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas.

Edgar Allan Poe
Polska zawsze blisko
Czwartek, 19.10.2017 r.
Imieniny: Piotra i Ziemowita


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Zawirowania pustki

Katarzyna Marko 2013-04-22
laterna_nowa.jpg
pustka6_100.jpgnowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii 24.04. - 28.07.2013

Muzeum Historii Fotografii zaprasza na wystawę, prezentującą prace pionierów japońskiej fotografii. Wśród autorów są między innymi Kimbei Kusakabe, Kazumasa Ogawa i Adolfo Farsari. Piękne kolorowane ręcznie fotografie albuminowe, przedstawiające pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety, pochodzą z powstałego pod koniec XIX wieku pamiątkowego albumu znajdującego się obecnie w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Zdjęcia te dają nie tylko możliwość poznania realiów życia w przełomowym dla Japonii momencie historycznym, ale także stają się punktem wyjścia do refleksji nad różnicami kulturowymi i wiążącym się z nimi pojęciem „egzotyki”. Powstałe pod koniec XIX wieku fotografie są doskonałym przykładem mieszania się wpływów Wschodu i Zachodu. Łączą się w nich elementy typowe dla tradycyjnego japońskiego obrazowania z elementami kompozycyjnymi znanymi z praktyki europejskiej. Przy uważnym przeglądaniu zdjęć, wśród wizerunków malowniczych zatok zauważa się stocznię w Nagasaki oraz nowoczesny port w Jokohamie pomiędzy zdjęciami tradycyjnych ogrodów japońskich widok Tokio z pierwszym „drapaczem chmur” Ryounkaku. Fotografie pochodzą z okresu Meiji (1868-1912), czasu otwarcia Japonii na Zachód. Japonia tego okresu, korzystając z wzorów zachodnich, modernizowała się intensywnie. Przeprowadzono reformy ustrojowe, ekonomiczne i społeczne. Fotografia, której wynalezienie ogłoszono w 1839 r., szybko zyskiwała rzesze zwolenników i stawała się ważnym narzędziem służącym do dokumentowania widoków świata. W Japonii pojawiła się już w latach 50., jednak dopiero z przybyciem obcokrajowców łączy się jej spektakularny rozwój.

W drugiej połowie XIX w. Japończycy zaczęli podróżować po świecie, a do Japonii przybywali liczni obcokrajowcy. „Stara Japonia” szybko odchodziła w przeszłość. Zmieniało się życie Japończyków, ich zwyczaje, ubiór; kraj przeobrażał się z rolniczego w wysoko uprzemysłowiony. Można uznać, że omawiany album jest jednym z ostatnich zapisów odchodzącej epoki. Widoki nieskalanej natury, świątyń ukrytych wśród zieleni i niskiej zabudowy mieszkalnej w niedługim czasie zostaną zmiecione przez tsunami cywilizacji..

Honorowy patronat nad wystawą „Zawirowania pustki" objęli: Ambasador Japonii w Polsce Pan Makoto Yamanaka, Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa. Patronat medialny objęła Telewizja Polska Kraków. Sponsorzy wystawy to Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA oraz Sklep Japoński w Muzeum Manggha. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Kozień, kurator wystawy

Zawirowania pustki (wystawa w ramach cyklu Klucz do magazynu)
24.04. - 28.07.2013
MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII w Krakowie przy ul. Józefitów 16
Kurator wystawy: Monika Kozień
Aranżacja: Teren Prywatny (Anna Grzywa, Marcin Przybyłko)
Otwarcie 24.04.2013 o godz. 18:00

Honorowy Patronat nad wystawą objął Ambasador Japonii w Polsce Pan Makoto Yamanaka. Patronat nad projektem objęli Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katalog towarzyszący wystawie:
Zawirowania pustki – z serii: Klucz do magazynu
opracowanie i redakcja: Monika Kozień
Tłumaczenie: Anna Mirosławska-Olszewska
Projekt graficzny: Creator s. c.

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, ul. Józefitów 16, 30-045 Kraków

Godziny otwarcia:
środa - piątek 11.00 – 18.00, sobota - niedziela 10.00 – 15.30

Wstęp na wystawę czasową Zawirowania pustki– w cenie biletu do Galerii Ceny biletów: bilet normalny 8 PLN, bilet ulgowy 5 PLN, bilet grupowy / rodzinny 3 PLN/os (grupy od 3 do 25 osób)

pustka1.jpgpustka2.jpgpustka3.jpgpustka4.jpgpustka5.jpgpustka6.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.