Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Starość nie radość

Janina Wilczyńska 2010-02-13
wilczynska_monika_70.jpgNajczęściej mieszkamy w dużych osiedlach, w dużych blokowiskach. Często spotykamy naszych sąsiadów niejednokrotnie ludzi anonimowych. Ktoś powie i całkiem słusznie, a co mnie obchodzą inni ludzie. Pędzimy w pośpiechu do pracy mając na głowie własne problemy. Narzekamy na swój los, płaczemy, przeklinamy, nie zastanawiamy się, że obok nas są ludzie, którzy są bardzo samotni, nieszczęśliwi niejednokrotnie bardzo chorzy, którzy swój ból samotności opłakują w czterech ścianach, także w przytułkach.

Ludzie starzy, samotni, często utracili swoich bliskich (mężów dzieci). Sam fakt, że przeżyli swoje pociechy, już jest bólem nie do zniesienia. Oni w tej swojej samotności czekają w pokorze na kres swojego życia. Na spotkanie się z Bogiem.

Piszę o tych ludziach, bo spotykam ich, odwiedzam w ich domach, słucham ich historii i wiem, co czują. Ci samotni, nie mający bratniej duszy, nie mają, do kogo się odezwać. Nie ośmielają się prosić o to, by ktokolwiek wyciągnął do nich pomocną dłoń. Będąc w Samorządzie Osiedlowym jednej ze Spółdzielni Mieszkaniowych mam możliwość rozmawiania z tymi osobami.

Nasza Spółdzielnia stara się organizować czas dla nich. Dla osób bardziej żwawych, żywotnych, organizowane są wieczorki taneczne. Na te wieczorki przychodzą również mieszkańcy naszego osiedla, by móc przyjemnie spędzić czas wśród znajomych. Udzielamy pomocy ludziom nie tylko samotnym, także pomagamy rodzinom będącym w ciężkiej sytuacji materialnej.

Nie zawsze mamy możliwość udzielenia pomocy wszystkim potrzebującym z powodu braku funduszy. Nie jesteśmy też w stanie dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących rodzin.

I tu rozwiązaniem problemu są gospodarze domów, bo oni mają największą wiedzę o mieszkańcach tego, czy innego bloku. Kiedy zbliżają się Święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, organizowane są dla tych ludzi, najczęściej samotnych, także dla emerytów uroczyste śniadania i Wigilie. W Wigilię samotni i najbardziej potrzebujący emeryci otrzymują paczki żywnościowe.

Uczestniczę w tych spotkaniach jako przedstawiciel Samorządu i mogę opisać jak emeryci, a najbardziej samotni przeżywają ten dzień. Twarze, niektórych osób są jakby nieobecne. Patrzą gdzieś w dal swoim niewidzącym wzrokiem. Niektóre twarze są rozpromienione, a w kącikach oczu dostrzegam łzy. W tym dniu widać, że są naprawdę szczęśliwi. Często zastanawiam się, co oni w tym momencie tak naprawdę czują, co myślą.

Ci ludzie potrzebują nie tylko wsparcia finansowego. Oni przede wszystkim potrzebują miłości i ciepła drugiego człowieka. Osób samotnych jest naprawdę tysiące i szkoda, że tylko maleńką garstkę osób, w morzu potrzeb można zaprosić na te uroczystości.

Ale warto to robić, choćby po to, by samotni przez chwilę poczuli, że są potrzebni, że inni pamiętają o nich, że nie są sami w dniu, kiedy samotność i ból najbardziej doskwiera tym udręczonym chorobami ludziom.

My natomiast bądżmi bardziej czujni, wrażliwi na dolę i niedolę naszych sąsiadów. Nie przechodźmy obojętnie na to, co się wokół nas dzieje. Obdarzmy uśmiechem swojego sąsiada. A chorego odwiedźmy i zapytajmy, czy nie potrzebuje przypadkiem zakupu kawałka świeżego chleba. Sami przecież kiedyś możemy być samotni i nieszczęśliwi.

"Każdy z nas ludzi, pokłady miłości posiada. Nie każdy potrafi ją innym dawać. Spróbujmy z innymi miłością się dzielić, niejedno serce możemy odmienić. Nie jedna istota się uraduje, bo tak bardzo miłości twej potrzebuje".

Większość czytających to młodzi ludzie, nawet bardzo młodzi, być może nie zrozumieją mego posłannictwa, problemu starych schorowanych ludzi. A przecież w swoich rodzinach mają mamę, babcię, często już nie zbyt młode osoby i samotnych sąsiadów za ścianą.

Chciałabym, by dostrzegli w swoim otoczeniu ludzi, dla których ich pomocna dłoń jest niezbędna, a uśmiech, którym obdarzą samotnego, starego człowieka, będzie promykiem słońca, który rozjaśni ich lica.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.