Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

KRAKÓW: Zaprasza (12) "taka piękna to armia była..."

Katarzyna Kudłacz 2009-08-19
laterna_nowa.jpg

"taka piękna to armia była..."

armia3_100.jpg31 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 12.00 w siedzibie Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie ul. Józefitów 16
Wystawa czynna do końca września 2009

Armia II Rzeczpospolitej była istotnym elementem składowym Państwa. Do tej roli predysponowała ją obecność na wszystkich płaszczyznach życia narodu, jej geneza, a szczególnie rola w odzyskaniu i utrzymaniu niepodległości po I Wojnie światowej. Wystarczy przyglądnąć się, ilu byłych oficerów obejmowało stanowiska w administracji państwowej, trafiało do kadr menadżerskich przemysłu czy handlu, a nawet kultury. Sami rządzący doceniali znaczenie Wojska Polskiego, stąd nie tylko istotne nakłady finansowe na zbrojenia, ale i liczenie się z głosem armii przez cały okres II RP stanowiły codzienność i to niezależnie od opcji politycznych. Próby eliminacji wpływów Marszałka Józefa Piłsudskiego, postaci utożsamianej z Wojskiem Polskim, nie tylko w życiu politycznym, ale nawet w samej armii, skończyły się tragicznym przesileniem polityczno-militarnym w 1926 roku i powrotem Marszałka do życia państwowego oraz zwiększeniem roli wojska w kraju.

Ta armia składała się ze zwykłych ludzi: żołnierzy, oficerów i generałów, którzy mieli swój temperament, charakter i poglądy, mieli też własne życie rodzinno-prywatne, codzienną pracę w sztabach, garnizonach i na poligonach, koszarach, lotniskach i w portach, ale też w stajniach, garażach i wielu innych miejscach służby tworząc tym Wojsko Polskie II RP. To o ich indywidualnej pracy dowódców i żołnierzy, o codziennej służbie, życiu rodzinnym, towarzyskim i to o ich humorach, dowcipach chwilach słabości jest ta wystawa. O żołnierzach w jednych z najpiękniejszych mundurach ówczesnej Europy, które z młodzieńców robiły mężczyzn – chłopców malowanych. To o sprzęcie wojskowym będącym ówczesną wypadkową własnej myśli technicznej i polskiego zmysłu handlowego pozwalającym sięgnąć po najlepsze z dostępnych licencji wojskowych dla polskich fabryk i o szeregu innych czynników, które stanowiły, że bez cienia sarkazmu i przesady możemy powiedzieć, że była to naprawdę piękna armia.

Ekspozycja powstała w oparciu o zbiory Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego i Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila”. Bogata kolekcja zdjęć wojskowych i wyposażenia armii tych placówek nie pozwala jednak na wyczerpanie całego pojemnego tematu i stąd należy liczyć się z lukami w naszym wystawowym fryzie. Jednak chyba nie istnieją zbiory, który mógłby tak obszerny temat wyczerpać. Zawiedzie się ten, kto będzie szukał konkretnych dokumentacji fotograficznych, wojskowego sprzętu Wojska Polskiego: zdjęć pułków, eskadr czy dywizjonów, fotografii różnych rodzajów broni, mundurów, wydarzeń, czy portretów dowódców. Wystawa w zamierzeniu autora jest tylko wizualizacją jego własnego spojrzenia na naszą armię w dwudziestoleciu międzywojennym, a nie jej monografią. Spojrzenia determinowanego pozostającym w dyspozycji zbiorem fotografii, gromadzonych, opisywanych, udostępnianych i konserwowanych w Muzeach, ale też w pełni oddającego obraz Wojska Polskiego Odrodzonej Rzeczypospolitej, ekspozycja opisuje obrazem, jaka to piękna armia była...

Prezentacja przedstawia wybór kilkudziesięciu zdjęć w formie wielkoformatowych fotogramów ułożonych we fryz – wizualną opowieść. Plansze uzupełniono oryginalnymi elementami mundurów i wyposażenia Wojska Polskiego z lat 1918 – 1939, które zastąpiły obraz zabytków na wystawowych kadrach. W ten sposób fotogramy zostaną przekształcone w trójwymiarowe eksponaty: czarno-białe zdjęcie i elementy munduru, wyposażenia, broni, a także odznaczenia, naramienniki, akselbanty, odznaki pułkowe stworzyły kompozycję, nową kompozycję.

Wystawę kończy pokaz ostatniego dzieła Tadeusza Kantora „Klęska wrześniowa”, pracy ukończonej w roku śmierci autora i podarowana tworzącemu się w 1990 Muzeum Armii Krajowej. Pokazowi collage’u towarzyszy film nagrany w pracowni mistrza na którym widzimy pracę artysty nad dziełem.

Andrzej Rybickiarmia1_430.jpgarmia3_430.jpgarmia4_430.jpgarmia5_430.jpgarmia6_430.jpgarmia7_430.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.