Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

R. Sharpe już w Polsce czyli... książka pod choinkę

Andrzej Zaranek 2008-12-07
lupy_small.jpg(A. Zaranek) Bohater powieściowego cyklu, Richard Sharpe jest zdeklarowanym żołdakiem, wyjątkowo sprawnym. Jest mordercą. Jest człowiekiem prymitywnym i jednocześnie głęboko uczuciowym. Kim jest? W jakich czasach żyje?

Sharpe żyje (fikcyjnie) ponad 200 lat temu; żyje jednocześnie w naszych czasach, Szanowni Państwo. Richard Sharpe jest bohaterem cyklu powieściowego Bernarda Cornwelle’a, ale jest typowym zabijaką naszych czasów. Człowiekiem prostym, o głęboko złożonej psychice. Bestią i aniołem.
Czytam kolejne części powieści i... nie wiem jaki jest Sharpe. To fascynujące doświadczenie literackie.

Richard Sharpe urodził się w Londynie 26 czerwca 1777 r. – tako rzecze autor. Paskudne czasy – ale czy były kiedyś lepsze? Znacznie paskudniejsze niż miejsce urodzenia jest pochodzenie Sharpe’a? Dziecko prostytutki i nieznanego ojca. Można sobie wyobrazić coś gorszego? Można. Kiedy Richard miał 3 lata jego matka została zamordowana, a on sam wychowywał się w sierocińcu. Zrządzeniem losu Sharpe przetrwał dzieciństwo (w ponurym sierocińcu, którego szefa morduje) i trafia do armii.

Sharpe służył – co było zrozumiałe - jako prosty żołnierz. Awansowany później do stopnia porucznika (w czasach kiedy awanse się kupowało!). Służbę rozpoczął jako prosty żołnierz w Indiach, jednak większość swych przygód przeżywa na Półwyspie Iberyjskim. (w międzyczasie zahaczając o Danię).

Sharpe – bohater powieści stał się idolem. Nakręcono o nim kilkanaście filmów, wydano kilkanaście książek. Na świecie powstały fankluby Sharpa. I w końcu Sharpe zagościł do Polski. A to za sprawą wydawnictwa Erica. Do dziś wyszło kilka tomów „serialu” przygód Sharpa. Bracia Frankowscy – szefowie wydawnictwa Erica, zapowiadają w przyszłym roku kolejne tomy.

A my wyślemy książkę o przygodach Sharpa, tym którzy napiszą i przyśla do redakcji Albumu Polskiego, recenzję, wybranej ksiązki wydanej przez wydawnictwo „Erica”.

Czy warto kupić następne tomy przygód Sharpe’a? Warto - odpowiem jako czytelnik książek w ogóle, a czytelnik książek łączących przygodę z historią szczególnie. Warto jednak mieć na względzie również wiedzę historyczną, której losy Sharpa są jedynie namiastką. Po cóż tekst o Sharpie – nawet tak krótki – powstał? Ano w jednym jedynie celu, żeby wykrzyczeć: kochajcie książki! Kochajcie słowo napisane, a potem wydrukowane. Kochajcie książki i kupujcie je. Obdarowujcie się nimi. Bo jest bardziej cenny prezent niż cudza myśl zapisana graficznymi znaczkami, opracowana przez redaktora i wydrukowana skomplikowana techniką? Czy jest coś cudowniejszego niż zapach farby drukarskiej zaschniętej na stronnicach książek?

lupy_small.jpgtrafalgar.jpgtygrys.jpg Polecam Wam książki o Sharpie. Dotychczas w Polsce ukazały się trzy tomy: „Łupy”, „Trafalgar” i „Tygrys, Richard Sharpe i oblężenie Seringapatam, 1799”. Polecam też i inne, a co Wy możecie mnie polecić? Wszak Gwiazdka przed nami!

Andrzej Zaranek, Warszawa

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
czytalem te knizki w UK. Super, że sa w Polsce pozdrawiam
~carlo z W-wy 2008-12-10 11:13
mieszkam w Sieradzu, żadna księgarnia nie wie nic otych książkach. Gdzie kupić Sharpa?
~Leosia z Sieradza 2008-12-10 20:45
też czytałem książki o Sharpie i widziałem filmy -Bimm grał Sharpa. Może byście poąłczyli wydawanie...
~kasjusz 2008-12-10 21:34
czytam teraz Tygrysa - nowa książka o Sharpie. Ekstra i super.
~Tomek z Warszawy 2008-12-11 12:28

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.