Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

"Medytacje społecznego kuratora..."

Janina Wilczyńska 2011-02-22
wilczynska_monika_70.jpg ( Od Redakcji: Autorka przez wiele lat pełniła funkcję społecznego kuratora sądowego na warszawskiej Pradze Północ. W związku z zakończeniem działalności chciała podzielić się swoimi refleksjami. )
Większość czytelników na pewno wie, na, czym polega praca kuratora sądowego - społecznego. Dla tych, których może zainteresuje ten temat, chciałabym przybliżyć specyfikę tej pracy, także sens i problemy, wiążące się z tą jakże trudną i odpowiedzialną pracą. Aby być dobrym skutecznym kuratorem trzeba koniecznie lubić ludzi, rozumieć ich problemy, a przede wszystkim być życzliwym i mieć dużo cierpliwości. Trzeba koniecznie zdobyć zaufanie rodziny, a nie jest to łatwe, ponieważ kurator kierowany do pracy postrzegany jest jak intruz, osoba, która wtyka nos w nie swoje sprawy i wara mu od rodziny.

A więc kurator swoja postawą, delikatnością musi zapracować na zaufanie, nawiązać dobry kontakt i współpracę z domownikami, a przede wszystkim z podopiecznym. A jest to nie lada sztuka. Nie zawsze może sprostać zadaniu, gdyż nie każda rodzina chce współpracować z kuratorem a nastawienie do nich ludzi niejednokrotnie jest aroganckie i nieprzyjazne.

Moim zdaniem w pracy tej ważne jest doświadczenie, mniej wykształcenie. Niestety dziś żąda się wykształcenia pedagogicznego, psychologicznego i psychoterapeutycznego, jakby tylko od wykształcenia zależał sukces kuratora społecznego i skuteczna praca z rodziną.

A tak nie jest, bo na moim przykładzie mogę stwierdzić, że wiele lat mojej pracy bez odpowiedniego przygotowania zawodowego nie poszło na marne, a wręcz przeciwnie nie jedna rodzina otrzymała wsparcie i pomoc, jaką powinna otrzymać od kuratora, który jest reprezentantem Wysokiego Sądu. Nie mnie jednak oceniać, dlaczego? Pewne jest, że są ku temu przesłanki, na których Sąd opiera swoje wymagania.

Praca kuratora społecznego jest pracą tylko w terenie, polegająca na wywiadach środowiskowych w miejscach zamieszkania, w szkołach w Poradniach Lekarskich czyli wszędzie tam gdzie można posiąść potrzebną informację o podopiecznych. Informację niezbędną do tego aby w jak najlepszy sposób pomóc danej osobie. Kurator społeczny musi podjąć współpracę z Ośrodkami Pomocy Społecznej, z Poradniami Psychiatrycznymi, także w Ośrodkach AA.

Praca kuratora społecznego jest trudnym i niebezpiecznym zajęciem, szczególnie, gdy kurator zostaje kierowany do rodziny patologicznej ze skażeniem alkoholowym, lub narkotykowym. Rodziny tego rodzaju często zachowują się bardzo agresywnie włącznie z obrzucaniem kuratora brzydkim słownictwem. Spotykamy się z szykanami, zamykaniem drzwi przed nosem. Można by mnożyć przypadki bardzo złego traktowania kuratora. Zdarzają się przypadki, choć bardzo sporadycznie, pobicia kuratora przez członka rodziny.

Moim zdaniem Kurator społeczny jest inaczej traktowany przez rodziny niż Kurator zawodowy. Kurator społeczny nie ma takich narzędzi do pracy jak kurator zawodowy z siedzibą Sądu, do którego arogancki delikwent może być wezwany przez kuratora zawodowego, lub na dywanik do Prezesa Sądu.

Rodziny, do których chodzimy zdają sobie z tego sprawę i myślę, że inaczej zachowują się przed kuratorem zawodowym, bo nie chcą być wzywani do Sądu.
Nie twierdzę, że nie mamy wsparcia od Kuratora Zawodowego jak zajdzie potrzeba, ale powyższy fakt skłania mnie do takiego myślenia.

Wnikliwy i zasadniczy kurator na pewno spotka się z oporami ze strony rodziny. Gdy nie spotka się z aprobatą rodziny z powodu tego, że jest namolny kolokwialnie powiedziawszy, wtedy rodzina może złożyć wniosek o zmianę kuratora, gdyż takie przysługuje mu prawo. A nie jest to miłe dla kuratora, gdyż zbyt dużo wysiłku edukacji włożył w pracę z daną rodziną.

Matki dzieciaków z nałogiem alkoholowym, narkotykowym, mimo iż żalą się kuratorom płaczą na swoją niedolę nie chcą współpracować z kuratorami. Nie słuchają ich dobrych rad i często wtedy kurator skazany jest na porażkę, no chyba, że uda mu się doprowadzić delikwenta do Poradni na leczenie. Metoda ta też często zawodzi, ponieważ chory po kilku spotkaniach przerywa terapię, i koło się zamyka. Można kierować na leczenie przymusowe, lecz niestety dorosły chory musi wyrazić zgodę.

Najprzyjemniejsza, lecz bardzo trudna jest praca z małymi dziećmi. Dlaczego? Bo małe dzieci są takie słodkie i bezbronne. W pracy z małymi dziećmi kurator musi być bardzo ostrożny i delikatny, a przede wszystkim być osobą bardziej sprytną niż mamusie, które zaniedbują swoje pociechy z powodu alkoholu, a mamusie próbują nas przechytrzyć, potrafią dobrze się maskować, ale nie na długo, bo kurator i tak ich nakryje wcześniej czy później, mimo iż często nie jest wpuszczany do domu. Mamusie alkoholiczki protestują przed czynnościami kuratora, który niestety musi zajrzeć do lodówki, zajrzeć dziecku pod pieluszkę, pobawić się z maluchem, przytulić do siebie, a przede wszystkim być w rodzinie prawie codziennie.

Jak już wspomniałam postrzegani jesteśmy jak osoby, które wtargnęły na ich terytorium i trzeba szybko się ich pozbyć?.

W naszej pracy spotykamy się również z rodzinami, które chcą współpracować i liczą na naszą pomoc. Często rozstanie się z takimi rodzinami jest trudne, bo traktowani byliśmy przez nich jak przyjaciele i ja też tak traktowałam rodziny, do których byłam kierowana przez Sąd.

Pisząc ten artykuł chciałabym zaapelować do Prezesów Sądów Wydziałów Rodzinnych, by bardziej doceniali pracę kuratorów, by nie szczędzili na gratyfikacjach, za ich ciężką pracę. Kuratorzy dają z siebie wszystko, by ich prace oceniano tak jak sobie na to zasłużyli. Praca kuratora jest bardzo potrzebna, pomocna w rozwiązywaniu problemów rodzinnych.

Zwracam się również do rodzin, do których kierowany jest kurator. Bądźcie bardzie życzliwi dla kuratorów, bo oni dają Wam wsparcie w trudnych chwilach waszego życia.

Tylko współpraca z kuratorem spowoduje, że będzie on mógł skutecznie pomóc waszej rodzinie w rozwiązaniu problemów, których nie jesteście w stanie rozwiązać. Szanujcie kuratorów i dawajcie przykład swoim dzieciom, bo kuratorzy zasługują na Wasz szacunek.
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
Sz.P. Mam pytanie. Czy okresy pracy Kuratora Społecznego w Sądzie wliczają się do okresów...
~Janusz Zieliński 2013-11-24 12:47

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.