Poniedziałek, 06.04.2020 r. Imieniny: Celestyna i Wilhelma
Nie w poznaniu leży szczęście, lecz w dążeniu do niego.

Edgar Allan Poe
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Złe herby

Redakcja 2006-05-25
JAK CIĘ WIDZĄ, TAK CIĘ PISZĄ

zly_herb40_transp.pngGdy w mieście lub gminie wiejskiej podnosi się kwestię herbu i flagi, z ust przedstawicieli lokalnych władz często można usłyszeć, że jest wiele dużo ważniejszych spraw do załatwienia. Otóż jest to podejście jak najbardziej błędne. Herb i flaga to najważniejsze symbole jednostki samorządowej, jej wizytówka i jej okno wystawowe na otaczający świat. Od nich zależy wizerunek gminy. Herb jest na wizytówkach przedstawicieli władz, radnych i urzędników gminy, na papierze listowym, na winietach stron internetowych, na folderach promocyjnych i na witaczach na granicy gminy. Jaki jest herb, takie będzie zdanie o gminie tych, którzy go zobaczą.

Niestety władze niemal połowy jednostek samorządowych w Polsce wykazują zupełny brak zainteresowania kwestią wyglądu lokalnego herbu. Nie chodzi tu już tylko o to by herb był zgodny z miejscową tradycją historyczną i zasadami sztuki heraldycznej, ale także o to, by herb odpowiadał ogólnie przyjętym zasadom estetyki. I tak mamy niezgrabnego ptaszka zamiast dumnego heraldycznego orła, choinki rysowane ręką dziecka i różne warianty słoneczka, nie mówiąc już o pozostałościach po dawnym systemie w postaci fabryk , kominów fabrycznych, kopalnianych wież , a nawet traktora . Setki gmin wiejskich mają zamiast herbów kolorowe obrazki, na których dominują krajobrazy i różne figury w herbach niespotykane.

W związku z tym warto przypomnieć, że herb ma stanowić odzwierciedlenie tradycji historycznej, a jego rysunek musi być zgodny z regułami sztuki heraldycznej. Ze względu na to, że mało kto ma choćby podstawową wiedzę heraldyczną, wymienię przede wszystkim to co w heraldyce samorządowej jest niedopuszczalne:
1. Poza Śląskiem i północną częścią Polski nie stosuje się podziału tarczy herbowej. Jeśli godło składa się z kilku elementów, umieszcza się je w jednym polu.
2. W herbie nie umieszcza się nazwy jednostki samorządowej i innych napisów. W herbach historycznych może być użyty inicjał lub monogram.
3. Nie można użyć w herbie jednostki samorządowej wizerunku orła w stylizacji zastrzeżonej dla godła państwowego .
4. Należy przestrzegać zasady alternacji, zabraniającej kładzenia metalu (srebro = kolor biały, złoto = kolor żółty) na metalu i barwy (czerwień, błękit, zieleń, czerń) na barwie (na przykład zieleń na błękicie).
5. Figury w herbie nie mogą być rysowane zgodnie z ich wyglądem naturalnym, lecz muszą być poddane specyficznej stylizacji heraldycznej.
6. Tarcza herbowa nie może mieć fantazyjnych kształtów lub udziwnionych i całkowicie nieheraldycznych obramowań . W heraldyce samorządowej używa się głównie tarczy późnogotyckiej, tzw. hiszpańskiej (zaokrąglona u dołu) oraz dopuszcza się użycie gotyckiej tarczy trójkątnej (szczególnie na Śląsku) i tarczy o kształcie takim, jakiego użyto w książce „Miasta polskie w Tysiącleciu” .

Trzeba również podkreślić, że herby miejskie, których historia sięga na naszych ziemiach często XIII – XV wieku, są częścią naszej kultury i dziedzictwa narodowego. Dlatego władze miast powinny dbać o to, by wzorce herbów umieszczane w uchwałach i statutach, były wykonane szczególnie starannie. Niestety w bardzo wielu przypadkach tak nie jest. Często wzorcowe rysunki herbów są przedstawiane nawet w postaci czarno-białych szkiców. Równie często zdarza się, że wzorce nie są zgodne z utrwalonym przez wieki modelem herbu. Z przeglądu wzorcowych rysunków herbów miejskich wynika, że ponad 310 z nich (na ogólną liczbę ponad 880 miast) wymaga nowego opracowania graficznego. Dalszych ponad 60 miast powinno czym prędzej zrezygnować z użycia swych obecnych symboli i zaprojektować herby, których nie będą się musiały wstydzić. Chodzi głównie o te miasta, które używają nieheraldycznych „herbów” wątpliwej jakości symbolicznej i estetycznej, przyjętych w czasach PRL.

Tworząc nowe herby należy pamiętać o tym, że powinny one odzwierciedlać historię i tradycję. Tak więc zanim się przystąpi do projektowania, należy przeprowadzić rzetelne badania historyczne, uwzględniające stosunki własnościowe, gospodarkę, zabytki, tradycje, kult świętych, przekazy sfragistyczne i heraldyczne oraz takie elementy jak ukształtowanie terenu i miejscowa przyroda. Bardzo ważny jest też kształt artystyczny herbu. Dlatego zarówno przeprowadzenie badań, jak również wykonanie projektów należy powierzyć specjalistom.

Nie należy na to żałować pieniędzy, tym bardziej, że ceny w Polsce są wielokrotnie niższe niż w większości państw Unii Europejskiej. Dobrze zaprojektowany herb i flaga służyć będą miastu czy gminie wiejskiej przez całe pokolenia. Będą zarówno symbolami jednoczącymi lokalną społeczność, jak też jej wizytówką.

Dobrze to rozumiały te samorządy, które w ostatnich latach zadbały o to, by wykonać nowe wzorce swych herbów, zgodne z przekazami historycznymi i sztuką heraldyczną , lub wymieniły symbole pseudoheraldyczne na herby z prawdziwego zdarzenia .

Alfred Znamierowski---------------------------------------------------------

1/ Są one w herbach Blachowni, Glinojecka, Kolonowskiego, Pieńska, Rucianego-Nidy i Stąporkowa.
2/W herbach Myszkowa, Stalowej Woli i Żyrardowa..
3/Występują w herbach Knurowa i Libiąża.
4/W herbie miasta Luboń.
5/Nazwy są w herbach następujących miast: Chełmek, Ciężkowice, Kłobuck, Krynica, Libiąż, Nowe Warpno, Skwierzyna, Świątniki Górne.
6/Orzeł państwowy jest w herbach Bukowna, Janikowa, Kamiennej Góry i Mszany Dolnej.
7/Szczególnie rażące przykłady takich tarcz są w herbach Miastka, Mielca, Niepołomic, Węgorzewa i Zabłudowa.
8/W tej dziedzinie „przodują” Barlinek, Drohiczyn, Jabłonowo Pomorskie, Polkowice i Wronki
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.