Poniedziałek, 02.08.2021 r. Imieniny: Gustawa i Alfonsa
W rękach dobrego lekarza i woda staje sie lekarstwem

Mikołaj Gogol
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Sygnet drukarski, herb drukarzy

Redakcja 2009-11-04

Sygnet drukarski od zawsze był znakiem drukarzy i zawodów z drukarstwem spokrewnionych, a więc księgarzy, introligatorów, papierników. Sygnet zawodu drukarskiego przedstawiał głowę gryfa, czyli lwa posiadającego skrzydła oraz głowę orła, trzymającego w szponach tampony drukarskie. Godło to zostało nadane drukarzom już w XV wieku w Niemczech (a więc u samego zarania drukarstwa) i przedstawiało dwugłowego czarnego orła na złotym polu, który trzymał w szponach dywizorek z rękopisem oraz wierszownik; z zamkniętego i przystrojonego koroną hełmu wyrastał gryf trzymający tampony drukarskie.

W poszczególnych krajach symbol ten ulegał miejscowym modyfikacjom. W Polsce godło drukarzy z 1546 roku przedstawiało gryfa w koronie królewskiej z tamponami i wierszownikiem, wokół którego rozwija się łaciński napis „Pieczęć towarzyszy sztuki drukarskiej pierwszej szkoły królewskiej w Krakowie”. Gryf jest również centralnym akcentem graficznym znaku firmowego wielu drukarń oraz zrzeszeń i organizacji drukarskich.

Sygnet zawodu drukarskiego przedstawia zwykle sowę. Sygnet drukarni lub księgarni nakładczej był ozdobiony symbolami związanymi z drukarstwem i stanowił niejako „podpis” firmowy.

Pierwsze sygnety wprowadzili Johann Fust i Peter Schöffer, tłocząc go w 1462 roku na Psałterzu mogunckim. W okresie inkunabulistycznym stosowano głównie sygnety drzeworytowe. Akcentami graficznymi, były zwykle gmerki lub wyobrażenia przedmiotów nawiązujących do nazwisk. Ich treść stanowiły sceny religijne, mitologiczne, figury geometryczne, sceny z życia codziennego.

W Polsce sygnet pojawił się pod koniec XV wieku na drukach typopgrafów krakowskich: Kaspra Straubego (na dziele Opus Restitutionem, 1475) i Szwajpolta Fiola (1491). Na początku XVI wieku używali już sygnetu Kasper Hochfeder, Jan Haller, Florian Ungler, Hieronim Wietor.

Szerokie zastosowanie znalazł sygnet w książkach okresu Odrodzenia. Stał się on wówczas elementem dekoracyjnym. W XVII wieku i pierwszej połowie XVIII wieku wraz z upadkiem drukarstwa sygnet stracił na znaczeniu. Ponownie sygnet został wprowadzony w Oświeceniu. Upowszechnili go drukarze warszawscy, krakowscy i lwowscy: Mitzner de Koloff, Gröll, Grebel, Zlichtyn, Piller. W okresie porozbiorowym znaczenie sygnetu znowu podupadło, by za sprawą konkursów organizowanych przez wydawnictwa odrodzić się na przełomie XIX i XX wieku. Najwybitniejszym (być może) projektantem sygnetów był grafik, malarz i pedagog Władysław Skoczylas. Największy zbiór sygnetów drukarskich i księgarskich posiada Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie.

Dziś w zasadzie sygnet drukarski przestał istnieć. Zastąpiły go loga firmowe, które zazwyczaj niewiele lub zgoła nic nie mówią o profilu działalności firmy. Szkoda – sygnet był przez 400 lat wyróżnikiem firm drukarskich. Tradycja umiera!.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.