Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

KRAKÓW: Zaprasza (2)

Katarzyna Kudłacz 2008-10-10
laterna_magica.png
k_kudlacz_70.jpg(pod redakcją: Katarzyny Kudłacz)
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, od 1986 r. jedyna w Polsce państwowa instytucja o tym profilu. Siedzibą Muzeum jest, wpisana do rejestru zabytków, willa przy ulicy Józefitów 16.
Muzeum gromadzi, opracowuje, przechowuje, konserwuje i udostępnia dobra kultury z dziedziny fotografii, historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Prowadzi działalność naukową, oświatową, wystawienniczą i wydawniczą.


drzwi_muzeow.jpg23.11.2008 Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
w godzinach: 10.00 – 16.00

Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa

AUTOCHROMY TADEUSZA RZĄCY - STULECIE BARWNEJ FOTOGRAFII
Wystawa niezwykle rzadkich i mało znanych fotografii - autochromów krakowskiego fotografa Tadeusza Rzący. W większości powstałe w latach 1910-1920 przedstawiają widoki Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Tatr i wielu innych miejsc w Małopolsce. Duża wrażliwość plastyczna Tadeusza Rzący i wspaniałe kolory autochromów pozwolą odkryć nie tylko niesłusznie zapomnianego fotografa, ale i zetknąć się z pierwszą barwną techniką fotograficzną.

Z DZIEJÓW FOTOGRAFII
Ekspozycja stała sygnalizuje zagadnienia z historii polskiej sztuki fotograficznej. Prezentuje dorobek polskich fotografów – począwszy od rzemieślników z przełomu wieków XIX i XX, aż do fotografików, przedstawicieli Fotoklubów: Wileńskiego i Polskiego działających w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przedmiotem ekspozycji są zdjęcia – od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, zdjęcia architektury, ilustracje prasowe, aż do zdjęć reportażowych. Ekspozycja porusza zagadnienia związane z techniką i technologią, zdobnictwem i zastosowaniem fotografii, a nawet jej kolekcjonerstwem i przechowywaniem.

NIEPODLEGŁOŚĆ SFOTOGRAFOWANA
Wystawa w 90. Rocznicę Odzyskania Niepodległości
Fotograf towarzyszył tamtym wydarzeniom! Był i wtedy, kiedy młodzi ludzie: Strzelcy, Sokoli czy Skauci z różnych stron Galicji przybywali do Krakowa, gdzie dopiero co tworzyły się oddziały pierwszego polskiego wojska, formowały się Legiony Polskie, a niepodległość jedynie majaczyła na dalekim horyzoncie, była tylko w głębokich snach młodych legionistów. Fotografowi Adamowi Karasiowi udało się zwykłą reporterską fotografią przekazać tak wiele emocji.

DZIAŁ TECHNIKI I TECHNOLOGII FOTOGRAFII
przygotował punkt porad związany z dawnym sprzętem fotograficznym i technologiami fotograficznymi. W dniu otwartym goście Muzeum, którzy przyniosą stare aparaty i akcesoria fotograficzne będą mogli uzyskać informacje o miejscu wytworzenia, producencie i czasie powstania obiektu.
W punkcie konsultacyjnym będzie można dowiedzieć się o przeznaczeniu akcesoriów fotograficznych i obsłudze danego sprzętu. W przypadku dawnej fotografii pracownicy Działu będą udzielali wyjaśnień w jakiej technice i przy użyciu jakich materiałów zostały one wykonane.

PRACOWNIA KONSERWACJI RADZI
- W jaki sposób przechowywać stare fotografie, aby nie uległy zniszczeniu? Co zrobić z albumem zawierającym zabytkowe fotografie? Jak zadbać o fotografię wiszącą na ścianie? Jak zabezpieczyć i przechowywać szklane negatywy? Co zrobić z kolekcją negatywów na folii (filmami)? Zalecane warunki w jakich powinny być przechowywane zabytkowe fotografie.

Każdy zwiedzający będzie mógł wykonać zdjęcie własnym aparatem w odtworzonym atelier fotograficznym z przełomu XIX i XX wieku. WSTĘP WOLNY

-------------------------------------

winieta_290.jpg

Polecamy wystawy :

Autochromy Tadeusza Rzący - Stulecie barwnej fotografii
20 listopada 2008 – 1 marca 2009

kr1.jpgW tym roku minęło 101 lat od momentu, kiedy barcia Lumière wypuścili na rynek pierwsze płyty autochromowe, na których można było wreszcie uwieczniać świat w kolorach. Mimo wynalezienia blisko siedemdziesiąt lat wcześniej czarno-białej fotografii i ciągłych prób opracowania barwnej techniki fotograficznej, dopiero rok 1907 dał światu możliwość zapisu rzeczywistości w kolorach.
Autochromy Tadeusza Rzący pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wystawie – jednejz pierwszych i zarazem największych prezentacji polskich autochromów, jak i twórczości Tadeusza Rzący – towarzyszy album zdjęć Autochromy. Małopolska wydany nakładem wydawnictwa BOSZ.

●●●Z DZIEJÓW FOTOGRAFII
wystawa stała - czynna w trybie ciągłym

kr2.jpgWystawa sygnalizuje zagadnienia z historii polskiej sztuki fotograficznej. Prezentuje dorobek polskich fotografów – począwszy od rzemieślników z przełomu wieków XIX i XX, aż do fotografików, przedstawicieli Fotoklubów: Wileńskiego i Polskiego działających w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przedmiotem ekspozycji są zdjęcia – od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, zdjęcia architektury, ilustracje prasowe aż do zdjęć reportażowych. Ekspozycja porusza zagadnienia związane z techniką i technologią, zdobnictwemi zastosowaniem fotografii, a nawet jej kolekcjonerstwem i przechowywaniem.

●●●Wystawy poza Muzeum:
"Wnętrza Dawnych Obiektów Świeckich"
23 października – 30 grudnia 2008
Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1

kr3.jpgPokonkursowa wystawa fotograficzna zorganizowana we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie – wystawa pod patronatem Wicemarszałka Sejmu RP Jarosława Kalinowskiego.

●●●Niepodległość sfotografowana”
(ekspozycja w 90. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI)
3 – 15 listopada 2008
Hol Kamienny Pałacu Wielopolskich, pl. Wszystkich Świętych 3-4

kr4.jpgFotograf towarzyszył tamtym wydarzeniom! Był i wtedy, kiedy młodzi ludzie: Strzelcy, Sokoli czy Skauci z różnych stron Galicji przybywali do Krakowa, gdzie dopiero co tworzyły się oddziały pierwszego polskiego wojska, formowały się Legiony Polskie, a niepodległość jedynie majaczyła na dalekim horyzoncie, była tylko w głębokich snach młodych legionistów.
Fotografowi Adamowi Karasiowi udało się zwykłą reporterską fotografią przekazać tak wiele emocji.

●●●„Rozpoczęte dzieło trwa. Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918”
3 listopada – 31 grudnia 2008
Pawilon Wystawienniczy „Wyspiański 2000”, pl. Wszystkich Świętych 2

kr5.jpgWystawa prezentuje najwcześniejszy okres w życiu miasta, który został udokumentowany fotograficznie. To zarazem czas ważnych przemian w życiu kulturalnym, gospodarczym, które wprowadziły Kraków w wiek XX. Fotografie przedstawiają portrety osób związanych z różnymi dziedzinami życia od gospodarki, przemysłu po naukę, kulturę i sztukę. Prezentują też początki działalności bądź rozwój instytucji użyteczności publicznej, elektrowni, gazowni, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego a także zakładów dobroczynnych oraz muzeów. Przypominają rozwój teatru i jego przemiany. Przywołują początki działalności szkół średnich. Dokumentują zmiany w podejściu do rekreacji i sportu. Ukazują Kraków jako cel pielgrzymek Polaków do pamiątek narodowych i jako miejsce gdzie stawiano pomniki, których odsłonięcie łączono z wielkimi manifestacjami patriotycznymi, tu pojawił się obyczaj manifestowania uczuć patriotycznych przy okazji pogrzebów sławnych Polaków.

Katarzyna Kudłacz, KrakówWróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.