Środa, 23.06.2021 r. Imieniny: Wandy i Zenona
Pesymista to ktoś, kto postawiony przed wyborem z dwojga złego - wybiera oba.

Oscar Wilde
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Zapraszamy do lektury...TYTUŁEM WSTĘPU

Redakcja 2005-11-14
animation3on.gif TYTUŁEM WSTĘPU:
Historia nie jest nauką ścisłą. To nie matematyka, w której wszystko musi być uporządkowane i logicznie wynikać z kolejno postępujących po sobie działań. Historia jest nauką, która w dużym stopniu – oprócz tekstów źródłowych – opiera się na plotce, domyśle. Daje zatem historia olbrzymie możliwości interpretacyjne. Stąd przeróżnej maści „polityczni” historycy wmawiają nam wieczną przyjaźń polsko-rosyjską i polsko-niemiecką nienawiść! Teksty, które znajdziecie Państwo w cyklu „W łóżku z monarchą” chociaż od początku do końca opierają się na historycznych realiach nie stanowią syntezy polskiej historii. Są – co najwyżej przyczynkiem do polskich losów narodowych. Są to jednak realia, które oficjalna historiografia na ogół bagatelizuje i pomija, ponieważ nie pasują one do uformowanego przed laty modelu historii Polski. Historyczna wiedza Polaka opiera się na standardach wyniesionych jeszcze ze szkoły: przyjęcie chrześcijaństwa, unia polsko-litewska, bitwa pod Grunwaldem, sarmatyzm, liberum veto, rozbiory… A takie pojęcie ukształtowali ponad 200 lat temu polscy historycy „ku pokrzepieniu serc”. W myśl tak pojętej historiografii nasi władcy MUSIELI być mądrzy i szlachetni. Prawda zaś jest o wiele bardziej prozaiczna.

Dynastia piastowska, która przez zupełny przypadek pojawiła się na arenie historii, składała się w większości z ludzi okrutnych, podstępnych i przewrotnych, którym bardziej zależało na własnym interesie niż na losach państwa. Dobitnym tego przykładem było trwające blisko dwieście lat rozbicie dzielnicowe. Piastowie wstępowali do zakonu krzyżackiego, snuli plany rozbioru Polski, składali ochoczo hołd obcym monarchom. Mordowali się nawzajem, mordowali także swe żony, otaczali się tłumem przygodnych kochanek, które rodziły im nieślubne dzieci. Zawierania małżeństwa w obrębie własnej dynastii, co prowadziło do genetycznych obciążeń umysłowych i fizycznej degeneracji.
Jagiellonowie – może nawet w większym stopniu niż Piastowie oddawali się uciechom łoża. Kobiety też stały się początkiem jej końca. Syfilis wyniszczył Jagiellonów już w czwartym pokoleniu.

Zupełnie karykaturalny obraz stworzyli królowie elekcyjni. Byli wśród nich bigoci, homoseksualiści, transwestyci i seksoholicy. W mężczyznach gustowali Henryk Walezy i Michał Korybut Wiśniowiecki. Zygmunt III Waza myślał tylko o tronie szwedzkim i o swojej metresie Urszuli Meierin, która obsługiwała ponadto seksualnie jego syna Władysława, a której papież przyznał złotą różę za „wyjątkowo cnotliwe życie”. Jan Kazimierz, pomimo swej kardynalskiej purpury i ślubów zakonnych, odebrał żonę Radziejowskiemu, którego skazał na banicję i infamię. Ten w odwecie namówił Karola Gustawa do najazdu na Polskę. U źródeł Potopu leżał zatem zwykły królewski romans. Jan III Sobieski – „obrońca chrześcijaństwa” – bez reszty wierzył Marysieńce, która przyprawiała mu rogi i obdarzyła syfilisem. August II Mocny spłodził ponad trzysta nieślubnych dzieci, a Stanisław Leszczyński proponował Turcji rozbiór Polski. Do rozbiorów doszło w efekcie za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wsławił się tym, że spłodził córkę carycy Katarzynie oraz że utrzymywał rodzinne stosunki seksualne z siostrzenicą i z kuzynkami. Takich to mieliśmy władców. Nie dziw też, że Rzeczpospolita musiała upaść.

Cykl historycznych felietonów „W łóżku z monarchą” opowie o sprawach, o których wiadomo niewiele lub zgoła wcale. Opowie o szaleńcach, brutalach, seksoholikach, którzy zasiadali na polskich tronach. (/AZ)

ZAPRASZAMY DO LEKTURY NA STRONACH ALBUMU POLSKIEGO


Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.