Niedziela, 09.05.2021 r. Imieniny: Bożydara i Grzegorza
Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie – oto prawdziwa wiedza.

Konfucjusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Zakliczyn miastem

Redakcja 2006-01-15
mlp_zakliczynm.jpgOd 1 stycznia 2006 roku Zakliczyn w województwie Małopolskim jest ponownie miastem. Po pozytywnych konsultacjach społecznych przeprowadzonych w Gminie Zakliczyn w I kwartale tego roku, pozytywnych opiniach Wojewody Małopolskiego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, we wtorek 26 lipca Rada Ministrów zdecydowała że Zakliczynowi należy się status miasta.

Warto przypomnieć że miejska historia Zakliczyna zaczęła się w 1557 roku za sprawą Spytka Jordana Wawrzyńca, który wówczas na terenie nabytej od Benedyktynów Tynieckich miejscowości Opatkowice lokował miasto. Osada miejska nad Dunajcem rozwijała się bardzo prężenie za sprawą rzemieślników oraz handlu. Sprzyjała temu konstytucja miejska nadana prze założyciela (szereg ulg i przywilejów dla mieszczan zakliczyńskich) oraz sama lokacja miasta z obszernym rynkiem (jednym z największych w Małopolsce) i ratuszem również służącym handlowi. Największy prestiż wśród rzemieślników uzyskali szewcy z Zakliczyna a jarmarki w Zakliczynie do dziś cieszą się zasłużoną sławą.
Prawa miejskie Zakliczyn utracił w 1934 roku. Od 1936 roku miejscowość jest stolicą gminy – dziś obok Zakliczyna stanowi ją 23 wsie. Władze w Gminie sprawuje Wójt. Obecny Kazimierz Korman, jest dziewiątym i w związku z decyzją RM ostatnim Wójtem Gminy Zakliczyn. Od 1936 roku funkcje wójtów Gminy Zakliczyn pełnili; Józef Budzyn, Edward Zalasiński, Ludwik Pawlik (po wywiezieniu tego wójta do Auschitz aż do jego powrotu ponownie E. Zalasiński), Feliks Bodzenta, Franciszek Nędza, Stanisław Błoniarczyk. W 1950 roku zlikwidowano urząd wójta, w 1991 roku po przywróceniu samorządu wójtami Gminy Zakliczyn byli; Józef Dudek, Stanisław Chrobak i obecnie Kazimierz Korman który od 1 stycznia 2006 będzie burmistrzem.

citystat.jpg

Akt nadania statusu miasta


Zakliczyn graniczy z dużymi miejscowościami; Wesołowem z zachodu, Zdonią z południa, Kończyskami z południowego wschodu i Lusławicami ze wschodu. Z północy naturalna granicą jest rzeka Dunajec. Takie położenie powoduje że miasto nie posiada zbyt dużo możliwości do naturalnej ekspansji terytorialnej. Zabudowa z piętrowymi kamienicami w centrum i ratuszem, przydają Zakliczynowi typowo małomiasteczkowy charakter. Zakliczyn liczy niespełna 1 600 dusz i tym samym będzie jednym z najmniejszych miast w Polsce.

Źródło: strona www.zakliczyn.plmlp_zakliczyn_v1.jpgOd redakcji: Gratulujemy i życzymy sukcesów ale również miejskim Włodrzom przypomiamy by już teraz zadbali o jednolitość wizualną swojego herbu bo oba wzory użyte na stronie www. zakliczyn.pl różnią się nie tylko kształtem tarczy herbowej ale i wzorem rysunku.
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.