Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Podróż sentymentalna

Redakcja Albumpolski.pl 2006-01-31
OD REDAKCJI:
Zapraszamy Państwa na sentymentalną podróż po ulicach Wilna i Lwowa. Dla jeszcze wielu Polaków miasta te, to nie tylko turystyczna atrakcja ale przede wszystkim miejsca bliskie sercu i wspomnieniom.
Prezentujemy dwa szczególnie interesujące przewodniki turystyczne autorstwa Przemysława Włodka na stronach których spokojnie można nie ruszając się z miejsca, oczami wyobrażni przenieść się na wileńske Stare Miasto czy lwowska ulicę Akademicką.


Przewodniki można zamwiać bezpośrednio u Wydawcy:
rewasz@rewasz.com.pl tel. (022) 7983 384
Książka jest dostępna w sprzedaży wysyłkowej również za granicą.

WILNO

wilno.jpgPrzewodnik opisuje historię, architekturę Wilna oraz Trok i Druskiennik. Znajdziesz w nim dokładny opis historii miasta od czasów prehistorycznych do współczesnych, ze szczególnym uwzględ- nieniem II wojny światowej - okupacji sowieckiej i niemieckiej. W książce znajduje się też dokładny nie publikowany nigdzie wcześniej indeks nazw 400 wileńskich ulic, z uwzględnieniem nazwy polskiej, carskiej, sowieckiej i litewskiej.

Część praktyczna zawiera 7 tras wycieczkowych po mieście:

 • Stare Miasto - Trasa Królewska.

 • Stare Miasto - część wschodnia (dolina Wilenki, Góra Zbawiciela).

 • Stare Miasto - część zachodnia (dzielnice mniejszości, Uniwersytet).

 • Wileńskie Wzgórza, Antokol. (Trasa opisuje zamki wileńskie, Górę Trzech Krzyży oraz dzielnicę Antokol, kończy się przy domu św. Faustyny).

 • Śródmieście i Zwierzyniec. Trasa prowadzi od Placu Katedralnego, przez Śródmieście do prawobrzeżnej dzielnicy Zwierzyniec.

 • Dwukrotne przejście przez tę samą rzekę. Trasa opisuje prawobrzeżne Snipiszki, a następnie przez Górę Bouffałową wraca do Śródmieścia.

 • Zarzecze i Popławy. Trasa opisuje dwie zapomniane wschodnie dzielnice miasta. W przebiegu tras szczególną uwagę zwracam na wątek Armii Krajowej, ukazując zapomnianych dziś przedstawicieli polskiego Podziemia. Trasy prowadzone są w sposób nietypowy, często przechodzą podwórka, przewiązki itd., ukazując tzw. "Wilno nieznane".


 • Książka zawiera też sporo informacji praktycznych - m.in. dane o tanich noclegach u polskich rodzin.
  Zaletą książki są też bardzo dokładne opisy wnętrz wileńskich świątyń: Katedry czy kościołów: św. Jana oraz św. Piotra i Pawła.

  Drugie wydanie zawiera brakujące opisy wnętrz świątyń: kościoły św. Rafała, św. Jakuba i Filipa, Niepokalanego Poczęcia NMP oraz cerkwi Znamieńskiej. Dołączono też dokładne opisy ulic: Szpitalnej, Straszuna, Łotoczek. Opisano też dokładnie dzielnicę Popławy oraz obóz dla jeńców rosyjskich, który znajdował się przy ul. Subocz.


  LWÓW

  lwow.jpgPrzewodnik Lwów- to najdokładniejszy przewodnik po Lwowie wszechczasów. Zawiera najdokładniejsze kalendarium dziejów Lwowa, informacje praktyczne, dojazd itd. Dzięki książce nie będziesz miał problemu ze znalezieniem taniego noclegu we Lwowie.

  Część praktyczna podzielona jest na 18 tras wycieczkowych. Pierwsza z nich dotyczy Starego Miasta, trzy kolejne Śródmieścia. Pozostałe 14 prowadzi przez przedmieścia. Zaletą książki jest olbrzymia dokładność. Olbrzymia większość ulic Starego Miasta i Śródmieścia jest opisana prawie "dom po domu". Przewodnik zawiera dokładne opisy wnętrz świątyń lwowskich. Bardzo dokładnie są też opisane lwowskie przedmieścia, nawet te, które w dotychczasowych opracowaniach były pomijane.

  Na dowód już teraz przytaczam fragment przewodnika opisujący ulicę Akademicką:

  Ulica Akademicka (Prospekt Szewczenki)
  Prowadzi od Placu Mariackiego (Mickiewicza) do Placu Akademickiego (Hruszewskoho). Początkowo nosiła imię św. Jana, od 1871 - Akademicka.
  Jest to aktualnie Główna (obok Wałów Hetmańskich/Prospekt Swobody) ulica Lwowa. Powstała w połowie XIX wieku, stopniowo zabudowana kamienicami. Jej rozwój hamowała płynąca jej środkiem Pełtew, która była już w owym czasie brudnym ściekiem. W roku 1883 Pełtew ostatecznie zasklepiono w podziemnym kanale i taki stan trwa do dziś. Od tego czasu Akademicka zostaje zabudowana eleganckimi kamienicami z drogimi sklepami, przedstawicielstwami handlowymi itd. Podobnie jak i Wały Hetmańskie jest ona dwupasmowa, przedzielona pasem zieleni. Na jej osi znajduje się Katedra Łacińska aktualnie częściowo przesłonięta przez gmach Sprechera. Z biegiem czasu wyrastały tu reprezentacyjne kamienice goszczące ekskluzywne sklepy, przedstawicielstwa firm. Mieszkania na piętrach zajmowali głównie adwokaci....  Życzymy miłej lektury


  -----------------------------------------------------------------------------------------------
  Chcesz wiedzieć więcej - zobacz strony poświecone Wilnu i Lwowi:

  www.kresy.cc.pl/wilno , www.kresy.cc.pl/lwow herbwilnam.gifherblwow.gif
  Wróć
  Góra Facebook
  Drukuj

  TWOIM ZDANIEM

  Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

  a_to_polska_wlasnie.png
  taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

  Album Jacka Frankowskiego

  album_frankowskiego.png
  pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

  ... nie tylko od święta

  569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

  Giżycki Fotoplastykon

  fotoplastykon3_330.png
    0225809057_330.jpg

  Rogale marcińskie

  rogale_marcinskie_szpar  
  Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

  www.Giżycko-Lötzen.pl

  gizycko_lotzen330.jpg

  Pokochaj Lubuskie

  lubuskie_330_m.jpg

  Flagi i

  baner_manufakturaflag.pl_330.png

  A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

  obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

  Efekt Φ

  laterna_nowa.jpg
  03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
  Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
  Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
  Wszystkie prawa zastrzeżone.