Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Polscy Inżynierowie cz.5

Redakcja Albumpolski.pl 2005-11-17
tryby_45.gifNapływające do Polski szeroką strugą nowości techniczne oraz mądra polityka piastowskich władców doprowadzają do wielkiego rozwoju rzemiosła i przemysłu. Na Śląsku kwitnie hutnictwo. Wiek XIII przynosi ulepszenie dymarki. Powstają duże zakłady metalurgiczne. O ich znacznej mocy produkcyjnej mówią między innymi takie fakt, jak wysokość daniny składanej przez kuźnię żelazną w Rogoźnie, określana w 1326 roku na 104 pługi i 52 młotów. Upowszechniają się rozmaite narzędzia żelazne, takie jak strugi, siekiery, obcęgi, uchwytu, kowadła…

Z zagranicy, głównie z Niemiec, napływają do kraju specjaliści, przynoszący ze sobą zaczątki organizacji rzemiosła – cechy. Pierwsza wiadomość o istnieniu cechów w Polsce pochodzi z 1245 roku; wówczas to miasto Szczecin otrzymało przywilej zezwalający na ich założenie. W drugiej połowie XIII wieku mamy już cechy we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Świdnicy, a wkrótce cechy rozprzestrzeniają się na inne miasta. W większych ośrodkach powstają niebawem cechy branżowe. O Szybkim rozwoju tych organizacji świadczy fakt, że we Wrocławiu już na początku XIV wieku działa aż 29 cechów.

Rozkwit handlu i rzemiosła doprowadza do wielkiego rozwoju miast w okresie Polski dzielnicowej. Już na początku XIII wieku na Pomorzu Zachodnim pojawiają się pierwsze w Polsce miasta otoczone murami. W innych dzielnicach następuje to dopiero pod koniec tego stulecia. Rozpowszechnia się budownictwo z cegły. Powstają coraz liczniejsze cegielnie i wypalanie wapna. Murarstwo osiąga wysoki poziom. Wzniesiono nowe monumentalne budowle, przeważnie kościoły, od początku XIII wieku już gotyckie, jedno- i trójnawowe. Najokazalsze z nich zbudowano we Wrocławiu, Trzemesznie, Czerwińsku, Strzelnie, Kruszwicy. Dominują ostrołukowe sklepienia krzyżowo-żebrowe.

W związku z budownictwem sakralnym powstają arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej i odlewniczej, takie jak wspaniałe kolumny romańskie w Strzelnie czy słynne drzwi gnieźnieńskie. W Krakowie rozpoczynają pracę pierwsze ludwisarnie, zajmujące się trudną sztuką odlewania dzwonów. Kraków, stolica senioralna, a po zjednoczeniu stolica królestwa kraju, prześcignął na początku XIV wieku rozwojem wszystkie grody Polski, osiągając poziom czołowych miast ówczesnej Europy. W 1320 roku uregulowano i doprowadzono do miasta rzeczkę Rudawkę, wykorzystując jej wartki nurt do napędu kół wodnych, co pozwoliło na mechanizację wielu warsztatów rzemieślniczych. Wybrukowano ulice. Od 1338 roku działają już wodociągi miejskie. Ukoronowaniem kariery ówczesnego Krakowa było założenie tam w 1364 roku uniwersytetu, jednego z najstarszych w Europie.

Najpoważniejszy wkład w dzieło umacniania i unowocześniania Polski wniósł ostatni Piast na polskim tronie – Kazimierz Wielki. Ów mądry władca położył podwaliny przyszłej potęgi cementując po dwuwiekowym rozbiciu państwo, które na nowo zjednoczył jego ojciec, Władysław Łokietek. Mówi się o Kazimierzu, że „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Istotnie, podczas swego długiego panowania realizował on konsekwentnie szeroko zakrojony plan przebudowy kraju przez wzmożenie budownictwa murowanego z cegły i kamienia w większych ośrodkach miejskich i ważnych punktach obronnych. Otoczył murami 27 miast i wzniósł 54 zamki, tworząc system obronny zabezpieczający wnętrze kraju przed inwazją z zewnątrz, szczególnie od strony tatarskiej i krzyżackiej. Jednym z czołowych budowniczych tych królewskich fortyfikacji był Wacław z Tęczyna, twórca między innymi zamku we Włodzimierzu Wołyńskim. Król Kazimierz wznosił umocnienia nie tylko przeciw ewentualnym najeźdźcom – jako pierwszy próbował zabezpieczyć swój kraj przed klęską powodzi, sypiąc na brzegach Wisły wysokie wały ochronne.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.