Sobota, 08.05.2021 r. Imieniny: Stanisława i Dezyderii
Zero nienawidzi innych liczb

Zygmunt Freud
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Prawna błazenada

Andrzej Zaranek 2014-02-12
Od wielu już lat (ze względu na podeszły wiek) budzę się rano i z zadowoleniem stwierdzam, że właśnie oto wstał nowy dzień; inny od wczorajszego i przedwczorajszego. Radość to niesłychana. Daje bowiem, taka pobudka, szansę na zupełnie nowe postrzeganie świata. Dziś w zupełnie nowej odsłonie postrzegam prawo. Prawo tworzone przez polskich prawodawców. Tych zasiadających w sejmie Przenajświetniejszej Rzeczpospolitej, jak i tych, którzy tworzą je w praktyce. W przypadku legislatorów i praktyków muszę stwierdzić, że są to prawnicy „pożal się boże”, prawnicy „z bożej łaski” oraz prawnicy „do d...”.

Od dłuższego czasu nie kupuję drukowanych gazet, bo po pierwsze: niezbyt wiele w nich do czytania, po drugie: newsy w gazetach codziennych pochodzą z czasu pochodu Wielkiej Armii na Moskwę. Otwieram natomiast internet – źródło szybkiej informacji i czytam tam co następuje. „Trybunał Konstytucyjny zajmował się wnioskiem prokuratora generalnego dotyczącym zbadania zgodności z konstytucją przepisu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów”. Chodziło o przepis – przypomnę - zezwalający na zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu. Według tego przepisu „jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego”. Według prokuratora generalnego cel, jakim jest zapewnienie osobom uprawnionym do alimentów skuteczności w egzekwowaniu tego świadczenia, nie pozostawał „w adekwatnym związku ze stosowaniem nakazu zatrzymania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym”. Dlatego - zdaniem prokuratora - przepis nie spełniał konstytucyjnego wymogu proporcjonalności. Odmiennego zdania są jednak sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

Jak jednak mówił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia TK Stanisław Rymar, „środek zatrzymania prawa jazdy nie jest stosowany automatycznie, tylko gdy dłużnik utrudnia egzekucję bądź nie wykazuje żadnej aktywności”.

Komentować podobne bzdety? A może tylko zaproponować, żeby sądy odbierały dłużnikom alimentacyjnym również karty rowerowe, karty biblioteczne, karty pływackie i 10 karo z piatnikowskiej talii.

Zarzuciłem lekturę alimentacyjnych dłużników – pora na oddech... Ale cóż to? Czytam dalej: „Zdaniem niektórych izb skarbowych, lokatorzy, którzy mieszkają na najniższych kondygnacjach i nie płacą za blokowe windy uzyskują przychód z nieodpłatnych świadczeń, od którego należy zapłacić podatek.” W interpretacji urzędnicy stwierdzają, że lokatorzy z parteru osiągają nieuzasadnione korzyści i zamierzają domagać się zaległych podatków za 5 lat wstecz! Czyżby miało to znaczyć, że skarbowi urzędnicy/urzędasy domagają się zapłaty za coś z czego nie korzystamy? Skoro tak, to doniosę na samego siebie: wybrałem się wczoraj z przyjacielem na piwo. Ja płaciłem, co oznacza, że mój przyjaciel uzyskał nieuzasadnioną korzyść materialną. A skoro tak, to już dziś powinien stać w kolejce do kasy urzędu skarbowego. Zamykając ten wątek powiem, że dziś nie zaprosiłem nikogo na piwo, co niechybnie oznacza, że uzyskałem nieuzasadnioną korzyść. Pędzę zatem do US. Wybiorę się tam pieszo, żeby ochłonąć po prawnych idiotyzmach i nie wypisywać epistoł o Mariuszu T., zegarkach Nowaka i wszechobecnej prawnej bredni, tworzonej przez niedouczków, którzy leczą kaca marihuaną i tworzą swoje wiekopomne prawobzdury.

PS. Oczywiście zapłacę w US podatek od niewykupienia biletu autobusowego, wszak do urzędu trafiłem pieszo.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.