Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

KRAKÓW: Zaprasza (6) VI Krakowskia Dekada Fotografii ...

Katarzyna Kudłacz 2009-04-12
laterna_nowa.jpg

VI Krakowskia Dekada Fotografii - PEJZAŻ FOTOGRAFICZNY/17 - 26 kwietnia 2009
dekada_logo_male.jpegMuzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie organizuje w dniach 17 - 26 kwietnia 2009 roku dziesięciodniowy festiwal, VI Krakowską Dekadę Fotografii, dedykowaną kompozytorowi i taternikowi Mieczysławowi Karłowiczowi w setną rocznicę śmierci, zatytułowaną:
"PEJZAŻ FOTOGRAFICZNY"

(MORSKIE OKO. LAWINA. FOTOGRAFIA ŚWIATA, GÓRY W SALONIE, DOLINA TOŻSAMOŚCI, ZESTAWIENIA, DYFLUACJA PEJZAŻU to kolejne projekty tworzące Dekadę lub jej towarzyszące).

Program VI Krakowskiej Dekady Fotografii jest dostępny na stronie: www.mhf.krakow.pl (kliknij winietę)

***

Jeden dzień z życia miasta

jeden_male.jpeg18 kwietnia 2009 rusza ósma edycja konkursu fotograficznego Jeden dzień z życia miasta organizowanego wspólnie przez Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Sauer Studio, Wydawnictwo Biały Kruk i firmę MILSO.
Tematem konkursu jest Kraków i jego życie, ze wszystkimi przejawami. To co dzieje się w mieście przez 24 godziny, może zostać uwiecznione za pomocą aparatu .

Pomysłodawcy konkursu popierają swobodne poszukiwania zarówno treściowe jak i formalne. Klasyczny reportaż to tylko jedna z wielu możliwości, zachęcamy do poszukiwań własnej, oryginalnej formy wypowiedzi podpowiada Robert Sauer temat gwarantuje nieskończoną ilość możliwości.

Jury, składające się z wybitnych krakowskich fotografików, oceni prace, przyzna nagrody i wyróżnienia. Główna nagroda to 1500 zł.

Wszystkie zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej trwającej od 15 do 17 maja, gdzie publiczność będzie mogła z nadesłanych zdjęć wybrać swoich faworytów. Wręczenie nagród połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej nastąpi w Magistracie podczas Dnia Otwartego.

Wystawę będzie można także obejrzeć w Sauer Studio w Krakowie przy ul. Łobzowskiej 12. Projekt objęty jest patronatem Gazety Wyborczej, Radia Kraków i serwisu digart.pl.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.sauer.com.pl oraz www.mhf.krakow.pl

***

Wystawy prezentowane w MHF od 17 kwietnia do 31 maja 2009 . w ramach VI Krakowskiej Dekady Fotografii

- Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia...
- U źródeł fotografii górskiej.
- Wystawa ze zbiorów Górskiego Muzeum Narodowego w Turynie, Włochy
- Museo Nazionale della Montagna

museo_male.jpegpiemont_male.jpeg

Poprzez walory artystyczne i dokumentalno-historyczne prezentowanych fotografii można lepiej pojąć emocje, jakie poruszały intelektualistów pokroju Johna Ruskina czy Theophila Gauthiera, towarzyszące odkrywaniu malowniczego spektaklu oferowanego przez góry. A wszystko to w historycznym momencie, gdy pejzaż alpejski zaczął stawać się miejscem zdobywania doświadczeń, badań naukowych i weryfikacji zdobyczy inżynierii ówczesnego stulecia.

Fotografie autorstwa braci Bisson, szeroko znane również jako królewski dar złożony Wiktorowi Emanuelowi II, mistrzowsko przekazywały widzowi wysublimowane zdumienie samotnymi szczytami i lodowcami Mont Blanc. W niespełna dziesięć lat później, w 1868 r. Alberto Luigi Vialardi uwiecznił odmienionego ducha czasów dokumentując wykonanie pierwszego tunelu górskiego, tunelu Frejus. Fascynacja wielką budową i maszynami, dziełem rąk ludzkich przewidywalnym i kontrolowanym powoli zastępowała fascynację naturą, groźną i nieprzewidywalną, doskonale symbolizowaną przez lodowiec Mer de Glace, wielokrotnie uwieczniany obiektywami różnych fotografów.

Przechodząc krótką trasę pomiędzy cennymi fotografiami, które jasno i otwarcie opowiadają całkiem inną historię, odnajdujemy po dokładniejszym przyjrzeniu się doskonałą syntezę przemian gospodarczych i kulturowych całego XIX wieku.

Dwadzieścia dwie odbitki, wśród których również bardzo ważne i rzadkie egzemplarze dokumentujące początki fotografii o tematyce alpejskiej i bardziej ogólnie, górskiej. Na wystawie prezentujemy siedemnaście nowych nabytków, dokonanych dzięki wsparciu Compagnia di San Paolo w Turynie, obok których można oglądać inne fotografie, wcześniej będące już wcześniej własnością Centrum Dokumentacji Muzeum, które aktualnie posiada jeden z ważniejszych zbiorów fotografii górskiej w kontekście międzynarodowym.

Chronologia fotografii wszystkie wykonane w latach 1853 1868 oraz wybitne postaci autorów, wśród których znajdziemy takie nazwiska, jak Edouard Baldus, bracia Bisson, Charles Marville, Giorgio Sommer, piemontczyk Alberto Luigi Vialardi czy najrzadsze prace autorstwa Victora Muzeta i Johna Stewarda, pozwalają na łatwe uchwycenie zdumienia dziewiętnastowiecznego widza, który po raz pierwszy poznawał emocje wyzwalane przez krajobrazy alpejskie i zmierzenie się - w dniu dzisiejszym - z zauroczeniem, jakie wzbudzały te fotografie w ówczesnych widzach. Były eksponowane na wystawach jak ta w Paryżu, w 1855 r. i zebrane w eleganckich albumach i zbiorach, będących chlubnym początkiem dzisiejszych wydawnictw turystyczno-podróżniczych, z mocno zaznaczonym odcieniem romantyzmu nieskażonej lub prawie nieskażonej natury.

gory.jpggory1.jpg


.

Katarzyna Kudłacz, Kraków-------------------------------------------------------------------------------

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.