Niedziela, 29.11.2020 r. Imieniny: Błażeja i Saturnina
Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie zrobi niespodziankę

Bolesław Prus
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Znaki Miasta Ustroń

Alfred Znamierowski 2010-01-19
/img/HEBY/polskie_symbole_336.jpg
/img/HEBY/USTRON/ustron_herb_100.jpg Znaki miasta Ustroń w powiecie cieszyńskim województwa śląskiego zostały zaprojektowane w Instytucie Heraldyczno-Weksylologicznym w Górkach Wielkich i uchwalone przez Radę Miasta Ustroń w dniu 29 kwietnia 2009 roku.

Tym samym miasto przywróciło historyczne godło, znane z pieczęci gminy Ustroń z końca XVIII wieku. Na pieczęci tej, w półkolu zajmującym około 3/5 okręgu, widniało słońce nad pługiem. W otoku u góry był napis USTRONER GEMEIND SIEGEL, a na dole, w polu zajmującym 2/5 okręgu umieszczono napis TESCHNER HERZOGLICHE KAMMER. Na następnej pieczęci, w połowie XIX w. zamiast słońca było oko opatrzności, a pod nim pług oraz grabie, cep, kosa i sierp. Po lewej były góry i drzewa, a po prawej skrzyżowane młotki górnicze. Legenda brzmiała GEMEINDE USTRON. Po I wojnie światowej w polu pieczęci było samo słońce, a w otoku napis Urząd gminy w Ustroniu.

Ustroń uzyskał prawa miejskie w 1957 r., lecz nie ustanowił herbu. W 1961 r. Komitet Upiększania Miasta Ustronia wydał pocztówkę z barwnym herbem i krótką informacją o mieście. W herbie przedstawiono miejscowy krajobraz. Między dwiema górami było słońce, poniżej pola uprawne, rzeka i dwa świerki, a na dole, na zaoranej ziemi był pług, a pod nim młotki górnicze. Herb ten był używany, lecz jego status był nieoficjalny.

Pierwszy oficjalny herb wprowadzono na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z dnia 30 marca 1977 roku. W herbie tym znów czołowe miejsce zajęło słońce. Góry przedstawiono w formie dwóch trójkątów. Na jednym z nich umieszczono drzewo iglaste i dom leczniczo-rehabilitacyjny, o kształcie piramidy, typowym dla tego rodzaju domów w dzielnicy Zawodzie. U dołu na zielonej murawie umieszczono niebieski napis USTROŃ.

Na mocy uchwały Rady Miejskiej Uzdrowiska Ustroń z dnia 31 maja 1996 r. uproszczono wizerunek poprzedniego herbu i usunięto nazwę miasta. Jednakże w dalszym ciągu herb pozostał całkowicie sprzeczny z regułami sztuki heraldycznej. Miał za dużo elementów, barwy były niewłaściwe (w heraldyce nie używa się odcieni tej samej barwy), niewłaściwy był kształt tarczy, naruszona została zasada alternacji barw (zieleń drzewa w polu niebieskim), a żadna z figur nie była zgodna z typową dla heraldyki stylizacją. Dlatego władze miasta postanowiły ustanowić herb, który będzie najbardziej zgodny z tradycją historyczną.

Warunek ten spełnia herb, w którym znajdą się oba elementy – słońce i pług – znane już z najstarszej pieczęci. Słońce było na niemal wszystkich pieczęciach i herbach gminy, a później miasta Ustroń, czyli przez około 150 lat. Tylko nieco krócej używano znaku pługa.

Warto przy tym podkreślić, że oba symbole bardzo trafnie odzwierciedlają historię gminy, która swą obecną pozycję i dobrobyt zawdzięcza dwóm czynnikom – warunkom naturalnym (słońce) i pracy mieszkańców (pług).

Na fladze umieszczono tylko słońce, które jest najbardziej utrwalonym znakiem Ustronia. Zachowano również barwy flagi używanej do tej pory, lecz w innym układzie. Błękit symbolizuje czyste niebo i powietrze, zieleń jest symbolem łąk i lasów na stokach górskich Równicy i Czantorii, a kolor żółty, kojarzący się z barwą łanów zbóż, jest symbolem rolnictwa, którym zajmuje się ludność miejscowości podmiejskich.

Alfred Znamierowski, Górki Wielkie

/img/HEBY/USTRON/USTRON_herb.jpg

/img/HEBY/USTRON/USTRON_flaga.jpg

/img/HEBY/USTRON/USTRON_banner.jpg

/img/HEBY/USTRON/USTRON_stolikowa.jpg

/img/HEBY/USTRON/USTRON_pieczec.jpg

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.